TR
202601.11

Santrallerde Üre Çözeltisi: SCR, %40 ve DEF %32,5 Farkı

Bakım ve kaliteGüncelleme: 01.11.202618 dk okuma

Japon bir SCR tedarikçisinin ekipman listesinde 尿素水 (nyososui, üre çözeltisi) yazıyor ve veri sayfası "%40" diyor. Yerel tedarikçiniz ise kolayca %32,5'lik dizel egzoz sıvısı (DEF, Türkiye'de bilinen adıyla AdBlue) bulabilir ve ikisi birbirine çok yakın görünür. Oysa birbirinin yerine kullanılamazlar: verdikleri üre miktarı farklıdır, farklı sıcaklıklarda kristalleşirler ve farklı kalite sınırlarına göre üretilmiş olabilirler.

Kısa cevap: santraller üre çözeltisi depolar, çünkü baca gazındaki azot oksitleri (NOx) gideren amonyağın kaynağı odur. Seçici katalitik indirgeme (SCR) katalizörü üzerinde bu amonyak NOx'u azota ve suya çevirir. Üre çözeltisi ne yakıttır ne de enerji üretimi için kullanılan proses suyudur.

Bu rehber endüstriyel %40 çözeltiyi, DEF/AUS32'yi ve denizcilikte kullanılan AUS40'ı birbirinden ayırır. Ardından derişimler arasında nasıl dönüşüm yapılacağını ve ürenin nasıl amonyağa dönüştüğünü gösterir. Sonda bir kontrol listesi, örnek bir sorgu e-postası ve Japonca-Türkçe terim tablosu bulacaksınız.

İçindekiler
  1. Santraller Neden Üre Çözeltisi Depolar?
  2. %40 Üre Çözeltisi, DEF %32,5 ve AUS40 Arasındaki Fark
  3. Üre Nasıl Amonyağa Dönüşür ve NOx'u Nasıl Giderir?
  4. Depolama: Sıcaklık, Malzeme ve Sızıntılar
  5. Kontrol Listesi: Sipariş veya İkame Öncesi Teyit Edilecekler
  6. Japon Tarafına Sorulacak Sorular
  7. Hızlı Başvuru: SCR Dokümanlarındaki Japonca Terimler
  8. Bu Rehberin Sınırları
  9. SSS
  10. Kaynaklar

Santraller Neden Üre Çözeltisi Depolar?

Japon tesis dokümanlarında bu işe 脱硝 (dassho, NOx giderimi, DeNOx) denir. Üre çözeltisi bu işlemde 還元剤 (kangenzai, indirgen madde) olan amonyağın hammaddesi olarak kullanılır. Aynı kimya yalnızca santrallerde değil; kazanlarda, gaz türbinlerinde, atık yakma tesislerinde ve dizel motorlarda da karşımıza çıkar.

Bir SCR sistemi doğrudan amonyakla da çalışabilir; yani üre bir tasarım tercihidir. Yuken Kagaku'nun ürün föyü, üre çözeltisinin sıvılaştırılmış amonyağa ve amonyak suyuna göre daha kolay taşındığını belirtir.

Valmet'in aktardığına göre Helsinki şehrindeki Salmisaari B santralinde mevzuat, amonyak suyunun açık havada depolanmasını ve şehir içinden taşınmasını kısıtlıyordu. Santral bu yüzden üre depolamayı bir hidroliz ünitesi ve katalitik reaktörle birleştirdi.

Kolay taşınması tehlikesiz olduğu anlamına gelmez. Üreden elde edilen amonyak da çözeltinin kendisi de yönetilmelidir; bunu aşağıdaki depolama bölümünde ele alıyoruz.

%40 Üre Çözeltisi, DEF %32,5 ve AUS40 Arasındaki Fark

"Üre çözeltisi" en az üç farklı ürünü kapsar. Derişim yalnızca ilk farktır; tablo gerisini gösteriyor.

ÖzellikEndüstriyel %40DEF / AUS32 (AdBlue)AUS40
Kütlece üreNominal %40; toleransı ürün şartnamesinden alınTipik %32,5; aralık %31,8–33,2Nominal %40; aralık %39,0–41,0
Kalite standardıTedarikçinin ürün şartnamesi ve ekipman gereksinimi; bir ISO sınıfını karşılamayabilirISO 22241 serisiISO 18611 serisi
Hangi kullanım için yazılmışKazanlar, gaz türbinleri, atık yakma tesisleriDizel motorlarDeniz dizel motorları
Biüret sınırı (kalite kalemine örnek)Tedarikçiye sorunEn fazla %0,3 (m/m)En fazla %0,8 (m/m)
Aralıklar ve biüret sınırları, ISO 22241-1 ve ISO 18611-1'e atıf yapan tedarikçi veri sayfalarından alınmıştır. Sözleşmede kullanacaksanız güncel standartlarla doğrulayın.

