CS
20261. 11.

Roztok močoviny v elektrárně: SCR, 40% vs. AdBlue 32,5 %

Údržba a kvalitaAktualizováno 1. 11. 202619 min čtení

V seznamu zařízení od japonského dodavatele SCR stojí položka 尿素水 (nyososui, roztok močoviny) a v datovém listu je uvedeno 40 %. Místní nákupčí snadno sežene AdBlue s 32,5 % a oba produkty vypadají skoro stejně. Zaměnitelné ale nejsou: dodají jiné množství močoviny, krystalizují při jiné teplotě a mohou být vyrobeny podle jiných limitů kvality.

Krátká odpověď: elektrárny skladují roztok močoviny, protože je zdrojem amoniaku, který ze spalin odstraňuje oxidy dusíku (NOx). Na katalyzátoru selektivní katalytické redukce (SCR) amoniak přeměňuje NOx na dusík a vodu. Roztok močoviny není palivo ani procesní voda pro výrobu elektřiny.

Tento text odlišuje průmyslový 40% roztok, AdBlue/AUS32 a lodní AUS40, ukazuje přepočet mezi koncentracemi a cestu od močoviny k amoniaku. Na konci je kontrolní seznam, vzorový dotaz pro japonskou stranu a tabulka japonských pojmů.

Obsah
  1. Proč elektrárny skladují roztok močoviny
  2. 40% roztok močoviny vs. AdBlue 32,5 % vs. AUS40
  3. Jak se močovina mění na amoniak a odstraňuje NOx
  4. Skladování: teplota, materiály a úniky
  5. Normy v české praxi
  6. Kontrolní seznam: co ověřit před objednávkou nebo záměnou
  7. Otázky pro japonskou stranu
  8. Rychlý přehled: japonské pojmy v dokumentech SCR
  9. Meze tohoto textu
  10. Časté dotazy
  11. Zdroje

Proč elektrárny skladují roztok močoviny

Japonské podklady nazývají tuto úlohu 脱硝 (dassho, odstraňování NOx, denitrifikace, DeNOx). Roztok močoviny je surovinou pro 還元剤 (kangenzai, redukční činidlo), kterým je amoniak. Stejná chemie se používá na kotlích, plynových turbínách, spalovnách odpadu i dieselových motorech, nejen v elektrárnách.

Jednotka SCR může pracovat i přímo s amoniakem, takže močovina je projektová volba. Produktový list společnosti Yuken Kagaku uvádí, že roztok močoviny se manipuluje snadněji než zkapalněný amoniak nebo čpavková voda.

V elektrárně Salmisaari B ve městě Helsinky podle společnosti Valmet předpisy omezovaly venkovní skladování čpavkové vody a její dopravu městem. Zařízení proto kombinuje zásobník močoviny s hydrolyzérem a katalytickým reaktorem.

Snadnější manipulace neznamená, že nehrozí žádná rizika. Amoniak vznikající z močoviny je nutné řídit stejně jako samotný roztok, jak ukazuje část o skladování níže.

40% roztok močoviny vs. AdBlue 32,5 % vs. AUS40

„Roztok močoviny“ zahrnuje nejméně tři druhy produktů. Koncentrace je jen první rozdíl, jak ukazuje tabulka.

PoložkaPrůmyslový 40%AdBlue / AUS32AUS40
Močovina (hmotnostně)jmenovitě 40 %; toleranci zjistěte ze specifikace výrobkutypicky 32,5 %; rozsah 31,8–33,2 %jmenovitě 40 %; rozsah 39,0–41,0 %
Norma kvalityspecifikace dodavatele a požadavek zařízení; nemusí odpovídat třídě ISOřada ISO 22241řada ISO 18611
Určeno prokotle, plynové turbíny, spalovny odpadudieselové motorylodní dieselové motory
Limit biuretu (příklad položky kvality)zeptejte se dodavatelemax. 0,3 % (m/m)max. 0,8 % (m/m)
Rozsahy a limity biuretu pocházejí z datových listů dodavatelů, které citují ISO 22241-1 a ISO 18611-1. Pro smluvní účely je ověřte podle aktuálních norem.

Koncentrace zde vždy znamená hmotnostní procenta. Obrázek 1 ukazuje, co to znamená pro stejných 1 000 kg roztoku.

