CS
202631. 10.

Rapidus 2 nm: sériová výroba, financování a dodavatelé

Spolupráce s JaponskemAktualizováno 31. 10. 202623 min čtení

Váš nadřízený se ptá, zda se vyplatí Rapidus sledovat. Nebo vás japonský výrobce zařízení žádá o nabídku na díl pro fab na Hokkaidu. Nebo váš fabless tým hledá druhého výrobce pro návrh ve 2 nanometrech (nm). Ve všech třech případech jde o stejné otázky: spustí se fab včas, vydrží peníze a je tu pro firmu mimo Japonsko cesta dovnitř?

Rapidus je japonská zakázková výrobna čipů (foundry), založená v srpnu 2022. Chce vyrábět logické čipy 2 nm ve fabu IIM-1 ve městě Chitose na severním ostrově Hokkaido. Sériovou výrobu zatím nezahájila. Průvodce vychází z vládních dokumentů, tiskových zpráv společnosti a tiskových zpráv dostupných k 30. říjnu 2026.

Krátké odpovědi:

  • Termín: Cílem je druhé pololetí japonského fiskálního roku 2027, tedy říjen 2027 až březen 2028. Zařízení i první tranzistory existují, ale výtěžnost a objemové zakázky nejsou veřejně prokázány.
  • Financování: Státní peníze nesou Rapidus do konce FY2026. Dál závisí plán na ročním schvalování rozpočtu a na bankovních úvěrech ve výši 2 bil. JPY a více, které se stále vyjednávají.
  • TSMC: TSMC již 2 nm čipy vyrábí v sérii. Rapidus se ji nesnaží porazit objemem, ale prodává rychlost u zakázkových čipů.
  • Dodavatelé: Díly se do fabu obvykle dostávají přes výrobce zařízení a servisní firmy, začněte tedy u nich. Rapidus zároveň uvádí, že preferuje domácí nákup.

Dvě konvence k číslům. Japonský fiskální rok (FY) trvá od dubna do března, takže FY2027 znamená duben 2027 až březen 2028. Částky v dolarech jsou hrubé přepočty kurzem 160 JPY za USD, který vychází z říjnové zprávy MLex (400 mld. JPY, asi 2,5 mld. USD). České „bilion“ je 1012, tedy anglické „trillion“: 4 bil. JPY je 4 000 mld. JPY.

Obsah
  1. Rapidus ve stručnosti
  2. Je termín sériové výroby ve FY2027 reálný?
  3. Vydrží peníze? Jak je Rapidus financován
  4. Rapidus vs. TSMC: v čem je skutečný rozdíl
  5. Kde se mohou uplatnit zahraniční dodavatelé?
  6. Kontrolní seznam: otázky pro japonskou stranu
  7. Vzor: poptávkový e-mail v angličtině
  8. Meze tohoto průvodce
  9. Časté dotazy
  10. Zdroje

Rapidus ve stručnosti

Rapidus vyrábí čipy, které navrhují zákazníci, a nepodniká s vlastními čipy. Plán začíná u fabless firem (návrhářů čipů bez vlastní výroby), které vyvíjejí zakázkové AI čipy pro datová centra. Potom se rozšíří na koncová zařízení, například auta a roboty.

Generace 2 nm používá tranzistory gate-all-around (GAA), u nichž hradlo obklopuje proudovou dráhu ze všech čtyř stran. Vývoj začal ve výzkumném středisku IBM v Albany ve státě New York a pokračuje na pilotní lince v Chitose. Základní fakta ukazuje obrázek 1.

Obrázek 1: Rapidus ve stručnosti (říjen 2026)

Probíhá zkušební výroba a společnost se připravuje na sériovou výrobu.

Cíl sériové výrobyFY20272. pololetíLogické čipy 2 nm, poté 1,4 nm a 1,0 nm každé 2–3 roky
FabChitoseIIM-1Čtvrť Bibi, Hokkaido. Pilotní linka běží od dubna 2025
Cíl vstupu na burzuFY2031přibl.Zatím nekotováno. Kladný provozní cash flow se plánuje kolem FY2029
Založeno2022srpenV listopadu 2025 vybráno pro státní podporu
Kapitál a kapitálová rezerva425mld. JPY424,95 mld. JPY k 5. červnu 2026 (asi 2,7 mld. USD)
AkcionářiStát + 32firemVláda investuje přes státní agenturu IPA

Podle souhrnu implementačního plánu Rapidus od ministerstva METI a podle zpráv Rapidus. METI a IPA jsou vysvětleny v části o financování.