Burada derişim her zaman kütle yüzdesidir. Şekil 1, aynı 1.000 kg çözelti için bunun ne anlama geldiğini gösteriyor.

Şekil 1: Aynı 1.000 kg, farklı üre miktarı

Her bir şerit 1.000 kg çözeltiyi temsil eder. Karşılaştırma kütleye göredir.

%40 üre çözeltisi
%40Su %60
400 kg üre + 600 kg su
%32,5 üre çözeltisi
%32,5Su %67,5
325 kg üre + 675 kg su

Yalnızca kütle oranlarını gösterir. Derişim aynı olsa bile kullanım standartları ve safsızlık sınırları farklı olabilir; bu karşılaştırma iki ürünün uyumlu olduğunu kanıtlamaz.

Yüzde Aynı, Ürün Farklı

Yüzdenin aynı olması iki ürünü eşdeğer yapmaz. Hokkaido Mitsui Chemicals, ürün sayfasında denitrifikasyon için sunduğu endüstriyel %40 çözeltinin, ikisi de %40 olsa bile, deniz AUS40 standardını karşılamadığını açıkça belirtir.

Japonca şartname sayfalarında aynı üreticinin birkaç farklı derişimi de listelenmiş olabilir. Aşağıdaki dört ürün, karşılaşabileceğiniz çeşitliliği gösteriyor:

Japon tedarikçiÜrün nasıl tanımlanıyorNe gösteriyor
Yuken KagakuKazan, gaz türbini ve atık yakma DeNOx üniteleri için AUS 40, AUS 35 ve AUS 32; sırasıyla %40,0, %35,0 ve %32,5 (w/w)Endüstriyel derişimler tek bir değerle sınırlı değildir
Taki ChemicalBaca gazı denitrifikasyonu için üre çözeltisi, "%40 ve diğerleri"Siparişinizdeki tam sınıfı kontrol edin
Hokkaido Mitsui ChemicalsYakma tesisleri ve benzeri üniteler için NOx azaltan endüstriyel %40 çözelti; AUS40'ı karşılamazYüzde aynı, standart farklı
Taiki Yakuhin KogyoDenitrifikasyon için %40 üre çözeltisi; GBF (SDS) kristalleşme başlangıcını 0 °C olarak verirDüşük sıcaklık verisi ürüne aittir
Japon tedarikçi dokümanlarından örneklerdir, tavsiye değildir. İngilizce adı bulunmayan firma adları burada romanize edilmiştir.

Sipariş verirken yalnızca "üre çözeltisi" adını eşleştirmeyin. Derişim esasını, kullanım yerini, istenen standardı ve giriş kalite kontrolü (受入検査, ukeire kensa) kalemlerini yazın; ürünün ekipmanın belirttiği şartları karşıladığını teyit edin. Kendi başınıza daha güçlü veya daha zayıf bir sınıfı ikame etmeyin.

Türkiye'de AdBlue, VDA'nın tescilli markasıdır ve pazarda %32,5'lik DEF için bu ad kullanılır. Yerel bir AdBlue tedarikçisinin teklif ettiği ürün, Japon şartnamesindeki %40 endüstriyel çözeltinin yerine geçmez. Tedarikçiden ISO 22241 uygunluğunu gösteren bir analiz sertifikası isteyin; bunun TSE standardı karşılığını ise ayrıca teyit etmek gerekir.

Derişimler Arasında Kütleye Göre Dönüşüm

Bir tesis farklı bir derişimden aynı kütlede üre almak isterse, çözeltinin kütlesi değişir. Aşağıdaki hesap sık sorulan şu soruyu yanıtlar: 1.000 kg %40 çözeltinin yerine ne kadar %32,5 çözelti gerekir?

Üre kütlesi ve gereken çözelti kütlesi
mu = ms × w
ms = muw
Örnek: ms = 4000,325 = yaklaşık 1.231 kg
mu: üre kütlesi [kg]; ms: çözelti kütlesi [kg]; w: ürenin kütle oranı (%40 için 0,40).

Yani 1.000 kg %40 çözeltideki 400 kg üreyi vermek için yaklaşık 1.231 kg %32,5 çözelti gerekir; bu, kütlece yaklaşık 1,23 katıdır. Fazladan gelen 231 kg, ayrıca taşımanız ve depolamanız gereken sudur.

ÇözeltiÇözelti kütlesiÜreSuTeorik NH3
%401.000 kg400 kg600 kgyaklaşık 227 kg
%32,5, aynı çözelti kütlesi1.000 kg325 kg675 kgyaklaşık 184 kg
%32,5, aynı üre kütlesiyaklaşık 1.231 kg400 kgyaklaşık 831 kgyaklaşık 227 kg
Teorik NH3, reaksiyonun tam gerçekleştiğini varsayar: 1 mol üreden (60,06 g) 2 mol NH3 (34,06 g), yani 1 kg üreden yaklaşık 0,57 kg.