Obrázek 1: Stejných 1 000 kg, různý obsah močoviny

Každý celý pruh představuje 1 000 kg roztoku. Srovnání je podle hmotnosti.

40% roztok močoviny
40 %voda 60 %
400 kg močoviny + 600 kg vody
32,5% roztok močoviny
32,5 %voda 67,5 %
325 kg močoviny + 675 kg vody

Znázorňuje pouze hmotnostní poměry. Použité normy a limity nečistot se mohou lišit i při stejné koncentraci, takže toto srovnání neprokazuje, že jsou dva produkty vzájemně zaměnitelné.

AdBlue je ochranná známka sdružení VDA a v běžné řeči označuje produkt podle ISO 22241. V technických dokumentech se setkáte s označením AUS32 (nebo AUS 32). Prodejci v Česku uvádějí normu jako ČSN ISO 22241, přesné označení a vydání si ale vždy ověřte u dodavatele.

Stejná procenta, jiný produkt

Shoda v procentech neznamená, že jsou dva produkty rovnocenné. Hokkaido Mitsui Chemicals na stránce produktu uvádí, že jeho průmyslový 40% roztok pro denitrifikaci nesplňuje lodní normu AUS40, přestože oba mají 40 %.

Japonské specifikace také mohou uvádět několik koncentrací od jednoho výrobce. Čtyři níže uvedené produkty ukazují, na co můžete narazit:

Japonský dodavatelJak je produkt popsánCo to ukazuje
Yuken Kagaku (油研化学)AUS 40, AUS 35 a AUS 32 s 40,0, 35,0 a 32,5 w/w % pro DeNOx jednotky kotlů, plynových turbín a spaloven odpaduPrůmyslové koncentrace nejsou omezeny na jedinou hodnotu
Taki Chemical (多木化学)Roztok močoviny pro denitrifikaci spalin, „40 % a další“Zkontrolujte přesnou jakost na objednávce
Hokkaido Mitsui Chemicals (北海道三井化学)Průmyslový 40% roztok pro snižování NOx ve spalovnách a podobných jednotkách; nesplňuje AUS40Stejné procento, jiná norma
Taiki Yakuhin Kogyo (タイキ薬品工業)40% roztok močoviny pro denitrifikaci; bezpečnostní list uvádí počátek krystalizace při 0 °CData pro nízké teploty patří ke konkrétnímu produktu
Příklady z dokumentů japonských dodavatelů, nejde o doporučení. Názvy dodavatelů bez oficiálního anglického názvu jsou zde přepsány latinkou.

Při objednávce neuvádějte jen název „roztok močoviny“. Uveďte základ koncentrace, použití, požadovanou normu a položky vstupní kontroly a ověřte, že produkt splňuje to, co zařízení předepisuje. Sami nenahrazujte jakost silnější či slabší.

Přepočet koncentrací podle hmotnosti

Pokud závod potřebuje stejnou hmotnost močoviny z jiné koncentrace, změní se hmotnost roztoku. Tento výpočet odpovídá na častou otázku, kolik 32,5% roztoku nahradí 1 000 kg 40% roztoku.

Hmotnost močoviny a potřebná hmotnost roztoku
mu = ms × w
ms = muw
Příklad: ms = 4000,325 = asi 1 231 kg
mu: hmotnost močoviny [kg]; ms: hmotnost roztoku [kg]; w: hmotnostní zlomek močoviny (0,40 pro 40 %).

Dodání 400 kg močoviny, která je v 1 000 kg 40% roztoku, tedy vyžaduje asi 1 231 kg 32,5% roztoku, tj. asi 1,23násobek hmotnosti. Dalších 231 kg je voda, kterou musíte také přepravit a uskladnit.

RoztokHmotnost roztokuMočovinaVodaTeoretický NH3
40 %1 000 kg400 kg600 kgasi 227 kg
32,5 %, stejná hmotnost roztoku1 000 kg325 kg675 kgasi 184 kg
32,5 %, stejná hmotnost močovinyasi 1 231 kg400 kgasi 831 kgasi 227 kg
Teoretický NH3 předpokládá úplnou reakci: 2 mol NH3 (34,06 g) na mol močoviny (60,06 g), tedy asi 0,57 kg na kg močoviny.