Je termín sériové výroby ve FY2027 reálný?

Veřejné důkazy jsou rozdělené. Rapidus postavil fab, provozoval litografii v extrémním ultrafialovém záření (EUV) a ukázal funkční zkušební tranzistory 2 nm. Nenašli jsme žádné zveřejněné údaje o výtěžnosti ani pojmenovaného zákazníka s podepsanou objemovou zakázkou.

Při čtení anglických zpráv sledujte formát data. Rapidus často říká „2027“ a některé zprávy „druhé pololetí 2027“, ale plán METI mluví o druhém pololetí FY2027. Obrázek 2 používá znění podle fiskálního roku.

Obrázek 2: Od založení k plánované sériové výrobě 2 nm

Rok 2026 je rokem, kdy se výsledky zkušební výroby mají proměnit v zákazníky a připravenost na sérii.

Výstavba fabu a instalace zařízení
srpen 2022Založení společnostiZa podpory japonských firem
září 2023Zahájení stavby IIM-1Pilotní a výrobní fab v Chitose
prosinec 2024Instalace EUV zařízeníASML NXE:3800E, které Rapidus označuje za první svého druhu v Japonsku pro sériovou výrobu
Zkušební výroba
duben 2025Start pilotní linkyPrvní EUV expozice 1. dubna
červenec 2025Hlášeny prototypy GAA 2 nmDo června připojeno přes 200 zařízení
konec 2025Předběžná návrhová sadaPoskytnuta prvním zákazníkům
Příprava na výrobu
únor 2026Získáno 267,6 mld. JPY100 mld. JPY od státu, 167,6 mld. JPY od 32 firem
duben 2026Otevřena nová podpůrná pracovištěAnalytické centrum a back-end pracoviště RCS
červen 2026Další 150 mld. JPY od státuKapitál a rezerva dosáhly 424,95 mld. JPY
Plánováno
FY2026Všeobecné vydání návrhové sadyOtevřeno širšímu okruhu zákazníků
kolem října 2027Konec státní výzkumné zakázkyFab a zařízení poté přejdou na Rapidus
2. pololetí FY2027Sériová výroba 2 nmVýroba pokročilého pouzdření plánována na FY2028

Plánované položky platí k říjnu 2026 a mohou se změnit.

Co už ukázáno bylo: zařízení a první tranzistory

Rapidus měl v IIM-1 do června 2025 připojeno přes 200 zařízení. V červenci 2025 oznámil prototypové tranzistory GAA 2 nm s potvrzenými elektrickými charakteristikami. Externí odborné hodnocení v březnu 2026 označilo pokrok ve front-endu i back-endu za dostatečný a vláda poté schválila plán a rozpočet na FY2026.

Vedení společnosti tvrdí, že harmonogram drží. Generální ředitel Atsuyoshi Koike řekl v říjnu 2026 ve zprávě Reuters, že příprava běží podle plánu, a předseda Tetsuro Higashi označil projekt 21. října za „téměř podle plánu“.

Co zůstává otevřené: výtěžnost

Plán před zahájením výroby počítá se zvýšením výkonu tranzistorů a výtěžnosti na úroveň, která dokáže zákazníky získat kvalitou i cenou čipů. Výslovně jmenuje řízení vad včetně částic v čistém prostoru. Zveřejněné číslo výtěžnosti jsme nenašli.

Nikkei xTECH, jak jej cituje TrendForce, napsal, že tranzistory ukázané v červenci 2025 zatím nesplňovaly očekávaný výkon. Sám Koike v únoru 2026 řekl, že společnost je teprve na prvním stupni výstupu, a jeden analytik sdělil Reuters, že stabilní provoz nonstop je „mimořádně obtížný“.

Co zůstává otevřené: zákazníci

Rapidus uvádí, že jedná s více než 60 možnými zákazníky. Koike řekl, že většina je v zahraničí, mnozí z oblasti vysoce výkonných počítačů, AI čipů a robotiky. Higashi očekává, že prvními zákazníky budou většinou americké AI firmy, žádnou však nejmenoval.