Dikkat edilecek satır ortadaki satırdır. Besleme debisi aynı kalıp yalnızca derişim değişirse, her 1.000 kg çözeltide iletilen üre 75 kg azalır. Teslimat veya tank stoku tahmin ederken, bir rakamın çözeltiyi mi yoksa ürenin kendisini mi gösterdiğini baştan netleştirin.

Bu sayılar yalnızca üre kütlesini karşılaştırır; gerçek bir ekipman için enjeksiyon debisi belirlemez. Fiilî NOx giderimi baca gazı koşullarına ve reaksiyon verimine de bağlıdır.

Litre ayrı bir tuzaktır, çünkü hacmi kütleye çevirmek için o derişim ve sıcaklığa ait yoğunluk gerekir.

Yayımlanan değerler farklıdır: bir DEF veri sayfası 20 °C'de 1,087–1,093 kg/L verir, bir Japon %40 GBF'si 20 °C'de 1.105–1.177 kg/m³ aralığı verir, bir diğer Japon ürün sayfası ise 1,14 özgül ağırlık belirtir. Kendi ürününüzün dokümanındaki değeri kullanın; litreyi kilogram imiş gibi yukarıdaki formüle koymayın.

Üre Nasıl Amonyağa Dönüşür ve NOx'u Nasıl Giderir?

Bir SCR sisteminde birbirinden ayrı tutulması gereken üç bölüm vardır: sıvının depolanması, indirgen maddenin üretilip beslenmesi ve NOx'un katalizör üzerinde işlenmesi. Şekil 2, üre çözeltisinin doğrudan baca gazına püskürtüldüğü düzeni gösteriyor.

Şekil 2: Üre çözeltisi indirgen maddeyi baca gazına besler

Doğrudan püskürtme düzeninin kavramsal gösterimi.

YanmaünitesiNOx'lu baca gazıÜre çözeltisi tankıÜreçözeltisiBeslemeBuharlaşma veayrışmaNH₃ karışımıSCR katalizörüNOx azaltımıArıtılmışbaca gazıBacayaKatalizörde: NOx → N₂ + H₂OGri: baca gazı / Mavi: üre çözeltisi

Akımların birbirine göre ilişkisini gösteren bir şemadır. Katalizör etiketi yalnızca ürünleri gösterir; reaksiyonlar metindedir. Katalizörün konumu, reaksiyon sıcaklığı ve diğer baca gazı ekipmanlarının sırası tesise göre değişir.

NOx içeren baca gazı yanma ünitesinden çıkar, katalizöre girmeden önce indirgen maddeyi alır, katalizörde reaksiyona girer ve varsa diğer arıtma kademelerinden geçerek bacaya gider. Santrallerde DeNOx ünitesi kazanın veya atık ısı kazanının (HRSG) çevresine yerleştirilir. EPA'nın SCR bilgi sayfası, kombine çevrim gaz türbinlerinde reaktörün sıklıkla HRSG içine konduğunu not eder.

Üreden Amonyağa: Reaksiyonlar

Üre çözeltisi baca gazına püskürtüldüğünde damlacıklardaki su buharlaşır, üre termal olarak ayrışır ve ara ürün hidroliz olur. Bu iki reaksiyondan çıkan amonyak baca gazına karışır ve SCR katalizörüne ulaşır.

Şekil 3: Çözeltiden indirgen maddeye

Termal ayrışmadan çıkan NH₃ olduğu gibi kalır. Yalnızca HNCO hidrolize ilerler.

Üre çözeltisi (damlacıklar)H₂O buharlaşırCO(NH₂)₂Termal ayrışmaNH₃ ①HNCOHidrolizH₂ONH₃ ②CO₂CO₂ baca gazınaToplam 2 NH₃Baca gazına karışırÜre molekülü başına, tam reaksiyonda

Mavi kollar iki NH₃ molekülünün toplanmasını gösterir. Gri; buharlaşan suyu, ara ürünü ve CO₂'yi gösterir. Bu kavramsal çizim reaksiyonları ayırır; her adımın ayrı bir kapta gerçekleştiği anlamına gelmez.

Denklem olarak yazıldığında, iki adım toplamda üre molekülü başına iki amonyak molekülü verir.

Üreden amonyak oluşumu
CO(NH₂)₂ → NH₃ + HNCO
HNCO + H₂O → NH₃ + CO₂
Toplam: CO(NH₂)₂ + H₂O
→ 2NH₃ + CO₂
HNCO izosiyanik asittir. Reaksiyonlar tamamlanırsa 1 mol üre 2 mol amonyak verir.

Doğrudan Püskürtme mi, Ayrı Ayrıştırma Ekipmanı mı?

