CS
20262. 11.

GX-ETS v Japonsku: koho se týká a jak splnit povinnosti

Výkresy a specifikaceAktualizováno 2. 11. 202624 min čtení

Japonský zákazník vás žádá o údaje o energii a CO2 a v e-mailu padne zkratka „GX-ETS“. Nebo se vás někdo z koncernu ptá, zda se nový japonský obchod s emisemi týká japonského závodu s velkými kotli. Většina oficiálních podkladů je japonsky a první termín pro podání už uplynul.

Stručná odpověď: GX-ETS se týká každého podniku v Japonsku, jehož přímé emise CO2 dosahují v průměru 100 000 tun nebo více za poslední tři fiskální roky. (To je asi 110 000 amerických krátkých tun.) Nikdo vás o tom neinformuje. Každá právnická osoba se každý rok testuje sama a žádná konsolidace za celý koncern neexistuje.

Průvodce vysvětluje samotný test, odděluje termíny, které už uplynuly, od těch, které teprve přijdou, a ukazuje, jak fungují přidělení povolenek a náklady při jejich nedostatku. Pak popisuje, co zahraniční mateřské firmy často přehlédnou, srovnává systém s EU ETS, který české závody znají, a nabízí kontrolní seznam. Údaje platí k 1. listopadu 2026 a jde o obecné informace, nikoli o právní poradenství.

Obsah
  1. Co je japonský systém GX-ETS
  2. Koho se systém týká: test 100 000 tun
  3. Klíčové termíny: co už uplynulo a co přijde
  4. Benchmark a grandfathering: jak funguje přidělení
  5. Kolik stojí nedostatek povolenek
  6. Na co si dát pozor u zahraničních mateřských firem
  7. Když japonský zákazník žádá o vaše emisní údaje
  8. GX-ETS a EU ETS: hlavní rozdíly
  9. Kontrolní seznam: Týká se naše japonská právnická osoba systému a jsme připraveni?
  10. Vzorový e-mail japonskému týmu
  11. Omezení tohoto průvodce
  12. Často kladené otázky
  13. Zdroje

Co je japonský systém GX-ETS

GX-ETS je japonský systém obchodování s emisemi podle zákona o podpoře GX (zákon o podpoře hladkého přechodu na nízkouhlíkovou růstově orientovanou ekonomickou strukturu). Zkratka „GX“ znamená zelenou transformaci (green transformation) a systém dohlíží japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI). Povinná fáze začala ve fiskálním roce (FY) 2026, tedy 1. dubna 2026.

Zahrnuté společnosti musí každý rok držet povolenky (haishutsu-waku) odpovídající jejich skutečným přímým emisím CO2. Jedna povolenka kryje jednu tunu CO2. Stát je přiděluje zdarma a společnosti mohou přebytek prodat, nebo chybějící povolenky dokoupit.

Obrázek 1: Jak GX-ETS funguje v běžném roce

Obchodování vyrovnává rozdíl mezi přidělenými povolenkami a skutečnými emisemi společnosti.

1. Přidělení ministrem hospodářství, obchodu a průmysluBezplatné povolenky po jedné tuně podle cílových emisí, které společnost oznámila. Konec listopadu
Provoz a snižování emisí
2. Zahrnutá společnost provozuje závod a emituje CO2Emise se počítají od dubna do března, pak je ověří registrovaný ověřovatel a do 30. září následujícího fiskálního roku se nahlásí
Vyrovnání rozdílu
PřebytekProdat, nebo převést do dalšího roku
NedostatekDokoupit na trhu nebo přímo od jiného držitele
Stále chybíZaplatit poplatek podle výše nedostatku
31. ledna následujícího fiskálního roku
3. Vyřazení povolenekPovolenky odpovídající skutečným emisím se odepíší z účtu společnosti

Podle zářijového briefingu METI z dubna 2026 a jeho příručky pro zahájení. Provoz systému zajišťuje GX Acceleration Agency (GXA). FY2026 se řídí jiným harmonogramem, viz obrázek 4.

Systém vyrostl z GX League, dobrovolného programu, který začal v roce 2023 a přilákal více než 700 společností. Povinná fáze je mnohem užší: METI očekává asi 300 až 400 společností, které pokrývají téměř 60 % japonských emisí skleníkových plynů.

Na rozdíl od GX League se do systému nelze dobrovolně přihlásit pod limitem a nelze z něj vystoupit nad limitem. Placené aukce povolenek pro výrobce elektřiny se mají zavádět postupně od FY2033.

Koho se systém týká: test 100 000 tun

Detailní záběr na hořák plynového kotle se žlutým palivovým potrubím a tlakoměrem

METI zahrnuté společnosti samo neurčuje a nezasílá jim oznámení. Podle příručky pro zahájení musí každý podnik provést vlastní posouzení každý rok do 30. září. Věta „žádný dopis nám nepřišel“ tedy neříká nic o tom, zda se systém vaší právnické osoby týká.