Fujitsu a IBM uvedly, že mají v úmyslu využít Rapidus pro státem podporované projekty návrhu AI čipů. To je záměr využít fab, nikoli objemová objednávka. Zprávy vycházející z Reuters z počátku října 2026 uváděly, že Rapidus nejmenoval žádnou firmu s podepsanou objednávkou, a naše rešerše ji do 30. října nenašla.

Signály, které sledovat

Tyto veřejné události řeknou víc než jakýkoli titulek o cílovém termínu:

  • Všeobecné vydání návrhové sady: Je plánováno na FY2026, termín je tedy březen 2027.
  • Zkušební čipy zákazníků: Nikkei xTECH, citovaný TrendForce, uvedl plán zahájit do konce roku 2026 zkušební čipy 2 nm navržené zákazníky.
  • Jmenovaný zákazník: Koike v únoru 2026 řekl, že zákazníci by mohli oznámení učinit ve druhém pololetí roku.
  • Japonský rozpočet na FY2027: Vládní plán se obvykle uzavírá koncem prosince.
  • Uzavření bankovního úvěru: Sledujte asi 400 mld. JPY ve FY2027.

Vydrží peníze? Jak je Rapidus financován

Podle souhrnu plánu od METI bude dosažení sériové výroby 2 nm vyžadovat více než 4 bil. JPY (asi 25 mld. USD): zhruba 2,6 bil. JPY na výzkum a vývoj a zhruba 1,6 bil. JPY na výrobní investice. Generace 1,4 nm a další přidají nejméně 3 bil. JPY (19 mld. USD), takže celek přesáhne 7 bil. JPY (44 mld. USD).

Tři japonské instituce se objevují téměř v každé zprávě o financování:

  • METI (Ministry of Economy, Trade and Industry): ministerstvo, které určuje politiku v oblasti čipů a žádá o rozpočty.
  • NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization): státní agentura pro výzkum a vývoj, která platí Rapidus na základě výzkumných smluv.
  • IPA (Innovation Platform Agency, Japan): státní agentura, do června 2026 nazývaná Information-technology Promotion Agency. Novela zákona o podpoře zpracování informací (Act on Facilitation of Information Processing) jí umožňuje do Rapidus investovat a ručit za jeho úvěry.

Obrázek 3 ukazuje, odkud peníze plynou. Těžiště se přesouvá od státních výzkumných smluv k soukromému kapitálu a úvěrům.

Obrázek 3: Odkud má Rapidus peníze

Veřejné peníze nesly dosud technické riziko. Soukromé peníze závisejí na pokroku.

Veřejné peníze
NEDOVýzkumné zakázkyZhruba 1,7 bil. JPY do FY2025, 631,5 mld. JPY ve FY2026
IPAStátní kapitálVloženo 250 mld. JPY, dalších 400 mld. JPY plánováno na FY2027–29
IPAZáruky za úvěryKryly by část soukromých úvěrů
Soukromé peníze
32 firemSoukromý kapitálDosud 167,6 mld. JPY. Cílem je zhruba 1 bil. JPY
BankyÚvěryCíl 2 bil. JPY a více, z toho asi 400 mld. JPY ve FY2027
RapidusVlastní prostředkyTržby po zahájení výroby

Podle dokumentů METI ze září a října 2026. Plánované částky nejsou konečné.

Fáze 1: výzkumné smlouvy NEDO

Většinu dosavadních peněz dodaly smlouvy NEDO. METI také požádalo o zhruba 300 mld. JPY na FY2027, což by podle našeho výpočtu zvedlo celek na zhruba 2,6 bil. JPY (16 mld. USD). Práce zahrnují výkon a výtěžnost front-endu a pokročilé pouzdření.

Protože jde o výzkumné smlouvy, fab a zařízení pořízená za tyto peníze vlastní NEDO. Po skončení smlouvy kolem října 2027 plánuje METI bezplatný převod těchto aktiv z NEDO na IPA a jejich vložení agenturou IPA do Rapidus výměnou za akcie. Podklady panelu ministerstva financí upozorňují, že tato aktiva rychle ztrácejí hodnotu.