Her tesis çözeltiyi doğrudan baca gazına püskürtmez. EPA'nın SCR maliyet kılavuzu bölümü, ürenin genellikle enjeksiyondan önce amonyağa çevrildiğini söyler ve tedarikçiler bu adım için ayrı ekipman satar.

İki örnek bu çeşitliliği gösterir. Fuel Tech'in ULTRA prosesi üreyi bir ayrışma odasına dozlar ve bir üfleyici seyreltik amonyağı amonyak enjeksiyon ızgarasından SCR'ye gönderir. Valmet'in Helsinki tesisi ise üre çözeltisini amonyak gazına çevirmek için bir hidroliz ünitesi kullanır.

Bu fark Japonca bir dokümanı okurken önemlidir. Kendi ünitenizde amonyağın gerçekte nerede üretildiğini görmek için sistem şemasına (系統図, keito-zu) bakın; çünkü bu konum, hangi sıvı temaslı parçaları ve hangi tehlikeleri yönettiğinizi belirler.

Katalizör Üzerinde NOx Azaltımı

Azot monoksit (NO) için temel reaksiyon amonyak ve oksijen kullanır. Azot dioksit (NO2) farklı bir yol izler ve ikisinin karışımı reaksiyonu etkiler; yani gerçek baca gazı tek bir denklemi izlemez.

SCR katalizöründe tipik reaksiyonlar
4NO + 4NH₃ + O₂
→ 4N₂ + 6H₂O
6NO₂ + 8NH₃
→ 7N₂ + 12H₂O
NO: azot monoksit; NO₂: azot dioksit; NH₃: amonyak; O₂: oksijen; N₂: azot; H₂O: su.

Bazı katalizörler titanyum oksit taşıyıcı üzerinde vanadyum ve tungsten bileşenleri kullanır; petek ve plaka biçimleri yaygındır. Hangi katalizörün uygun olduğunu yakıt, baca gazı özellikleri ve sıcaklık koşulları belirler. Tipi varsaymak yerine SCR tedarikçisine sorun.

SCR mi SNCR mi? Hangisine Sahip Olduğunuzu Anlamak

Sahada bir üre tankı görmek DeNOx yöntemini söylemez, çünkü seçici katalitik olmayan indirgeme (SNCR) de üre kullanabilir. Reaktör ve katalizör olup olmadığına bakın, dokümanlardaki terimleri de kontrol edin.

Kontrol noktasıSCRSNCR
Katalizör ve reaktörVar; gaz bir katalizör reaktöründen geçerKatalizör yok
ReaktifAmonyak veya üreÜre çözeltisi veya amonyak
Nerede reaksiyona girerYanma ünitesinin akış yönünde ilerisinde, katalizör üzerindeFırın veya kazanın içindeki sıcak gazda
Sıcaklık aralığıSNCR'den daha düşük ve genişDaha yüksek ve dar; bir Japon yakma sistemi, gaz sıcaklığına göre püskürtme noktasını değiştirir
Japonca dokümanlardaki terim触媒脱硝 (shokubai dassho), SCR無触媒脱硝 (mushokubai dassho), SNCR
EPA SCR bilgi sayfasına, EPA SNCR maliyet kılavuzu bölümüne ve Takuma'nın bir teknoloji sayfasına dayanır.

Amonyak Kaçağı ve Düzensiz Karışım

Daha fazla üre göndermek, daha fazla NOx gidermenin basit bir yolu değildir. Amonyak az olursa NOx tepkimeye girmeden kalır; fazla olursa tepkimeye girmemiş amonyak aşağı akıma geçer. Buna amonyak kaçağı (ammonia slip) denir; EPA, bunun amonyum sülfat oluşturup aşağı akımdaki parçaları tıkayabileceğini veya aşındırabileceğini ve uçucu küle karışabileceğini belirtir.

Kaçak sınırları izin belgenizden ve tasarım esasınızdan gelir. EPA'nın 2003 tarihli bilgi sayfası, ABD'de tipik izinli seviyeler olarak 2–10 ppm verir ve katalizör aktivitesini kaybettikçe kaçağın arttığını da not eder. Bu sayıları arka plan bilgisi olarak değerlendirin; sahanız için sınır değildir.

Toplam besleme doğru olsa da dağılım yanlış olabilir. Katalizör girişinde amonyak derişimi bölgeden bölgeye değişirse, bazı yerlerde yetersizlik, bazılarında aynı anda fazlalık oluşur. Yanmar'ın bir teknik incelemesi, buharlaşma ve karışmanın NOx giderme performansını güçlü biçimde etkilediğini açıklar.

Buharlaşmayan damlacıklar veya sıvı filmleri enjeksiyonu ve gaz akışını bozan birikintiler bırakabilir; yani buharlaşma da karışma kadar önemlidir. Sıcaklık, püskürtme ve karışma birlikte tasarlanır. Bu yüzden bu yazı bir enjeksiyon sıcaklığı vermez; bu değerleri ekipman tedarikçisinden alın.