Výsledek určují čtyři věci: jaké emise se počítají, jaké dvanáctiměsíční období platí, která právnická osoba se testuje a jak se počítá průměr.

Počítají se jen přímé emise CO2 (Scope 1)

Test zahrnuje přímé CO2: palivo spálené v místě a CO2 uvolněné ze surovin nebo redukčních činidel v procesu. Nakoupená elektřina a pára (Scope 2) se nepočítají ani do testu, ani do povinnosti. Závod s vysokou spotřebou elektřiny, který pálí málo paliva, proto může zůstat mimo systém.

Malé zdroje se nevylučují. Kotle a pece jsou zřejmé, ale počítají se i nouzové generátory, vysokozdvižné vozíky v areálu a ohřívače vody. Údržba a provozní správa mohou znát zdroje, které útvar životního prostředí nikdy nezapsal.

Obrázek 2: Co se do testu počítá

Rozsah, plyn, právnická osoba i období se mohou lišit od toho, co používají vaše globální zprávy.

Počítá se
Nepočítá se
Rozsah emisí
Spalování paliv, redukční činidla a suroviny (Scope 1)
Nakoupená elektřina, teplo a pára (Scope 2)
Plyn
Oxid uhličitý (CO2)
Metan a další skleníkové plyny kromě CO2
Subjekt
Jedna právnická osoba, všechny její závody a provozovny v Japonsku dohromady
Dceřiné a přidružené společnosti, které se testují samostatně
Doprava
Přímé emise z kategorií dopravy s kapacitou na úrovni prahu stanoveného vládním oznámením nebo nad ním
Kategorie dopravy pod tímto prahem
Období
Japonský fiskální rok od 1. dubna do 31. března
Součty podle vašeho účetního roku

Podle brožury METI pro FY2026 a příručky pro zahájení. Emise spojené s elektřinou a teplem dodávanými jiným subjektům se zde počítají, na rozdíl od japonského programu hlášení SHK (viz „Nepřebírejte jiné zprávy“).

Používá se období duben až březen, ne váš účetní rok

Test používá období od 1. dubna do 31. března bez ohledu na váš účetní rok. Společnost s účetní závěrkou k prosinci nemůže použít ročních součtů tak, jak jsou. Měsíční údaje o spotřebě paliva je nutné přepočítat na období duben až březen.

Každá právnická osoba se testuje zvlášť

Jednotkou je právnická osoba a METI považuje dceřiné a přidružené společnosti za samostatné podniky. Má-li koncern dvě japonské společnosti po 60 000 tunách, žádná se systému netýká, i když součet za koncern je 120 000 tun (fiktivní příklad). Naopak jedna právnická osoba se závodem na 70 000 tun a druhým na 40 000 tun limit překračuje, protože se její provozovny sčítají.

Prostudované materiály neuvádějí zvláštní pravidlo pro společnosti v zahraničním vlastnictví. Akciová společnost (kabushiki kaisha) nebo společnost podobná s. r. o. (godo kaisha) založená v Japonsku se podle všeho testuje jako každá jiná japonská společnost. Pokud je vaše jednotka pobočkou zahraniční společnosti, zeptejte se japonského poradce nebo na informační lince GXA, jak se posuzuje.

Test se opakuje každý rok a bez úprav

Test pro FY2026 používá průměr z FY2023, FY2024 a FY2025. Společnost, která začala fungovat později, průmerňuje roky, které má: FY2024 a FY2025, nebo jen FY2025. Protože se okno posouvá, může se společnost blízko hranice do systému dostat i z něj vypadnout, jak ukazuje příklad METI na obrázku 3.

Obrázek 3: Jak funguje tříletý průměr

Jeden nízký rok sám o sobě zařazení neukončí. Změní průměr v dalších letech.

FY2023102 000 t
FY2024100 000 t
FY2025101 000 t
FY202692 000 t
Test pro FY2026: zahrnuta(102 000 + 100 000 + 101 000) ÷ 3 = 101 000 t, tedy 100 000 t nebo více
Test pro FY2027: nezahrnuta(100 000 + 101 000 + 92 000) ÷ 3 ≈ 97 667 t, tedy pod 100 000 t

Příklad výpočtu z příručky METI pro zahájení (emise z paliv plus emise ze surovin).

V úryvcích příručky, které jsme prostudovali, se pro test zařazení žádná korekce neobvyklých let nevyskytuje. Katastrofa, zákonná prohlídka nebo odstávka závodu, která emise sníží, se neupravuje, stejně jako jednorázový nárůst.

Nenašli jsme ani úpravu pro fúze nebo převody podniku v průběhu tří let. Základní emise pro přidělení mají vlastní pravidla úprav, ta si ověřte v příručce METI.

Ani kredity testovanou hodnotu nesnižují.