Fáze 2: státní kapitál a zlatá akcie

IPA vložila 27. února 2026 100 mld. JPY spolu se 167,6 mld. JPY od 32 firem, což je více než zhruba 130 mld. JPY původně očekávaných. Dalších 150 mld. JPY přidala 5. června.

METI sdělilo panelu ministerstva financí 19. října, že chce dalších 400 mld. JPY v letech FY2027–29, čímž by státní kapitál celkem dosáhl 650 mld. JPY (4,1 mld. USD). Částka pro každý rok vyžaduje schválení.

Stát drží tři druhy akcií:

  • Zlatá akcie (japonsky ōgon-kabu): zvláštní akcie s právem veta omezeným na zásadní řídicí rozhodnutí.
  • Prioritní akcie s hlasovacím právem: jen minimum hlasů potřebné k tomu, aby byl stát největším akcionářem. METI uvedlo podíl na hlasech po únorové investici na 11,5 %.
  • Prioritní akcie bez hlasovacího práva: v definované mimořádné situaci se přemění a zvýší podíl státu na dvě třetiny hlasů nebo co nejblíže.

Spouštěče mimořádné situace zahrnují silnou pravděpodobnost úpadku do tří let navzdory snahám o nápravu, dlouhodobou nezpůsobilost nejvyššího vedení a závažné pochybení, například zfalšované účetnictví. Tyto podmínky chrání pozici státu. Neslibují žádnému dodavateli objem ani žádnému zákazníkovi přidělení kapacity.

Fáze 3: soukromé úvěry, skutečná zkouška

Plán počítá s 2 bil. JPY a více (12,5 mld. USD a více) od soukromých věřitelů, počínaje zhruba 400 mld. JPY (2,5 mld. USD) ve FY2027. Japonský Chemical Daily tento cíl pro FY2027 uvedl 24. září 2026.

METI požádalo o 32 mld. JPY (200 mil. USD) jako rezervu, aby IPA mohla za tyto úvěry ručit. Uvádí také, že Rapidus potřebuje pro půjčování podíl vlastního kapitálu zhruba 40 %, a proto jde státní kapitál první.

Závazek věřitelů není konečný. Dokument METI z října 2026 uvádí, že soukromé finanční instituce vydaly v roce 2025 nezávazný dopis o záměru na 2 bil. JPY a že podmínky se stále vyjednávají. Také soukromý kapitál má před sebou dlouhou cestu: získáno 167,6 mld. JPY proti cíli zhruba 1 bil. JPY.

Opatrně s „400 mld. JPY“ v titulcích, protože toto číslo označuje tři různé věci:

  • Zhruba 400 mld. JPY soukromých úvěrů potřebných ve FY2027
  • 400 mld. JPY nového státního kapitálu plánovaného na FY2027–29
  • Zhruba 400 mld. JPY kumulovaného státního kapitálu do FY2027, číslo používané v září 2026 (100 mld. + 150 mld. + 150 mld. JPY)

Tabulka níže řadí jednotlivé části za sebou. Při kurzu 160 JPY za USD je 100 mld. JPY asi 625 mil. USD.

ZdrojDo FY2025FY2026FY2027FY2028–29
Smlouvy NEDOZhruba 1,7 bil. JPY631,5 mld. JPYZhruba 300 mld. JPY (požadováno)Neuvedeno
Státní kapitál100 mld. JPY150 mld. JPY150 mld. JPY (plánováno)150 mld. + 100 mld. JPY (plánováno)
Soukromý kapitál167,6 mld. JPYNeuvedenoCíl: celkem zhruba 1 bil. JPY
Soukromé úvěryŽádnéŽádnéZhruba 400 mld. JPY (cíl)Cíl: celkem 2 bil. JPY a více
Rezerva na záruky za úvěryŽádnáŽádná32 mld. JPY (požadováno)Neuvedeno
Hlavní milníkPředběžná návrhová sadaVšeobecná návrhová sadaSériová výroba 2 nmPokročilé pouzdření (FY2028), kladný provozní cash flow (FY2029)
Podle dokumentů METI ze září a října 2026. Investice z února 2026 spadají do FY2025. Požadované a plánované částky vyžadují schválení a mohou se změnit.