Pozor si dejte na prostřední řádek. Zůstane-li dávkování stejné a změní se jen koncentrace, dodaná močovina klesne o 75 kg na každých 1 000 kg roztoku. Při odhadu dodávek nebo zásob v nádrži proto vždy určete, zda údaj označuje roztok, nebo močovinu.

Tato čísla srovnávají jen hmotnost močoviny a nestanovují dávkování pro skutečné zařízení. Skutečné odstranění NOx závisí také na podmínkách spalin a účinnosti reakce.

Samostatnou pastí jsou litry, protože přepočet objemu na hmotnost vyžaduje hustotu pro danou koncentraci a teplotu.

Zveřejněné hodnoty se liší: jeden datový list AdBlue uvádí 1,087–1,093 kg/l při 20 °C, bezpečnostní list jednoho japonského 40% produktu 1 105–1 177 kg/m³ při 20 °C a jiná japonská stránka produktu měrnou hmotnost 1,14. Použijte hodnotu z dokumentů vašeho produktu a litry nedosazujte do výše uvedeného vzorce, jako by to byly kilogramy.

Jak se močovina mění na amoniak a odstraňuje NOx

V systému SCR je třeba rozlišit tři části: skladování kapaliny, vznik a přívod redukčního činidla a zpracování NOx na katalyzátoru. Obrázek 2 ukazuje variantu, kdy se roztok močoviny vstřikuje přímo do spalin.

Obrázek 2: Roztok močoviny přivádí do spalin redukční činidlo

Princip uspořádání s přímým vstřikem.

SpalovacízařízeníSpaliny s NOxNádrž roztoku močovinyRoztokmočovinyPřívodOdpaření arozkladMíšení s NH₃Katalyzátor SCRSnižuje NOxČištěné spalinyDo komínaNa katalyzátoru: NOx → N₂ + H₂OŠedá: spaliny / modrá: roztok močoviny

Schéma vztahů mezi proudy. Popisek u katalyzátoru uvádí jen produkty; reakce jsou v textu. Poloha katalyzátoru, reakční teplota a pořadí dalších zařízení pro čištění spalin se v jednotlivých závodech liší.

Spaliny s NOx opouštějí spalovací zařízení, před katalyzátorem přijmou redukční činidlo, na katalyzátoru zreagují a před komínem projdou případným dalším čištěním. V elektrárnách se jednotka DeNOx umisťuje kolem kotle nebo kotle na odpadní teplo (HRSG). Informační list US EPA o SCR uvádí, že u paroplynových cyklů je reaktor často uvnitř HRSG.

Od močoviny k amoniaku: reakce

Když se roztok močoviny vstříkne do spalin, voda z kapek se odpaří, močovina se tepelně rozloží a meziprodukt hydrolyzuje. Amoniak z těchto dvou reakcí se smísí se spalinami a dostane se na katalyzátor SCR.

Obrázek 3: Od roztoku k redukčnímu činidlu

NH₃ z tepelného rozkladu zůstává. Do hydrolýzy jde jen HNCO.

Roztok močoviny (kapky)H₂O se odpařujeCO(NH₂)₂Tepelný rozkladNH₃ ①HNCOHydrolýzaH₂ONH₃ ②CO₂CO₂ do spalinCelkem 2 NH₃Smíšeno se spalinamiNa molekulu močoviny, úplná reakce

Modré větve sbírají dvě molekuly NH₃. Šedá znázorňuje odpařenou vodu, meziprodukt a CO₂. Jde o koncepční nákres, který odděluje reakce; neznamená, že každý krok probíhá ve vlastní nádobě.

Zapsáno rovnicemi dávají oba kroky dohromady dvě molekuly amoniaku na jednu molekulu močoviny.

Vznik amoniaku z močoviny
CO(NH₂)₂ → NH₃ + HNCO
HNCO + H₂O → NH₃ + CO₂
Celkem: CO(NH₂)₂ + H₂O
→ 2NH₃ + CO₂
HNCO je kyselina isokyanatá. Proběhnou-li reakce úplně, dá 1 mol močoviny 2 moly amoniaku.

Přímý vstřik, nebo samostatné rozkladné zařízení

Ne každý závod vstřikuje roztok přímo do spalin. Kapitola o SCR v nákladové příručce US EPA uvádí, že se močovina obvykle před vstřikem převádí na amoniak, a dodavatelé na tento krok nabízejí samostatná zařízení.