Prostudované materiály nepopisují žádnou oznamovací povinnost pro subjekt pod 100 000 tunami, ani prohlášení, že je mimo systém. Výpočet přesto uchovejte, protože ho příští rok znovu potřebujete. Společnost těsně pod hranicí ji může překročit po rozšíření kapacity nebo novém závodě.

Klíčové termíny: co už uplynulo a co přijde

FY2026 byl zvláštní první rok: společnosti podávaly jen základní údaje a plán transformace a přidělení povolenek se přesunulo na FY2027. Obrázek 4 se proto liší od běžného cyklu na obrázku 1 a ukazuje termíny pro společnost zahrnutou od FY2026.

Obrázek 4: Harmonogram GX-ETS pro společnost zahrnutou od FY2026

Povinnosti za FY2026 končí vyřazením povolenek 31. ledna 2028.

Už uplynulo (k 1. listopadu 2026)
1. 4. 2026Začalo počítání emisíPřímé emise od tohoto dne tvoří první povinnost k vyřazení povolenek
30. 9. 2026Termín prvního oznámení a plánu transformaceTříletý průměr, základní údaje o společnosti a plán do FY2030. Ověření třetí stranou se nevyžaduje
Nyní do 31. března 2027
FY2026Uzavřít smlouvu s ověřovatelemMETI doporučuje vybrat ověřovatele a uzavřít smlouvu během FY2026, který končí 31. března 2027
Teprve přijde
30. 9. 2027Ověřené oznámení a hlášeníHlášení emisí za FY2026 plus cílové emise za FY2026 a FY2027, obojí ověřené. Je-li společnost stále zahrnuta, je splatný i plán transformace pro FY2027
KONEC LISTOPADU 2027Přidělení a oznámeníPřidělí se povolenky za FY2026 a FY2027. Oznámí se také množství, které je třeba držet
31. 1. 2028Držení a vyřazeníPovolenky odpovídající emisím za FY2026 musí být na účtu. Nedostatek spouští poplatek

Podle briefingu METI z dubna 2026, brožury pro FY2026 a příručky pro zahájení. Aktuální příručky si ověřte, mohly se změnit.

Termín 30. září 2026 už uplynul

Společnosti zahrnuté pro FY2026 měly do 30. září 2026 oznámit průměrné emise a předložit plán transformace. Co dělat dál, záleží na tom, která situace platí:

  • Podali jste včas. Ověřte, že ERMS, vládní systém pro podání, ukazuje oznámení jako přijaté a plán jako obdržený. Pak se věnujte ověřování a údajům za FY2026.
  • Byli jste pod 100 000 tunami. Nebylo co podávat. Výpočet uchovejte a test pro FY2027 proveďte po uzavření FY2026 dne 31. března 2027.
  • Teprve nyní jste zjistili, že jste byli zahrnuti, a nepodali jste. Viz níže.

Prostudované materiály neobsahují žádnou ochrannou lhůtu ani postup pro pozdní podání po termínu 2026. Jeden sekundární zdroj uvádí pokutu až 500 000 jenů za nepodání nebo nepravdivé podání, přesné ustanovení ani okruh dotčených osob se nám ověřit nepodařilo. Nepředpokládejte, že zmeškané podání zrušilo vaše pozdější povinnosti, protože nic z prostudovaného to neuvádí.

Společnost v této situaci by se měla neprodleně obrátit na informační linku přes portál GXA a přizvat japonského právního zástupce, který posoudí možné následky. Mezitím dál shromažďujte doklady o emisích od 1. dubna 2026, protože tato data budou potřeba pro pozdější ověřené hlášení.

Termín 30. září 2027 nese dvojí zátěž

Největší část práce připadne právě sem. Společnosti zahrnuté v obou letech hlásí ověřené emise za FY2026, podávají ověřené cílové emise za FY2026 a FY2027 a předkládají plán transformace pro FY2027. Příručky METI radí počítat s tím, že procedury za dva fiskální roky poběží souběžně.

Praktický harmonogram určuje ověřovatel. Jeho práce prochází smlouvou a seznámením s podnikem, posouzením rizik, plánováním, kontrolami na místě a zprávou. METI upozorňuje, že ověřovatelům může chybět kapacita, pokud všichni začnou najednou, a proto doporučuje uzavřít smlouvu během FY2026.

Pokud se stanete zahrnutou až ve FY2027

Zařazení pro FY2027 vychází z průměru FY2024, FY2025 a FY2026. Společnost, která limit poprvé splní, musí jednat do 30. září 2027 a zjednodušení prvního roku se už neuplatní. Spolu s průměrem podává ověřené cílové emise, takže ověřování je nutné zajistit s předstihem.

Benchmark a grandfathering: jak funguje přidělení

Přidělení vychází z „cílových emisí“ (haishutsu mokuhyo-ryo), které si každá společnost vypočítá a nechá ověřit. Používají se dva vzorce a rozhoduje činnost. Jeden závod může používat oba, proto je nutné sledovat emise zvlášť podle kategorií přidělení.