Sonuçları değerlendirmek için çıkıştaki NOx'u tutarlı bir esasla karşılaştırın. Hava ile seyrelmenin giderim sanılmaması için oksijene göre düzeltme yapın; baca gazı debisini ve derişimi aynı nemli veya kuru esasta kullanın.

Depolama: Sıcaklık, Malzeme ve Sızıntılar

Depolama koşulları teslim edilen ürüne ve ekipmana aittir; bu yüzden aşağıdaki sayılar ayar değeri değil, başvuru noktalarıdır. Kullanmadan önce tedarikçinizden son Güvenlik Bilgi Formunu (GBF, SDS) ve tesisinizin prosedürlerini okuyun.

Bir analiz cihazının yanında numune şişesindeki berrak sıvı
Kalite kontrolü için örnek görsel. Görünüşe bakarak derişim veya kalite doğrulanamaz.

Düşük Sıcaklık Sınırları: Başka Bir Sınıfın Değerini Ödünç Almayın

Donma ve kristalleşme derişime bağlıdır; hiçbir tek düşük sıcaklık sınırı tüm üre çözeltilerini kapsamaz. %32,5'lik karışım ötektik bileşimdir ve üre-su karışımları içinde en düşük donma noktasına sahiptir. Şekil 4'te görüldüğü gibi daha derişik çözeltiler daha yüksek sıcaklıklarda kristalleşmeye başlar.

Şekil 4: Düşük sıcaklık sınırını ürünün kendi dokümanından alın

DEF'in donma noktasını endüstriyel %40'lık bir tanka uygulamayın.

%32,5 DEF

Donma noktası yaklaşık −11 °C (12 °F)

Kaynak: Cummins
%40 ürün örneği

Kristalleşme başlangıcı 0 °C (32 °F)

Kaynak: Taiki Yakuhin Kogyo GBF (SDS)
%50 üre çözeltisi

Kristalleşme 18 °C (64 °F)

Kaynak: EPA SNCR maliyet kılavuzu bölümü

Bu sınırları bir üründen diğerine taşımayın

0 °C değeri tek bir %40 ürünün GBF'sinde geçer; diğer tedarikçiler farklı değerler yayımlayabilir. Bu rakamların hiçbiri bir tank ısıtma ayarı veya izin verilen depolama sıcaklığı değildir.

Donma, ötektik bir çözeltiyi kendiliğinden bozmaz. OWI'nin bir beyaz kitabı, sıvı ve katı fazda üre derişimi aynı olduğu için donma-çözülme çevrimlerinin DEF kalitesini etkilemediğini söyler. Bu ifade %32,5'lik DEF için geçerlidir; başka derişimler için ürün şartnamesine ve ekipman talimatına bakın.

Yüksek sıcaklıkta uzun süre depolama ayrı bir risktir. Isı, üreyi yavaş yavaş amonyağa ve karbondioksite ayrıştırır; su kaybı ise derişimi artırır. Taiki GBF'si, kapalı kapları serin, iyi havalandırılan, doğrudan güneş görmeyen bir yerde saklamayı ister.

Her parti için GBF'deki depolama koşullarını, üretim tarihini ve fiilî depolama sıcaklığı ile süresini kontrol edin. Tüm ürünler için tek bir raf ömrü belirlemeyin; kendi ürününüzün raf ömrünü tedarikçiden isteyin.

Kristal görürseniz, neden derişim veya kirlenme olabilir ve müdahale farklıdır. Kendi kararınızla su eklemeyin veya ısıtma koşullarını değiştirmeyin. Malzemenin durumunu tedarikçinin ve ekipman üreticisinin talimatlarına göre kontrol edin.

Sıcaklık okumalarının da kendi sınırları vardır; cihazlar tip, ölçüm noktası ve doğruluk bakımından farklıdır. Dış hava sıcaklığını değil, tesisin belirlediği sıvı sıcaklığı ölçümünü kullanın.

Sıvı ile Temas Eden Malzemeler: Tüm Hattı Kontrol Edin

Malzeme seçimi iki arızaya karşı korur: sızıntıya yol açan korozyon ve çözeltiyi kirleten metaller veya kalıntılar. Yayımlanmış listelerin hepsi birbirini tutmaz, çünkü farklı ürünler ve amaçlar için yazılmışlardır.