Závěr o financování

Státní financování je zajištěno do konce FY2026. Od FY2027 plán potřebuje roční schválení, podepsané úvěry a mnohem více soukromého kapitálu. Investoři sledují technický pokrok a pokrok se zákazníky a TrendForce s odvoláním na Nikkei xTECH v březnu 2026 napsal, že mnozí zůstávali ve „vyčkávacím režimu“.

Obrázek 4 ukazuje, jak spolu otevřená rizika souvisejí. Pokud se zpozdí výtěžnost nebo zákazníci, bude těžší získat soukromé peníze.

Obrázek 4: Čtyři otevřená rizika před sériovou výrobou

Technologie, zákazníci a peníze na sobě navzájem závisejí.

Výkon a výtěžnostMusí dosáhnout úrovně, kterou zákazníci přijmou. Řízení vad je deklarovanou prioritou
ZákazníciJednání s více než 60 firmami, většinou zahraničními. Žádná objemová objednávka nebyla oznámena
Soukromé financováníVe FY2027 je potřeba zhruba 400 mld. JPY úvěrů, což závisí na technickém pokroku a na zákaznících
KonkurenceTSMC dosáhla sériové výroby 2 nm ve 4. čtvrtletí 2025. Rapidus musí ukázat, proč by si ho zákazníci měli vybrat kvůli ceně a rychlosti

Rapidus vs. TSMC: v čem je skutečný rozdíl

TSMC je v harmonogramu napřed. Její web uvádí, že sériová výroba 2 nm (N2) začala ve čtvrtém čtvrtletí 2025, a dokument METI zmiňuje zprávy, že její kapacita na rok 2026 je plně rezervovaná. Koike v únoru 2026 řekl, že Rapidus postaví rychlost před hromadnou výrobu, což ho staví do role výrobce mnoha zakázkových čipů, nikoli velkých objemů jednoho návrhu.

Tabulka porovnává jen body, které se nám podařilo ověřit:

BodRapidusTSMC
Stav 2 nmPilotní linka. Sériová výroba cílena na druhé pololetí FY2027Sériová výroba N2 od 4. čtvrtletí 2025
ReferenceZaložen 2022, bez výrobních referencí (Reuters)Omdia očekává, že si udrží většinu trhu (Reuters)
Hlavní argumentKrátká doba průběhu u zakázkových čipůZavedená sériová výroba
Kapacita 2026Zatím žádná sériová výrobaPodle zpráv plně rezervována (dokument METI citující zprávy)
Nejde o technické srovnání. Nenašli jsme žádná zveřejněná data, která by porovnávala výkon tranzistorů, výtěžnost nebo náklady.

Zpracování po jednotlivých waferech a krátká doba průběhu

Rapidus plánuje zpracovávat wafery po jednom ve všech krocích front-endu, což nazývá plně jednowaferovým zpracováním (japonsky zen-maiyō-shiki), a spojit to s novým transportním systémem. Podle něj to zkrátí cykly zkušební výroby a zlepšování. Doba tohoto cyklu se nazývá doba průběhu (turnaround time, TAT).

Ve FY2026 Rapidus instaluje a ověřuje zařízení, dopravu a řízení výroby svého systému s krátkou TAT. Zveřejněné číslo doby cyklu jsme nenašli, požádejte proto o něj písemně a zeptejte se, jak je definováno.

Co mají ověřit inženýři fabless firem

Rapidus odhaduje, že nabídka 2 nm bude ve FY2030 zaostávat za světovou poptávkou o zhruba 10–30 %. Je to odhad samotné společnosti. Analytik Omdia řekl Reuters, že TSMC si udrží většinu trhu, ale že ve zbývajícím podílu, který odhadl na zhruba 20 %, je mnoho zákazníků, kteří od TSMC kapacitu nezískají.