Obrázek 5: Dvě metody přidělení

Určené činnosti, kde nejvíce záleží na zvláštnostech odvětví, používají benchmarky. Vše ostatní používá grandfathering.

Benchmark (BM)
Grandfathering (GF)
Vzorec
Základní úroveň činnosti × cílová emisní intenzita
Základní emise × (1 − míra snížení × počet uplynulých let)
Použije se pro
20 činností: papír, karton, soda, saze, organické chemikálie, rafinace ropy, pryžové výrobky, ploché sklo, skleněné lahve, cement, vápno, ocel z vysoké pece, dvě kategorie oceli z elektrické pece, hliník, automobily, výroba elektřiny, silniční nákladní doprava, pobřežní lodní doprava, letecká doprava
Vše ostatní, například potravinářská výroba a většina neželezných kovů kromě hliníku. Také ohřívače vody, nouzové generátory a vozidla v areálu
Velikost závodu
Emise v provozovnách se spotřebou 1 500 kl ropného ekvivalentu ročně nebo více se hlásí podle kategorie přidělení
Jak se zařazují menší provozovny, ověřte v příručce METI
Kdo získá
Závody účinnější než konkurence
Společnosti, které snižují rychleji než stanovená míra

Podle briefingu METI z dubna 2026 a příručky pro oznámení a výpočet cílových emisí. U automobilů příručka METI uplatňuje benchmark na proces lakování.

U grandfatheringu je míra snížení 1,7 % ročně pro energetické CO2 a 0,3 % ročně pro CO2 ze surovin a z vedlejších paliv. Základní emise jsou průměrem z FY2023 až FY2025. Vzorec násobí míru počtem uplynulých let, takže přidělení při jinak stejných podmínkách stabilně klesá.

U benchmarků výzkumný ústav RIETI popisuje výchozí úroveň na horních 50 % účinnosti v odvětví, která se během pěti let zpřísní na horních 32,5 %. Podrobnosti se podle činnosti liší, proto si pro svou činnost projděte benchmarkovou příručku METI.

Hranice 1 500 kl je stejné číslo, jaké používá japonský zákon o úsporách energie, takže váš závod už možná ví, na které straně hranice leží.

METI přidává povolenky ve třech situacích. Před odhadem nedostatku ověřte, zda se vás některá týká:

  • Riziko úniku uhlíku: dodatečné povolenky pro určená odvětví, pokud náklady na povolenky přesáhnou stanovený podíl na výsledku
  • Výzkum a vývoj související s GX: dodatečné povolenky podle výdajů na výzkum a vývoj v předchozím roce, nejvýše do výše nedostatku, uplatňují se od FY2027
  • Včasné snížení emisí: snížení provedená před zavedením systému nad rámec standardní míry se přičítají k základním emisím

Kolik stojí nedostatek povolenek

Podle cenových úrovní, které vláda stanovila pro FY2026, je referenční stropní cena pro FY2026 4 300 jenů za tunu a referenční vyrovnávací cena (adjustment reference price), která funguje jako spodní hranice, je 1 700 jenů za tunu. Mezinárodní partnerství ICAP přepočítává 4 300 jenů asi na 29 USD. Podle komentářů RIETI a dalších se očekává, že trh se otevře kolem podzimu 2027.

Obrázek 6 prochází fiktivním případem, aby ukázal řádovou velikost. Předpokládá jen grandfathering, jen energetické emise a žádné dodatečné povolenky.

Obrázek 6: Odhad nedostatku povolenek (fiktivní příklad)

Závod s konstantními emisemi 200 000 tun ročně při grandfatheringu, rok FY2026.

1. Cílové emise200 000 t × (1 − 0,017 × 1) = 196 600 t. V zásadě je to přidělení
2. Skutečné emise200 000 t, společnost tedy musí držet 200 000 povolenek. Nedostatek je 3 400 t
3. Nákup za stropní cenu3 400 t × 4 300 JPY = asi 14,6 milionu JPY. Skutečnou cenu určí trh
4. Povolenky se nepodaří držet3 400 t × 4 300 JPY × 1,1 = asi 16,1 milionu JPY jako poplatek za nedostatek
Přidělení se každým rokem zmenšuje, takže rozdíl roste, pokud emise zůstanou stejné.

Čísla jsou jen ilustrativní. Skutečná přidělení se mohou upravovat a stropní ceny se stanovují po jednotlivých letech.

Poplatek v kroku 4 se nazývá mishokyaku soto futankin a vzorec zní: nedostatek × stropní cena × 1,1. Briefing METI zvlášť uvádí, že pokud vysoké ceny ztěžují plnění, může společnost zaplatit stropní cenu a pro daný nedostatek se považuje za společnost, která povinnost držet splnila. Podmínky a postup si ověřte v příručkách.