  • Taiki %40 GBF'si (kaplar): polietilen ve polipropilen
  • Cummins DEF bülteni (kaplar): polietilen, polipropilen ve 316 kalite paslanmaz çelik önerilir; karbon çeliği, bakır ve bakır alaşımları, çinko, kurşun, alüminyum alaşımları ve magnezyum alaşımları korozyona uğrayabilecek malzemeler olarak sayılır
  • EPA SNCR bölümü (üre depolama): plastik, çelik veya paslanmaz çelik; ancak bakır, bakır esaslı alaşımlar veya çinko ya da alüminyum bağlantı parçaları kullanılmaz

Çelikte bir çelişki olduğuna dikkat edin: EPA, SNCR üre depolaması için çeliği kabul eder; Cummins DEF bülteni ise karbon çeliğine karşı uyarır. Bu listelerin hiçbiri her derişim ve sıcaklıkta uyumluluğu garanti etmez; sisteminizin gereksinimini ekipman tedarikçisinden alın.

İnceleme tankı, borulamayı, pompaları, vanaları, contaları ve hortumları kapsar. Şartname paslanmaz çelik diyorsa kaliteyi doğrulayın; çünkü SUS304 ile SUS316 farklı malzemelerdir. Bakım sırasında parça değiştirirken asıl malzeme koşullarını koruyun.

Uyumlu bir malzeme bile çözeltiyi başka bir kimyasalın kalıntısından veya yabancı maddeden korumaz. Ayrılmış transfer ekipmanı ve net etiketleme bu riski azaltır. Taiki GBF'si ayrıca sodyum veya kalsiyum hipoklorit ile temasın patlayıcı azot triklorür oluşturduğunu söyler; bu yüzden temizlik kimyasallarının üre hizmetinden nasıl ayrı tutulduğunu sorun.

Sızıntılar, Dökülmeler ve Maruziyet

Sızıntı önleme, tank kapasitesinden fazlasını kapsar. Şekil 5, teslim alma bağlantısından kullanım noktasına kadar kontrol edilecek kapsamı gösteriyor.

Şekil 5: Kapsam tanktan kullanım noktasına kadar uzanır

Seviye, sıvı temaslı malzemeler, sıcaklık ve kaliteyi tek bir sistemin koşulları olarak ele alın.

Teslim almaÜre çözeltisiSeviyegöstergesiTISıcaklıkSızıntı havuzu (bund)PompaVana, conta①Enjektöre / ayrıştırıcıya① Boru, pompa, vana kontrolü:Sıvı temaslı parçalar, sızıntı, kirlenme

Kontrol edilecek kapsamı gösteren bir şemadır. TI sıcaklık göstergesidir; yandaki ince boru bir seviye göstergesini temsil eder. Havuz ölçülerini, cihaz tiplerini, alarm ayarlarını veya işletme ve kurtarma prosedürlerini belirtmez.

Teslimat sırasında taşma, donanımdan olduğu kadar stokla da ilgilidir; bu yüzden kalan hacim ile teslim edilen hacim aynı esasta olmalıdır. Tank kapasitesi ile seviye ilişkisini ekipman dokümanlarından kontrol edin. Rutin kontrol tek başına güvenliği garanti etmez; tesisin anormal bir durumu tespit edip müdahale edebileceği bir yönteme de ihtiyacı vardır.

Dökülmelerde teslim edilen ürünün GBF'sini ve saha prosedürlerinizi izleyin; sıvının akarsulara karışmasını önleyin. Seyreltme meseleyi çözmez; toplanan sıvı ve kirlenen aletler de yerel kurallara göre uygun şekilde ele alınmalıdır.

Bir GBF, GHS tehlike sınıflandırması göstermeyebilir ve yine de önlem isteyebilir. Taiki GBF'si deri ve mukozada bir miktar tahrişe dikkat çeker, koruyucu eldiven ve göz koruması sayar; ürünün depolandığı veya kullanıldığı yerde göz yıkama ve acil duş ister. GBF ayrıca havalandırma ister ve termal ayrışmanın amonyak gazı saldığı konusunda uyarır.

Türkiye'de bu konular 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki risk değerlendirmesi ve kimyasal madde yönetimiyle birlikte ele alınır; ürünün Türkçe GBF'sini tedarikçiden isteyin. Hangi mevzuat maddelerinin sizin tesisiniz için geçerli olduğunu iş güvenliği uzmanınızla teyit edin.

Üre çözeltisi baca gazının her sorununu da çözmez. Örneğin sülfürik asit çiğlenme noktasından kaynaklanan düşük sıcaklık korozyonu, NOx giderimi ve ısı geri kazanımından ayrı olarak değerlendirilir.

Baca gazı emisyonları ve NOx sınır değerleri Türkiye'de tesisin emisyon izin belgesine ve ilgili çevre mevzuatına bağlıdır. Sınır değerlerini ve ölçüm esasını (referans O2, kuru gaz) kendi izninizden alın; bu rehber bir sınır değer vermez.

Kontrol Listesi: Sipariş veya İkame Öncesi Teyit Edilecekler

Japonca bir şartname, yerel bir tedarikçi teklifi ve kurulu ekipmanın hepsinin birbirini tutması gerektiğinde bu listeyi kullanın.