Ukazují to dva příklady. Proces ULTRA společnosti Fuel Tech dávkuje močovinu do rozkladné komory a dmychadlo přivádí zředěný amoniak do SCR přes vstřikovací rošt. Instalace společnosti Valmet v Helsinkách používá hydrolyzér, který mění roztok močoviny na plynný amoniak.

Při čtení japonského dokumentu na tomto rozdílu záleží. Podle schématu (系統図, keito-zu) zjistěte, kde se na vaší jednotce amoniak skutečně vyrábí, protože podle toho se určují smáčené části a rizika, která řídíte.

Snižování NOx na katalyzátoru

Základní reakce pro oxid dusnatý (NO) využívá amoniak a kyslík. Oxid dusičitý (NO2) reaguje jinou cestou a poměr obou ovlivňuje průběh reakce, takže skutečné spaliny neřídí jediná rovnice.

Typické reakce na katalyzátoru SCR
4NO + 4NH₃ + O₂
→ 4N₂ + 6H₂O
6NO₂ + 8NH₃
→ 7N₂ + 12H₂O
NO: oxid dusnatý; NO₂: oxid dusičitý; NH₃: amoniak; O₂: kyslík; N₂: dusík; H₂O: voda.

Některé katalyzátory mají nosič z oxidu titaničitého s vanadovými a wolframovými složkami a běžné jsou tvary voštinový i deskový. Typ katalyzátoru určují palivo, vlastnosti spalin a teplotní podmínky, takže se zeptejte dodavatele SCR a nepředpokládejte.

SCR, nebo SNCR: jak poznat, co máte

Nádrž s močovinou v závodě neurčuje způsob DeNOx, protože selektivní nekatalytická redukce (SNCR) může močovinu také používat. Zkontrolujte, zda je přítomen reaktor a katalyzátor, a sledujte pojmy v dokumentech.

Co ověřitSCRSNCR
Katalyzátor a reaktorAno; spaliny procházejí katalytickým reaktoremBez katalyzátoru
ČinidloAmoniak nebo močovinaRoztok močoviny nebo amoniak
Kde reakce probíháZa spalovacím zařízením, na katalyzátoruV horkých spalinách uvnitř ohniště nebo kotle
Teplotní rozsahNižší a širší než u SNCRVyšší a užší; jeden japonský systém pro spalovny přepíná místa vstřiku podle teploty spalin
Pojem v japonských dokumentech触媒脱硝 (shokubai dassho), SCR無触媒脱硝 (mushokubai dassho), SNCR
Podle informačního listu US EPA o SCR, kapitoly o SNCR v nákladové příručce US EPA a technické stránky společnosti Takuma.

Únik amoniaku a nerovnoměrné míšení

Dávkovat více močoviny není jednoduchý způsob, jak odstranit více NOx. Při nedostatku amoniaku část NOx nezreaguje, při nadbytku proudí nezreagovaný amoniak dál po proudu. Jev se nazývá únik amoniaku (ammonia slip); podle US EPA z něj mohou vznikat sírany amonné, které zanášejí nebo korodují zařízení za reaktorem a mohou skončit v popílku.

Limity úniku vycházejí z povolení provozu a projektového základu vašeho zdroje. Informační list US EPA z roku 2003 uvádí jako typické povolené hodnoty v USA 2–10 ppm a poznamenává, že únik roste s ubývající aktivitou katalyzátoru. Berte to jako pozadí, ne jako limit pro váš závod.

Celkové dávkování může být správné a rozložení přesto špatné. Kolísá-li koncentrace amoniaku na vstupu do katalyzátoru, některá místa mají nedostatek a jiná nadbytek současně; technická zpráva společnosti Yanmar vysvětluje, že odpaření a míšení výrazně ovlivňují účinnost odstranění NOx.

Neodpařené kapky nebo kapalné filmy mohou také zanechat usazeniny, které ruší vstřik a proudění plynu, takže odpaření je stejně důležité jako míšení. Teplota, rozstřik a míšení se navrhují společně, proto tento text neuvádí žádnou vstřikovací teplotu. Hodnoty získejte od dodavatele zařízení.

Při hodnocení výsledků srovnávejte koncentraci NOx na výstupu na jednotném základě. Korigujte na kyslík, aby se zřeďování vzduchem nepletlo s odstraněním, a průtok i koncentraci spalin používejte na stejném základě (vlhké, nebo suché).