Ověřte také, jaká stropní cena se použije pro vyrovnání v lednu 2028. Oznámení METI stanoví hodnoty pro FY2026 a nejméně jeden externí přehled uvádí stropní cenu 4 300 jenů u FY2027. Než číslo zapíšete do rozpočtu, zeptejte se poradce nebo GXA.

Kredity mohou snížit hlášenou hodnotu. J-Credits (japonský domácí program kreditů) a kredity Joint Crediting Mechanism (JCM) mohou vyrovnat až 10 % skutečných emisí.

Briefing METI uvádí, že se zohledňují pouze kredity zrušené do konce června hlásicího roku, což pro FY2026 ukazuje na 30. června 2027. Termín si potvrďte v příručce.

Na co si dát pozor u zahraničních mateřských firem

Rozžhavená ocel na válcovací trati a pracovník v ochranném oděvu v pozadí

Z ciziny lze snadno přehlédnout pět bodů. Žádný z nich není vidět v globálním přehledu emisí, proto se na ně ptejte přímo. Emise vašich závodů mimo Japonsko, tedy i v České republice, se do testu japonské právnické osoby nepočítají.

Žádná konsolidace a omezené společné podání

Zařazení neurčuje součet za koncern ani zahraniční závody. Společnosti mohou podávat společně s „úzce spojenými“ subjekty (mateřskou, dceřinou, přidruženou nebo sesterskou společností), které spolu investují do projektů GX. Každý partner však musí být sám zahrnutým subjektem, takže společné podání nemůže zahrnout mateřskou ani sesterskou společnost, která zahrnuta není.

Společné podání také nemění, kdo je zahrnut, protože každá společnost se testuje sama. Jakmile se skupina vytvoří, nelze ji měnit až do dokončení vyřazení povolenek za daný rok, proto si to předem promyslete. Partneři se registrují podle japonského čísla právnické osoby (hojin bango) a potřebují vlastní účty v systému.

Japonské systémy: ERMS a gBizID

Oznámení, plány transformace, hlášení emisí i držení povolenek probíhají přes ERMS (haishutsu-ryo torihiki kanri shisutemu, systém řízení obchodování s emisemi). Portál a příručky, které jsme prostudovali, jsou japonsky a anglickou verzi jsme nenašli.

Povolenky se drží na účtu napojeném na ERMS a jeden účet ERMS může mít více uživatelů. Nepotvrdili jsme, zda je možné podání na papíře, když podání přes ERMS nejde, zeptejte se tedy informační linky GXA.

Účet v ERMS vyžaduje přihlášení gBizID Prime nebo Member, tedy japonskou vládní identitu pro podnikání. Prime je vázáno na zástupce společnosti a žádost může vyžadovat kartu My Number (japonský občanský průkaz) nebo potvrzení o pečeti. Pokud statutární ředitel žije v zahraničí, zjistěte si včas, jak to u vaší společnosti funguje.

Registrace také vyžaduje hlavní předmět podnikání, ministra, který na něj dohlíží, zakladatelské dokumenty, výpis z rejstříku a hlavní a vedlejší kontaktní osobu. Určete záložní kontakt v Japonsku, protože jinak může rotace jednoho vyslaného manažera nechat firmu bez osoby s přístupem.

Registrovaní ověřovatelé

Od oznámení za FY2027 musí cílové i skutečné emise zkontrolovat registrovaný ověřovatel (toroku kakunin kikan). K 13. říjnu 2026 jich portál uváděl 15, včetně japonských organizací a auditorských firem a japonských poboček SGS, BSI, Intertek a SOCOTEC. Pokud váš koncern už jednoho z nich používá, zeptejte se, zda je registrovanou entitou japonská pobočka.

Počítejte s dokumentační stopou, která vede každé číslo ke zdrojovým dokladům. Příručka METI uvádí tyto příklady toho, co může ověřování požadovat, a mnohé z nich budou japonsky:

  • Plány areálu, schémata procesů a seznamy zařízení
  • Organizační schéma výpočtu emisí a postup identifikace zdrojů
  • Dodací listy paliv a další nákupní doklady, plus naměřená data
  • Zdroje emisních faktorů

Nepřebírejte jiné zprávy

Čísla z japonského podání SHK (povinný program hlášení skleníkových plynů podle zákona o podpoře opatření proti globálnímu oteplování) jsou jen výchozí bod. Čísla z globálního inventáře skleníkových plynů se mohou lišit ještě více. Oproti SHK počítá GX-ETS jen přímé CO2, ale zahrnuje i emise spojené s elektřinou a teplem dodávanými jiným subjektům a nemá limit pro malé zdroje.

GX-ETS také žádá podrobnosti, které SHK nežádá, například přesnost měřidel, pokud se nespoléháte na nákupní doklady. Pokud v centrále používáte jiné číslo spotřeby paliva nebo jiné vymezení, zapište, jak spolu souvisejí, aby se rozdíl dal vysvětlit na dotaz.