  • Yöntem: SCR mi SNCR mi; sistem şemasındaki katalizör ve reaktörden teyit edin
  • Amonyak üretimi: doğrudan püskürtme, ayrışma odası veya hidroliz ünitesi ve sistemdeki yeri
  • Derişim: belirtilen değer, kütle yüzdesi olarak, toleransıyla birlikte
  • Kalite standardı: hangi gereksinim geçerli (ekipman şartnamesi, ISO 22241, ISO 18611 veya tedarikçinin kendi şartnamesi) ve biüret, metaller gibi kalemler için sınırları
  • Miktar esası: miktarların çözelti mi üre mi olarak verildiği; kg mı litre mi
  • Yoğunluk: hacim dönüşümü için ürününüzün değeri ve sıcaklığı
  • Düşük sıcaklık sınırı: başka bir sınıftan değil, ürününüzün dokümanlarından alınan donma noktası veya kristalleşme başlangıcı
  • Sıvı temaslı malzemeler: tank, boru, pompa, vana, conta ve hortumlar; paslanmaz çelik kalitesi dahil
  • Kirlenme kontrolü: ayrılmış transfer ekipmanı, etiketleme ve temizlik kimyasallarından ayrım
  • Dokümanlar: her teslimat için güncel GBF, şartname ve analiz sertifikası veya test raporu (試験成績書, shiken seisekisho)

Japon Tarafına Sorulacak Sorular

Bunları SCR tedarikçisine veya kimyasal tedarikçisine gönderin. Yanıtlar bir çevirmenden geçiyorsa özellikle yazılı yanıt isteyin.

  1. Bu sistem SCR mi SNCR mi kullanıyor ve amonyak nerede üretiliyor?
  2. Ekipman hangi üre derişimini ve kalite standardını gerektiriyor? Bir tolerans belirtilmiş mi?
  3. Farklı bir derişim kabul edilebilir mi (örneğin %40 yerine %32,5)? Edilebiliyorsa besleme debisinde ve kontrollerde hangi değişiklikler gerekir ve bunları kim onaylar?
  4. Dokümanınızda belirtilen ürün tek onaylı ürün mü, yoksa yerel olarak temin edilen eşdeğer bir ürün kullanılabilir mi? Test raporunda neler görünmeli?
  5. Belirtilen ürün için donma noktası veya kristalleşme başlangıcı, yoğunluk ve depolama koşulları nelerdir?
  6. Conta ve hortumlar dahil, sıvı ile temas eden her parça için hangi malzemeler onaylı?
  7. Her teslimat için hangi giriş kalite kontrolü kalemlerini önerirsiniz?
  8. Kristal veya kirlenme görürsek kime başvurmalıyız ve hangi bilgilere ihtiyacınız var?

Aşağıda uyarlayabileceğiniz kısa bir sorgu örneği var. Japon tarafa İngilizce yazmanız genellikle en kolay yoldur; adlar ve ekipman yer tutucudur.

Subject: Confirmation of urea solution specification for [Unit name] DeNOx system

Dear [Name],

Your specification [document no.] lists 40% urea solution (尿素水) for the DeNOx system on [Unit name]. We plan to source it locally and need to confirm the following before ordering:

1. Required concentration (mass %) and tolerance
2. Required quality standard and limits for impurities
3. Whether a 32.5% product is acceptable, and any changes it would require
4. Density, crystallization temperature, and storage conditions for the specified product
5. Approved materials for wetted parts, including seals and hoses

Please send the latest SDS and spec sheet with your reply. If any item depends on the system configuration, please tell us who can confirm it.

Best regards,
[Your name, company, plant]

Hızlı Başvuru: SCR Dokümanlarındaki Japonca Terimler

Bu terimler Japonca şartname sayfalarında, GBF'lerde ve sistem şemalarında sık görülür. Okunuşlar uzun ünlü işareti kullanılmadan romanize edilmiştir. Katakana ile yazılan terimler tabloda yalnızca okunuşuyla ve kısaltmasıyla verilmiştir.

JaponcaOkunuşTürkçe
尿素水 / 尿素液nyososui / nyoso-ekiÜre çözeltisi
脱硝 / 排煙脱硝dassho / haien dasshoNOx giderimi, DeNOx / baca gazı denitrifikasyonu
窒素酸化物chisso sankabutsuAzot oksitler (NOx)
還元剤kangenzaiİndirgen madde
触媒 / 脱硝触媒shokubai / dassho shokubaiKatalizör / DeNOx katalizörü
選択触媒還元sentaku shokubai kangenSeçici katalitik indirgeme (SCR)
無触媒脱硝mushokubai dasshoKatalizörsüz DeNOx (SNCR)
熱分解 / 加水分解netsu bunkai / kasui bunkaiTermal ayrışma / hidroliz
質量分率, 質量%shitsuryo bunritsu, shitsuryo pasentoKütle oranı, kütle yüzdesi
結晶開始温度kessho kaishi ondoKristalleşme başlangıç sıcaklığı
凝固点gyokotenDonma noktası
接液部setsueki-buSıvı ile temas eden parçalar
防液堤boekiteiSızıntı havuzu (bund)
受入検査ukeire kensaGiriş kalite kontrolü
SDSanzen deta shitoGüvenlik Bilgi Formu (GBF, SDS)
試験成績書shiken seisekishoTest raporu, analiz sertifikası
系統図keito-zuSistem şeması
HRSGhainetsu kaishu boiraAtık ısı kazanı (HRSG)