Skladování: teplota, materiály a úniky

Podmínky skladování patří k dodanému produktu a zařízení, takže níže uvedená čísla jsou orientační body, ne nastavení. Před manipulací si přečtěte nejnovější bezpečnostní list od dodavatele a provozní postupy závodu.

Čirá kapalina ve vzorkovací lahvičce vedle analytického přístroje
Ilustrační obrázek kontroly kvality. Podle vzhledu samotného nelze potvrdit koncentraci ani kvalitu.

Nízké teploty: nepřebírejte hodnotu z jiné jakosti

Tuhnutí a krystalizace závisejí na koncentraci, takže žádný jediný limit pro nízké teploty nepokrývá všechny roztoky močoviny. Směs 32,5 % je eutektické složení s nejnižším bodem tuhnutí ze všech směsí močoviny s vodou. Silnější roztoky začínají krystalizovat při vyšších teplotách, jak ukazuje obrázek 4. U venkovních nádrží v českých zimách je to praktická otázka, ne teorie.

Obrázek 4: Limit pro nízké teploty vezměte z dokumentů daného produktu

Bod tuhnutí AdBlue nepřenášejte na průmyslovou 40% nádrž.

AdBlue 32,5 %

Bod tuhnutí asi −11 °C

Zdroj: Cummins
Příklad 40% produktu

Počátek krystalizace 0 °C

Zdroj: bezpečnostní list Taiki Yakuhin Kogyo
50% roztok močoviny

Krystalizace 18 °C

Zdroj: kapitola o SNCR v nákladové příručce US EPA

Tyto limity nepřenášejte z jednoho produktu na druhý

Hodnota 0 °C je z bezpečnostního listu jednoho 40% produktu; jiní dodavatelé mohou uvádět jiné. Žádné z těchto čísel není nastavením vytápění nádrže ani přípustnou teplotou skladování.

Zmrznutí eutektického roztoku ho automaticky nezničí. Podle bílé knihy společnosti OWI cykly zmrznutí a rozmrznutí kvalitu AdBlue neovlivňují, protože koncentrace močoviny je v kapalné i pevné fázi stejná. Platí to pro 32,5% AdBlue; u jiné koncentrace ověřte specifikaci produktu a pokyny zařízení.

Dlouhé skladování při vysoké teplotě je samostatné riziko. Teplo pomalu rozkládá močovinu na amoniak a oxid uhličitý a ztráta vody zvyšuje koncentraci. Bezpečnostní list Taiki doporučuje uzavřené obaly na chladném, dobře větraném místě bez přímého slunce.

U každé šarže zkontrolujte skladovací podmínky z bezpečnostního listu, datum výroby a skutečnou teplotu a dobu skladování. Nestanovujte jednu dobu použitelnosti pro všechny produkty; zeptejte se dodavatele na tu vaši.

Objeví-li se krystaly, může být příčinou koncentrace nebo kontaminace a postup se liší. Nepřidávejte vodu ani neměňte podmínky ohřevu podle vlastního úsudku. Stav materiálu posuďte podle pokynů dodavatele a výrobce zařízení.

Měření teploty má vlastní omezení, protože přístroje se liší typem, místem měření a přesností. Používejte měření teploty kapaliny, které závod předepisuje, ne venkovní teplotu.

Smáčené části: zkontrolujte celou cestu

Výběr materiálů chrání před dvěma poruchami: korozí, která způsobí únik, a kovy nebo zbytky, které roztok kontaminují. Publikované seznamy se nevždy shodují, protože vznikly pro různé produkty a účely.

  • Bezpečnostní list Taiki 40 % (obaly): polyethylen a polypropylen
  • Bulletin Cummins o AdBlue (obaly): doporučen polyethylen, polypropylen a nerezová ocel jakosti 316; uhlíková ocel, měď a slitiny mědi, zinek, olovo, slitiny hliníku a hořčíku jsou uvedeny jako materiály, které mohou korodovat
  • Kapitola US EPA o SNCR (skladování močoviny): plast, ocel nebo nerezová ocel, ale bez mědi, slitin na bázi mědi a zinkových či hliníkových armatur

Všimněte si rozporu u oceli: US EPA ji pro skladování močoviny u SNCR připouští, kdežto bulletin Cummins o AdBlue varuje před uhlíkovou ocelí. Žádný z těchto seznamů nezaručuje slučitelnost při každé koncentraci a teplotě, požadavek pro váš systém proto získejte od dodavatele zařízení.