Část plánu transformace se zveřejňuje

Zahrnuté společnosti předkládají každý rok plán transformace (iko keikaku) a METI a ministerstvo, které na podnik dohlíží, zveřejňují jeho části u každé společnosti zvlášť. Obrázek 7 obojí odděluje. Plán zahrnuje i emise Scope 2, ačkoli jsou mimo povinnost vyřazování povolenek.

ERMS počítá míry snížení automaticky vůči roku před prvním zařazením společnosti, takže FY2025 zůstává základem pro společnosti zahrnuté od FY2026. Plán nevyžaduje ověření třetí stranou ani formální vnitřní usnesení. Lze ho předložit teprve poté, co oznámení v ERMS vykazuje stav „podáno“, a METI varuje, že neúplný plán se nemusí považovat za předložený.

Obrázek 7: Co plán transformace obsahuje a co se zveřejňuje

Emise a cíl pro FY2030 jsou veřejné. Podrobnosti investic ne.

Emise CO2 za předchozí rok
Zveřejňuje sePřímé a nepřímé emise a jejich součet. Plán pro FY2026 mohl použít čísla hlášená v SHK nebo podobných programech
Emisní cíle do FY2030
Zveřejňuje se jen FY2030Výhled přímých a nepřímých emisí pro každý rok. Úroveň je vlastní předpověď, zákon ji neurčuje
Investiční plán a účinek
Nezveřejňuje seProjekt a částka, závod, termíny zahájení a dokončení a očekávané snížení v t-CO2 ročně
Obsah výzkumu a vývoje
Zveřejňuje sePotřebný, pokud žádáte o dodatečné povolenky za výzkum a vývoj související s GX. V plánu pro FY2026 se nevyžaduje
Další iniciativy
Zveřejňuje seAdresa URL a stránka veřejného dokumentu s vaším plánem uhlíkové neutrality
Srovnání s plánem z minulého roku
Nezveřejňuje seZměny nebo vyřazení dřívějších investičních položek s důvody. V plánu pro FY2026 se nevyžaduje

Podle briefingu METI z dubna 2026 a příručky k plánu transformace (1. června 2026).

Tady může zahraniční mateřskou firmu zaskočit následující věc. Pokud japonská právnická osoba nemá vlastní plán, odkáže na celoskupinový plán mateřské firmy. Vaše globální zpráva o udržitelnosti se pak může objevit v odkazu v japonském vládním podání, vedle zveřejněného čísla FY2030 pro japonskou právnickou osobu.

Před každým předložením porovnejte toto číslo se zprávou o udržitelnosti a materiály pro investory. Investiční plány mohou zahrnovat projekty, které ještě nebyly formálně schváleny, pokud se plánují jako cesta k cíli. Nepotvrdili jsme, kdy METI plány za jednotlivé roky zveřejňuje, takže ať váš japonský tým zkontroluje, zda ten váš už není online.

Když japonský zákazník žádá o vaše emisní údaje

Dodavatel pod prahem nemá podle GX-ETS žádnou povinnost, stejně jako vývozce bez zahrnuté právnické osoby v Japonsku. Povinnost vyřazení povolenek u vašeho zákazníka se počítá z jeho vlastního přímého CO2, nikoli z vašich emisí.

Proč tedy žádost dostáváte? Zahrnuté společnosti musí nyní zveřejňovat cíle a každý rok ukazovat plán snižování a velcí výrobci se také snaží pochopit emise v nakupovaných dílech a materiálech.

Podle advokátní kanceláře Anderson Mori & Tomotsune METI uvádí, že snižování v dodavatelském řetězci se bude prosazovat přes GX Future League, ne přes GX-ETS. Žádost proto spíše odráží vlastní cíle a očekávání zákazníka než povinnost GX-ETS u vás.

Než odpovíte, zjistěte, co zákazník skutečně potřebuje. Tyto otázky pomohou věc upřesnit:

  • Potřebujete emise za společnost, nebo uhlíkovou stopu produktu pro konkrétní čísla dílů?
  • Jaké scopy, jaké plyny a jaké dvanáctiměsíční období mají údaje pokrývat?
  • Požaduje se konkrétní metoda výpočtu, šablona nebo zdroj emisních faktorů?
  • Požadujete ověření třetí stranou, nebo stačí vlastní prohlášení?
  • Jak se budou údaje používat a budou se sdílet mimo vaši společnost?

GX-ETS a EU ETS: hlavní rozdíly

Znáte-li evropský systém, nepředpokládejte, že stejná logika platí i zde. Největší rozdíl je v tom, co se reguluje: EU reguluje zařízení, Japonsko společnosti. Tabulka porovnává oba systémy v bodech, které nejspíš ovlivní vaši práci.