Ať je nedostatek, nebo ne, jeden manažer sdělil Reuters, že firma, která už využívá TSMC, „nemůže všechno přepnout na Rapidus“. Tři praktické body zaslouží pozornost hned na začátku:

  • Návrhová sada procesu (PDK, process design kit): sada návrhových pravidel a modelů, podle které zákazníci navrhují čipy. Předběžná verze šla prvním zákazníkům koncem roku 2025, všeobecné vydání je plánováno na FY2026. Ověřte si, podle které verze byste navrhovali.
  • Návrhoví partneři: Dne 5. října 2026 Rapidus oznámil Rapidus CORE, rámec ekosystému. Jeho prvních 17 Design Solution Associates zahrnuje Cadence a Synopsys, dále HCLTech, Infosys, MosChip, Wipro, GreatAsic, Infinecs, Oppstar a SkyeChip. Některý z nich může být snazším prvním kontaktem.
  • Cena: Poté, co v červenci 2026 média uvedla cenu waferu ze semináře Koikeho, Rapidus sdělil, že šlo o předpoklad pro sériovou výrobu, nikoli o prodejní cenu. Cena se podle něj liší podle specifikace produktu a směnného kurzu, takže ji rozhodne jedině nabídka.

Kde se mohou uplatnit zahraniční dodavatelé?

Souhrn plánu od METI uvádí, že Rapidus bude aktivně prosazovat domácí nákup. Je to preference, nikoli zákaz. Zásady nákupu Rapidus (Procurement Policy) z 1. dubna 2026 hovoří o partnerství s předními světovými partnery v oblasti návrhu, zařízení a materiálů a nizozemská ASML už fab podporuje z Chitose.

Detailní záběr na trubky z nerezové oceli a ventily na panelu rozvodu plynů

Dokument METI také zdůrazňuje, že Japonsko je silné ve výrobních zařízeních a materiálech. V těchto oborech počítejte se zavedenou japonskou konkurencí. Poptávka spadá do pěti oblastí na obrázku 5.

Obrázek 5: Pět oblastí poptávky od Rapidus

Velká část obchodu vede přes výrobce zařízení a servisní firmy, nikoli přímo přes Rapidus.

Zařízení a servis
ZařízeníLitografie, depozice, leptání a čisticí zařízení plus nepřetržitý servis. Jednowaferová výroba přidává vlastní požadavky
Materiály, plyny, chemikálie
MateriályWafery, fotorezist, terčové materiály, vysoce čisté plyny a čisticí chemikálie. Po zahájení výroby se spotřebovávají průběžně
Díly zařízení a přesné obrábění
ZařízeníVakuové díly, potrubí a tvarovky, přípravky a náhradní díly. Většina se do fabu dostává přes výrobce zařízení nebo servisní firmy
Back-end a pouzdření
MateriálySubstrátové materiály a panely pro chiplety a pouzdření 2.xD/3D plus montážní a kontrolní zařízení
Stavby, technologie budov, logistika
SlužbyPráce na čistých prostorech a médiích, požární ochrana, elektřina a přeprava přesných zařízení. Hlásí se i druhý fab

Vlastní členění MONOSCOPE. Neukazuje, které firmy mají zakázky.

Díly zařízení a servis: obvykle přes výrobce zařízení

Pokud vyrábíte vakuové díly, tvarovky nebo přípravky, vaším zákazníkem bude pravděpodobně výrobce zařízení nebo servisní firma, nikoli Rapidus. Náhradní a upravené díly se často dodávají podle kvalitativních standardů výrobce zařízení, jeho nákupní oddělení je proto pravděpodobným prvním kontaktem.

Počítejte s tím, že vás posoudí podle kvality, nákladů a dodání (QCD) a porovná s mnoha japonskými výrobci specializovaných dílů, z nichž někteří mají vysoké světové podíly.

Servis je dlouhodobá potřeba. ASML sdělila Nikkei xTECH, že EUV vyžaduje podporu 24 hodin denně, 365 dní v roce, a její pobočka v Chitose podle Nikkei, jak ji cituje TrendForce, vyrostla z asi 25 lidí při otevření v roce 2024 na asi 50, s dalším plánovaným navýšením. ASML i Tokyo Electron mají podle Nikkei pobočky v budově spojené se stanicí Chitose.

Materiály a spotřební zboží: přímé dodávky jsou možné

Na rozdíl od zařízení se materiály po zahájení výroby spotřebovávají průběžně a přímá dodávka do fabu je možná. Mezi investory z února 2026 patří JX Advanced Metals, FUJIFILM, Dai Nippon Printing, Kyocera, Ushio a Furukawa Electric. Investice neznamená záruku zakázky, ale ukazuje, že tito dodavatelé jsou k projektu blízko.

Fab v Japonsku také japonským výrobcům usnadňuje posílání vzorků k hodnocení a ladění kvality přímo na místě, promyslete proto, jak to vyrovnat ze zahraničí.