Kontrola zahrnuje nádrž, potrubí, čerpadla, armatury, těsnění a hadice. Předepisuje-li specifikace nerezovou ocel, ověřte jakost, protože SUS304 a SUS316 jsou různé materiály. Jejich nejbližšími evropskými ekvivalenty jsou obvykle 1.4301 a 1.4401 (EN 10088), ale „totožné“ to není; shodu potvrďte s dodavatelem. Při údržbě zachovejte původní materiálové podmínky.

Ani slučitelný materiál nechrání roztok před zbytky jiné chemikálie nebo cizími částicemi. Vyhrazené přečerpávací vybavení a jasné označení toto riziko snižují. Bezpečnostní list Taiki také varuje, že styk s chlornanem sodným nebo vápenatým vytváří výbušný chlorid dusitý (trichlorid dusíku), proto se zeptejte, jak jsou čisticí prostředky odděleny od provozu s močovinou.

Úniky, rozlití a expozice

Prevence úniků zahrnuje víc než kapacitu nádrže. Obrázek 5 ukazuje rozsah ke kontrole od přípojky pro příjem až po místo spotřeby.

Obrázek 5: Rozsah sahá od nádrže po místo spotřeby

Hladinu, smáčené materiály, teplotu a kvalitu posuzujte jako podmínky jednoho systému.

PříjemRoztok močovinyHladinoměrTITeploměrZáchytná jímkaČerpadloArmatury, těsnění①Do trysky neborozkladné jednotky① Kontrola potrubí, čerpadla, armatur:smáčené části, netěsnosti, kontaminace

Schéma rozsahu ke kontrole. TI je ukazatel teploty; tenká boční trubka představuje hladinoměr. Neurčuje rozměry jímky, typy přístrojů, nastavení alarmů ani provozní a obnovovací postupy.

Přeplnění při dodávce je stejně otázka zásob jako techniky, takže zbývající objem a objem dodávky musí být na stejném základě. Vztah mezi kapacitou nádrže a hladinou ověřte v dokumentaci zařízení. Samotné pravidelné kontroly bezpečnost nezaručují; závod potřebuje i způsob, jak neobvyklý stav zjistit a reagovat na něj.

Při rozlití postupujte podle bezpečnostního listu dodaného produktu a postupů závodu a nepouštějte kapalinu do vodních toků. Zředění věc nevyřeší, protože zachycenou kapalinu i znečištěné nářadí je nutné zpracovat podle místních pravidel.

Bezpečnostní list může uvádět, že produkt nemá klasifikaci nebezpečnosti podle GHS, a přesto požadovat opatření. Bezpečnostní list Taiki uvádí mírné dráždění kůže a sliznic, jmenuje ochranné rukavice a ochranu očí a požaduje výplach očí a nouzovou sprchu v místě skladování či manipulace. Dále požaduje větrání a varuje, že při tepelném rozkladu se uvolňuje plynný amoniak. V Česku se k tomu přidávají obecné požadavky BOZP závodu a bezpečnostní listy dle nařízení REACH; konkrétní povinnosti ověřte u technika BOZP.

Roztok močoviny také neřeší všechny problémy spalin. Nízkoteplotní koroze způsobená kyselým rosným bodem kyseliny sírové se například posuzuje odděleně od odstraňování NOx a rekuperace tepla.

Normy v české praxi

Českému nákupčímu nejčastěji padne do oka AdBlue, a tedy norma ISO 22241. Následující tabulka je jen orientace; „stejné“ neznamená, a označení norem a jejich vydání potvrďte u dodavatele.

Mezinárodní normaO čem jeČeská verze
ISO 22241 (AUS32)Kvalita roztoku močoviny 32,5 % pro dieselové SCRProdejci uvádějí ČSN ISO 22241; přesné označení a vydání ověřit
ISO 18611 (AUS40)Kvalita 40% roztoku pro lodní motoryČeská verze se nepodařilo ověřit; požadujte původní ISO
EN 10088 (korozivzdorné oceli)Označení jakostí, např. 1.4301 a 1.4401Nejbližší ekvivalent SUS304 a SUS316; shodu potvrdit
Nejde o právní výklad. Číslování a platnost norem si před smlouvou ověřte v katalogu ČSN nebo u dodavatele.