Bu Rehberin Sınırları

Bu rehber şartnamelerin nasıl okunacağını ve karşılaştırılacağını anlatır. Enjeksiyon debisi, enjeksiyon sıcaklığı, ısıtma ayarı, depolama sıcaklığı veya kurtarma prosedürü vermez; buradaki hiçbir hesap bunları belirlemek için kullanılmamalıdır.

Gereksinimler ekipman üreticisine, ürüne ve ülkeye göre değişir. Nelerin geçerli olduğunu SCR tedarikçisi, kimyasal tedarikçisi, izin belgeniz ve yerel mevzuat belirler; yukarıdaki ürün örnekleri tavsiye veya eksiksiz bir liste değildir. Buradaki ISO sınırları standartlara atıf yapan tedarikçi veri sayfalarından gelir; sözleşme buna bağlıysa standardın kendisine bakın. Türkiye'deki TSE karşılıkları ve mevzuat atıfları bu yazıda doğrulanmamıştır.

SSS

Endüstriyel %40 Üre Çözeltisi DEF veya AUS40 Yerine Kullanılabilir mi?

Doğrudan ikame olarak hayır. DEF, kendi kalite standardı olan %32,5'lik üründür ve bazı endüstriyel %40 ürünler, derişim aynı olsa bile AUS40'ı karşılamadığını belirtir. Ekipmanın belirttiği derişimi ve kaliteyi karşılayan bir ürün seçin.

AUS32 ile AUS40 Arasındaki Fark Nedir?

AUS32, ISO 22241 serisine göre dizel motorlar için %32,5'lik bir üre çözeltisidir; AUS40 ise ISO 18611 serisine göre deniz motorları için %40'lık bir çözeltidir. Derişimleri ve safsızlık sınırları farklıdır; tedarikçi veri sayfaları bunu biüret gibi kalemlerde gösterir. Hiçbiri otomatik olarak sabit bir tesisin gereksinimiyle örtüşmez.

Donmuş Üre Çözeltisi Bozulmuş mu Olur?

%32,5'lik DEF için zorunlu değil; OWI'nin beyaz kitabı bunun donma-çözülme çevrimlerinden sonra da kalitesini koruduğunu söyler. Bunu başka derişimlere yaymayın. Onlar için ürün şartnamesine ve ekipman talimatlarına bakın.

Daha Fazla Üre Enjekte Etmek Her Zaman Daha Fazla NOx Giderir mi?

Hayır. Fazla amonyak aşağı akıma kaçabilir; düzensiz karışım da aynı anda yerel yetersizlik ve fazlalık yaratabilir. Besleme; baca gazı debisi, sıcaklığı, NOx derişimi ve katalizöre göre tasarlanır.

%32,5 ve %40 Çözeltileri Hacme Göre Karşılaştırabilir miyim?

Doğrudan hayır, çünkü yüzdeler kütleye göredir. Önce litreyi, o derişim ve sıcaklığa ait yoğunlukla kilograma çevirin; sonra üre kütlesini karşılaştırın. Eşit hacimler eşit miktarda üre içermez.

Kaynaklar

Faydalı oldu mu? Paylaşın

PostLinkedInFacebookE-posta

Editör hakkında

MONOSCOPE editörüFOUNDER & EDITOR

Bir tesis ekipmanı üreticisinde ve bir tesis mühendisliği firmasında yaklaşık on yıl boyunca ekipman teklifi, tasarımı ve devreye alma işlerinde çalıştıktan sonra dijital pazarlamaya geçti. Bugün B2B üreticilerine web danışmanlığı yapıyor ve ürünlerini ve teknolojilerini anlaşılır biçimde anlatmalarına yardımcı oluyor. Japonya’nın Enerji Yöneticisi (Energy Manager) ve Üçüncü Sınıf Baş Elektrik Mühendisi ulusal lisanslarına sahip.

2017’den beri bir mühendislik blogu (500’den fazla yazı) ve yaklaşık 20.000 abonesi olan Japonca bir YouTube kanalı yürütüyor. Her rehber Japon atölyesinin bakış açısıyla yazılır ve atıf yapılan standartlarla karşılaştırılır.

PostLinkedInFacebookE-posta

MoreRelated

Diğer rehberler

Tüm rehberler