Pouzdření: novější vstupní bod

Rapidus plánuje zajišťovat i back-end. Jeho pracoviště Rapidus Chiplet Solutions (RCS) v závodě Seiko Epson v Chitose zahájilo plný provoz v dubnu 2026 a výroba pokročilého pouzdření je plánována na FY2028. V prosinci 2025 vyrobil prototyp panelu interposeru s přerozdělovací vrstvou (RDL) o straně 600 mm (asi 24 palců).

Velké panely mohou přinést nové požadavky na substrátové materiály, manipulaci a kontrolu. Pokud v těchto oborech prodáváte, sledujte aktivity hodnocení a zavádění, jak se výroba blíží.

Technologie budov a logistika: sledujte druhý fab

Regionální deník Hokkaido Shimbun v listopadu 2025 uvedl, že Rapidus může začít stavět fab 1,4 nm vedle prvního už ve FY2027. Pokud k tomu dojde, stavební práce a práce na technologiích budov budou pokračovat i po zahájení výroby 2 nm. Mezi investory z února 2026 jsou také Hokkaido Electric Power, Nippon Express a výrobce požární ochrany Nohmi Bosai.

Chitose: kdo už tam je

Aktivita dodavatelů kolem fabu stále roste. Zprávy také uvádějí, že spektrum se rozšiřuje od výrobců zařízení k firmám v oblasti materiálů a návrhu. Obrázek 6 ukazuje hlášené počty.

Obrázek 6: Firmy z polovodičového oboru v Chitose

Více firem o přesunu uvažuje, než kolik jich ho zatím provedlo.

prosinec 2024 (přítomné)30+
červenec 2026 (přítomné)50
červenec 2026 (zvažují)96

Prosinec 2024: Nikkei. Červenec 2026: Hokkaido Shimbun. Zprávy mohou firmy počítat odlišně, nebereme to proto jako přesný trend.

Vstup není snadný ani pro místní firmy. Hokkaido Shimbun v dubnu 2026 popsal místního výrobce mlékárenského zařízení, který se stále nerozhodl poté, co mu podpůrná agentura navrhla využít svou svářečskou zručnost pro čipy. Každý nový dodavatel čelí stejným třem otázkám:

  • Dokážete splnit požadavky na zajištění kvality a čistotu?
  • Dokážete si dovolit potřebné investice do zařízení?
  • Jak daleko se výroba skutečně rozroste?

Pro zahraniční firmu platí, že japonská organizace JETRO (Japan External Trade Organization) uvádí, že její kancelář na Hokkaidu spolupracuje s vládou prefektury Hokkaido na podpoře navazování kontaktů a obchodu pro mezinárodní polovodičové firmy. Je to rozumné místo pro začátek, pokud uvažujete o místním zastoupení. Pro české firmy působí také JETRO Praha, jejíž služby pro české firmy se zájmem o Japonsko zprostředkovává mimo jiné Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Požadavky na čistotu: co je známo

Veřejný limit Rapidus pro částice nebo kovovou kontaminaci dodávaných dílů jsme nenašli. Plán se zavazuje pouze k důslednému řízení vad. Částice a kontaminace z dílů zařízení, potrubí a spotřebního materiálu mohou snižovat výtěžnost, počítejte proto s tím, že požadavky dorazí ve specifikaci vašeho odběratele.

Pohled shora na ruce v rukavicích, které zapečetí přesný kovový díl do čistého sáčku

U dílů pro nejmodernější faby se typicky řídí rozměrová přesnost, povrchové částice a kovová kontaminace a balení po čištění. Odběratel se může odvolat také na normy SEMI, například tyto dvě:

  • SEMI F19: stav povrchu smáčených ploch součástí z korozivzdorné oceli
  • SEMI F57: vysoce čisté polymerní materiály a součásti pro rozvod ultračisté vody a kapalných chemikálií

Uvádíme je jen jako příklady. Zda se na váš díl vztahují, nebo zda platí interní specifikace, musí potvrdit odběratel.