Kontrolní seznam: co ověřit před objednávkou nebo záměnou

Použijte tento seznam, když se musí shodovat japonská specifikace, nabídka místního dodavatele a instalované zařízení.

  • Metoda: SCR, nebo SNCR; potvrďte podle katalyzátoru a reaktoru ve schématu systému
  • Výroba amoniaku: přímý vstřik, rozkladná komora, nebo hydrolyzér, a kde v systému leží
  • Koncentrace: předepsaná hodnota v hmotnostních procentech včetně tolerance
  • Norma kvality: který požadavek platí (specifikace zařízení, ISO 22241, ISO 18611, nebo vlastní specifikace dodavatele) a její limity například pro biuret a kovy
  • Základ množství: zda jsou množství uvedena jako roztok, nebo jako močovina, a v kg, nebo v litrech
  • Hustota: hodnota a teplota pro váš produkt pro jakýkoli přepočet objemu
  • Limit pro nízké teploty: bod tuhnutí nebo počátek krystalizace z dokumentů vašeho produktu, ne z jiné jakosti
  • Smáčené materiály: nádrž, potrubí, čerpadlo, armatury, těsnění a hadice včetně jakosti nerezové oceli
  • Kontrola kontaminace: vyhrazené přečerpávací vybavení, označení a oddělení od čisticích prostředků
  • Dokumenty: nejnovější bezpečnostní list, specifikace a protokol o zkoušce (試験成績書, shiken seisekisho) ke každé dodávce

Otázky pro japonskou stranu

Pošlete je dodavateli SCR nebo chemikálií. Žádejte písemné odpovědi, zvlášť pokud odpovědi procházejí překladem. Dopis níže je v angličtině, protože s japonskými dodavateli se běžně komunikuje anglicky.

  1. Používá tento systém SCR, nebo SNCR, a kde se vyrábí amoniak?
  2. Jakou koncentraci močoviny a normu kvality zařízení vyžaduje? Je předepsána tolerance?
  3. Je přijatelná jiná koncentrace (např. 32,5 % místo 40 %)? Pokud ano, jaké změny dávkování a řízení jsou nutné a kdo je schvaluje?
  4. Je produkt uvedený ve vašem dokumentu jediný schválený, nebo lze použít rovnocenný místně dostupný? Co musí uvádět jeho protokol o zkoušce?
  5. Jaký je bod tuhnutí nebo počátek krystalizace, hustota a skladovací podmínky předepsaného produktu?
  6. Jaké materiály jsou schváleny pro jednotlivé smáčené části včetně těsnění a hadic?
  7. Jaké položky vstupní kontroly (受入検査, ukeire kensa) doporučujete pro každou dodávku?
  8. Objeví-li se krystaly nebo kontaminace, koho máme kontaktovat a jaké informace potřebujete?

Zde je krátký dotaz, který můžete upravit. Názvy a zařízení jsou zástupné.

Subject: Confirmation of urea solution specification for [Unit name] DeNOx system

Dear [Name],

Your specification [document no.] lists 40% urea solution (尿素水) for the DeNOx system on [Unit name]. We plan to source it locally and need to confirm the following before ordering:

1. Required concentration (mass %) and tolerance
2. Required quality standard and limits for impurities
3. Whether a 32.5% product is acceptable, and any changes it would require
4. Density, crystallization temperature, and storage conditions for the specified product
5. Approved materials for wetted parts, including seals and hoses

Please send the latest SDS and spec sheet with your reply. If any item depends on the system configuration, please tell us who can confirm it.

Best regards,
[Your name, company, plant]

Rychlý přehled: japonské pojmy v dokumentech SCR

Tyto pojmy se často objevují v japonských specifikacích, bezpečnostních listech a schématech. Čtení je přepsáno bez značek dlouhých samohlásek.