PoložkaJaponsko GX-ETSEU ETS (stacionární zařízení)
Kdo je regulovánSpolečnosti (právnické osoby)Zařízení; v roce 2024 8 704 stacionárních zařízení
Práh100 000 t přímého CO2, tříletý průměrPodle činnosti; například spalování nad 20 MW jmenovitého tepelného příkonu
PlynyPouze CO2CO2 plus další plyny, včetně N2O a PFC
PřiděleníZdarma; aukce pro výrobce elektřiny od FY2033Hlavní metodou jsou aukce (až 57 % stropu); bezplatné přidělení řeší riziko úniku uhlíku
StropSkládá se z přidělovacích vzorců na úrovni společností; v prostudovaných materiálech jsme číselný strop pro celé hospodářství nenašliAbsolutní strop pro celou EU, každý rok snižovaný
CenyStropní cena pro FY2026 4 300 JPY za tunu; referenční vyrovnávací cena (spodní hranice) 1 700 JPY za tunuPevný strop není; nabídku upravuje rezerva tržní stability (Market Stability Reserve). Průměrná aukční cena 2025: 73,43 EUR
OffsetyJ-Credits a JCM, až 10 %V současné fázi nejsou povoleny
Termín vyřazení31. ledna následujícího fiskálního roku30. září následujícího roku
Při nedostatkuPoplatek: nedostatek × stropní cena × 1,1100 EUR za tunu, indexováno inflací; chybějící povolenky je třeba stále vyřadit a provozovatel je veřejně jmenován
Japonsko: materiály METI a GXA. EU: přehled ICAP a srovnávací stránky, Evropská komise. Oba systémy se mění, ověřte si aktuální pravidla.

ICAP také uvádí, že GX-ETS nebude propojen s jinými systémy. Povolenky z jednoho systému tedy nelze prostě použít v druhém a japonské ceny nebudou jednoduše kopírovat evropské. Oba režimy veďte v kalendáři shody odděleně, protože zkušenosti evropského týmu se na Japonsko uplatní jen částečně.

V České republice se EU ETS provádí zákonem č. 383/2012 Sb. o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Jeho text uvádí povinnost každý rok vyřadit povolenky a sankci ve výši 100 EUR za každou nevrácenou povolenku, zvýšenou o inflaci. Pokud váš závod do EU ETS spadá, znáte monitorování a ověřování. Pojmy, hranice a termíny však nepřenášejte do Japonska bez kontroly, jak ukazuje tabulka.

Kontrolní seznam: Týká se naše japonská právnická osoba systému a jsme připraveni?

Seznam projděte s japonským týmem a poradci. Práce obvykle zasáhne závod, finance, nákup i plánování, nejen útvar životního prostředí, a seznam odhalí mezery, ale nenahrazuje právní posouzení.

  • Subjekt: Vypište každou japonskou právnickou osobu zvlášť i s každou provozovnou, včetně poboček a obchodních kanceláří.
  • Období: Přepočítejte data o emisích na období duben až březen za FY2023, FY2024 a FY2025 (a FY2026 po jeho uzavření).
  • Rozsah: Zahrňte přímé CO2 z paliv, surovin a redukčních činidel. Vyloučte Scope 2 a plyny jiné než CO2. Neodečítejte kredity.
  • Malé zdroje: Zkontrolujte nouzové generátory, vysokozdvižné vozíky, ohřívače vody a případné kategorie dopravy.
  • Výsledek: Zapište průměr, kdo ho vypočítal a kdo ho zkontroloval.
  • Stav k roku 2026: Jste-li zahrnuti, ověřte, že oznámení a plán transformace byly v ERMS přijaty. Pokud jste nepodali, řešte to hned s právním zástupcem.
  • Přístup: Potvrďte, kdo drží přihlášení gBizID a ERMS, a určete záložní osobu.
  • Ověřování: Potvrďte, že registrovaný ověřovatel je sjednán nebo se jedná, a v jakém jazyce pracuje.
  • Datová stopa: Potvrďte, že data FY2026 od 1. dubna 2026 lze vysledovat od dokladů a měřidel až k výpočtu.
  • Přidělení: Zjistěte, které činnosti v každém závodě používají benchmarky a které grandfathering.
  • Rozpočet: Odhadněte nedostatek pro leden 2028 a zeptejte se účetních, jak účtovat povolenky a poplatky.
  • Soulad: Porovnejte zveřejněné číslo FY2030 s cíli a zprávami mateřské firmy.

Vzorový e-mail japonskému týmu

Pracovníci centrály mohou tento e-mail upravit a zahájit s japonským týmem rozhovor. Nahraďte údaje v závorkách a doplňte vlastní termín.

Šablona

Předmět: Stav GX-ETS u [název právnické osoby]: žádost o informace

Dobrý den, [jméno],

ověřujeme, jak se japonský systém GX-ETS týká společnosti [název právnické osoby]. Mohli byste nám prosím do [datum] poslat následující?

  1. Přímé emise CO2 (Scope 1) za FY2023, FY2024 a FY2025 v období duben až březen za tuto právnickou osobu, s výsledným tříletým průměrem.
  2. Závěr, zda jsme byli pro FY2026 zahrnuti, a kdo ho zkontroloval.
  3. Pokud ano: potvrzení, že oznámení a plán transformace byly podány přes ERMS do 30. září 2026 a přijaty, a kopii podaného.
  4. Jméno našeho registrovaného ověřovatele, nebo plán a termín jeho výběru.
  5. Kdo drží naše přihlášení gBizID a ERMS a kdo je záložní kontakt.
  6. Váš odhad přímých emisí za FY2026 a seznam zdrojů, které ještě nejsou zahrnuty.

Pokud je cokoli nejasné, nebo jsme nepodali, dejte mi prosím okamžitě vědět, abychom mohli přizvat právního zástupce.

Děkuji za pomoc.

Omezení tohoto průvodce

  • Jde o obecný přehled, nikoli o právní, daňové ani účetní poradenství. Japonský právní zástupce, ověřovatel a informační linka GXA jsou správná místa, kde potvrdit, jak se pravidla uplatní na vaši právnickou osobu.
  • Oficiální pravidla jsou japonsky a příručky se aktualizují. Japonský text a aktuální materiály METI a GXA mají přednost před tímto shrnutím.
  • Termíny jako „referenční stropní cena“ a „poplatek za nedostatek povolenek“ jsou naše české popisy a oficiální české či anglické termíny se mohou lišit.
  • Podrobnosti benchmarků, pravidla trhu s povolenkami a postupy regulace cen se ještě vyvíjejí nebo se liší podle činnosti. METI uvedlo, že další podrobnosti o trhu a regulaci cen budou následovat.
  • Palivový příplatek (GX-Surcharge plánovaný od FY2028), jiné uhlíkové ceny a místní systémy v Tokiu a Saitamě zde nejsou řešeny.

Často kladené otázky

Týká se GX-ETS japonské společnosti v zahraničním vlastnictví?

Pokud právnická osoba splní test 100 000 tun, zahraniční vlastnictví výsledek podle všeho nemění. Nenašli jsme zvláštní pravidlo pro japonské společnosti v zahraničním vlastnictví a METI testuje každý podnik zvlášť. U pobočky zahraniční společnosti si zacházení potvrďte u právního zástupce nebo na informační lince GXA.

Co se stane, když společnost zmeškala termín 30. září 2026?

Prostudované materiály žádnou ochrannou lhůtu neuvádějí. Jeden sekundární zdroj hlásí pokutu až 500 000 jenů za nepodání nebo nepravdivé podání, ale znění zákona jsme nemohli ověřit, proto se zeptejte právního zástupce, jak se uplatní. Společnost v této situaci by se měla neprodleně obrátit na informační linku přes portál GXA a na právního zástupce a dál shromažďovat data o emisích za FY2026.

Kdy musí společnosti skutečně držet povolenky?

První termín je 31. ledna 2028 pro emise za FY2026. Povolenky za FY2026 a FY2027 se přidělují na konci listopadu 2027. Po tomto přidělení mají společnosti zhruba dva měsíce na vyrovnání případného nedostatku před termínem vyřazení.

Zahrnuje GX-ETS Scope 2?

Scope 2 není zahrnut ani do testu zařazení, ani do povinnosti vyřazení povolenek. Plán transformace však vedle přímých emisí žádá i nepřímé a zveřejňuje se údaj za předchozí rok a cíl pro FY2030.

Jaký je rozdíl mezi benchmarkem a grandfatheringem v japonském ETS?

Benchmark násobí základní úroveň činnosti společnosti cílovou emisní intenzitou a týká se 20 určených činností. Grandfathering vychází z minulých emisí a snižuje je o 1,7 % ročně u energetického CO2 a o 0,3 % ročně u CO2 ze surovin a vedlejších paliv.

Zdroje

Pomohlo vám to? Sdílejte

O redakci

Redakce MONOSCOPEFOUNDER & EDITOR

Zhruba deset let praxe u výrobce průmyslových zařízení a v inženýrské firmě pro výstavbu závodů: nabídky, projektování a uvádění zařízení do provozu, poté přechod k online marketingu. Dnes webové poradenství pro výrobce B2B a pomoc s tím, aby srozumitelně představili své produkty a technologie. Japonské státní licence Energy Manager a hlavního elektroinženýra třetí třídy.

Od roku 2017 provoz technického blogu (přes 500 článků) a japonského kanálu na YouTube s přibližně 20 000 odběrateli. Každý návod vzniká z pohledu japonské výrobní haly a je ověřen podle citovaných norem.

MoreRelated

Další návody

Všechny návody