JaponskyČteníČesky
尿素水 / 尿素液nyososui / nyoso-ekiroztok močoviny
脱硝 / 排煙脱硝dassho / haien dasshoodstraňování NOx, DeNOx / denitrifikace spalin
窒素酸化物chisso sankabutsuoxidy dusíku (NOx)
還元剤kangenzairedukční činidlo
触媒 / 脱硝触媒shokubai / dassho shokubaikatalyzátor / DeNOx katalyzátor
選択触媒還元sentaku shokubai kangenselektivní katalytická redukce (SCR)
無触媒脱硝mushokubai dasshonekatalytické DeNOx (SNCR)
熱分解 / 加水分解netsu bunkai / kasui bunkaitepelný rozklad / hydrolýza
質量分率, 質量%shitsuryo bunritsu, shitsuryo pasentohmotnostní zlomek, hmotnostní procenta
結晶開始温度kessho kaishi ondoteplota počátku krystalizace
凝固点gyokotenbod tuhnutí
接液部setsueki-busmáčené části
防液堤boekiteizáchytná jímka
受入検査ukeire kensavstupní kontrola
SDSanzen deta shitobezpečnostní list
試験成績書shiken seisekishoprotokol o zkoušce
系統図keito-zuschéma systému
HRSGhainetsu kaishu boirakotel na odpadní teplo (HRSG)

Meze tohoto textu

Text vysvětluje, jak číst a porovnávat specifikace. Neuvádí dávkování, vstřikovací teploty, nastavení vytápění, skladovací teploty ani postupy obnovy a žádný z jeho výpočtů se nesmí používat k jejich stanovení.

Požadavky se liší podle výrobce zařízení, produktu a země. Platné požadavky určují dodavatel SCR, dodavatel chemikálií, vaše povolení a místní předpisy; uvedené produkty nejsou doporučením ani úplným seznamem. Limity ISO jsou zde z datových listů dodavatelů, které na normy odkazují, takže tam, kde na tom závisí smlouva, ověřte samotnou normu.

Časté dotazy

Může průmyslový 40% roztok močoviny nahradit AdBlue nebo AUS40?

Ne jako přímá záměna. AdBlue má 32,5 % a vlastní normu kvality a některé průmyslové 40% produkty výslovně uvádějí, že AUS40 nesplňují ani při stejné koncentraci. Vyberte produkt, který splňuje koncentraci a kvalitu předepsanou zařízením.

Jaký je rozdíl mezi AUS32 a AUS40?

AUS32 je 32,5% roztok močoviny pro dieselové motory podle řady ISO 22241, AUS40 je 40% roztok pro lodní motory podle řady ISO 18611. Liší se koncentrací i limity nečistot, což datové listy dodavatelů ukazují například u biuretu. Ani jeden automaticky neodpovídá požadavku stacionárního závodu.

Je zmrzlý roztok močoviny zničený?

Ne nutně u 32,5% AdBlue, které si podle bílé knihy OWI při cyklech zmrznutí a rozmrznutí zachovává kvalitu. Nepřenášejte to na jiné koncentrace; u nich ověřte specifikaci produktu a pokyny zařízení.

Odstraní více vstřikované močoviny vždy více NOx?

Ne. Přebytečný amoniak může unikat dál po proudu a nerovnoměrné míšení způsobí současně lokální nedostatek i nadbytek. Dávkování se navrhuje podle průtoku spalin, teploty, koncentrace NOx a katalyzátoru.

Lze 32,5% a 40% roztok srovnávat podle objemu?

Napřímo ne, protože procenta jsou hmotnostní. Nejprve převeďte litry na kilogramy podle hustoty pro danou koncentraci a teplotu a teprve pak srovnávejte hmotnost močoviny. Stejné objemy neobsahují stejné množství močoviny.

Zdroje

Pomohlo vám to? Sdílejte

O redakci

Redakce MONOSCOPEFOUNDER & EDITOR

Zhruba deset let praxe u výrobce průmyslových zařízení a v inženýrské firmě pro výstavbu závodů: nabídky, projektování a uvádění zařízení do provozu, poté přechod k online marketingu. Dnes webové poradenství pro výrobce B2B a pomoc s tím, aby srozumitelně představili své produkty a technologie. Japonské státní licence Energy Manager a hlavního elektroinženýra třetí třídy.

Od roku 2017 provoz technického blogu (přes 500 článků) a japonského kanálu na YouTube s přibližně 20 000 odběrateli. Každý návod vzniká z pohledu japonské výrobní haly a je ověřen podle citovaných norem.

MoreRelated

Další návody

Všechny návody