V Evropě se u čistých prostorů běžně používá ČSN EN ISO 14644-1. Ta klasifikuje čistotu vzduchu podle koncentrace částic, nikoli čistotu dílů. Může se hodit při popisu vašeho čistého prostoru pro čištění a balení, ale limity pro díly vám dá odběratel. Odpovídají-li si japonské a evropské požadavky, je třeba ověřit u odběratele, ne předpokládat.

Počítejte se změnami harmonogramu

Termíny a objemy se mohou posunout podle výtěžnosti, zákazníků a financování a čipový průmysl má také vlastní poptávkové cykly. Jednou z možností je vybudovat schopnosti v čištění, balení a dohledatelnosti, které poslouží i dalším fabům a výrobcům zařízení, a nevázat je jen na Rapidus. Investiční rozhodnutí je na vás.

Kontrolní seznam: otázky pro japonskou stranu

Použijte tento seznam s výrobcem zařízení, servisní firmou nebo obchodním domem, než podáte nabídku nebo investujete. Některé odpovědi budou vyžadovat dohodu o mlčenlivosti (NDA).

  • Odběratel: Kdo zadává objednávku: Rapidus, výrobce zařízení, servisní firma, nebo obchodní dům?
  • Použití: Pro které zařízení, procesní krok nebo oblast je díl či materiál určen?
  • Specifikace: Jaké jsou limity pro částice, kovy, povrchovou úpravu, čištění a balení? Vycházejí z norem SEMI, nebo z interní specifikace?
  • Ověření: Jaké zkušební metody, velikosti vzorků a laboratoře se uznávají?
  • Kvalifikace: Jaké jsou kroky pro vzorky, doba hodnocení a audity? Jaká jsou pravidla oznamování změn?
  • Objem: Je číslo pevnou objednávkou, prognózou, nebo plánovacím údajem? Znamená „2027“ kalendářní rok, nebo FY2027?
  • Riziko harmonogramu: Co se stane s minimálními množstvími, storny a náklady na nástroje, pokud se výroba posune?
  • Dodání: Kdo vystupuje jako dovozce? Vyžaduje se sklad nebo místní servis v Japonsku a jaká je očekávaná doba reakce?
  • Dokumenty: Které dokumenty musí být v japonštině?
  • Zásady: Jaké požadavky na informační bezpečnost, životní prostředí a lidská práva platí? Rapidus zveřejňuje Procurement Policy, Human Rights Policy a Anti-Corruption Policy.

Fabless týmy by měly přidat samostatný seznam pro jednání s Rapidus nebo s návrhovým partnerem:

  • Která verze PDK je nám nyní k dispozici a jakou cestou?
  • Kdy můžeme spustit zkušební čipy a podle jakého harmonogramu?
  • Jakou TAT garantujete a od kterého kroku po který se měří?
  • Jaká data o výtěžnosti můžete sdílet na základě NDA?
  • Jak se cena počítá, v jaké měně se nabízí a z jakého objemu objednávky vychází?
  • Jak se přiděluje kapacita, až se výroba rozběhne?
  • Kdo zajišťuje pouzdření a testování a kde?

Vzor: poptávkový e-mail v angličtině

Upravte si ho pro svou firmu a pošlete nákupnímu oddělení výrobce zařízení nebo svému obchodnímu partnerovi. Web Rapidus má obecnou stránku Contact, ale veřejnou stránku pro registraci dodavatelů jsme nenašli. Vše v hranatých závorkách je zástupný text. E-mail je záměrně v angličtině, protože jazyk jednání bude s japonskou stranou nejspíš angličtina.

Subject: Supplier inquiry: [part or material] for semiconductor equipment in Chitose

Dear [Name],

We are [company], a [country]-based maker of [product]. We supply [industry or customer type], and we hold [certifications]. We would like to learn whether our [product] could support your work related to Rapidus's IIM-1 fab in Chitose.

Could you help us with the following?

  • The right purchasing contact for this category
  • Your supplier qualification steps and expected timeline
  • Applicable cleanliness, contamination, and packaging specifications (we can sign an NDA)
  • Whether expected volumes are firm or planning figures, and whether dates are by calendar or fiscal year

We have attached a one-page company profile and a product data sheet. We can arrange a short online meeting at a time convenient for you.

Best regards,
[Name, title, company, email]

Meze tohoto průvodce

  • Informace platí k 30. říjnu 2026. Žádosti o rozpočet, úvěry a termíny se mohou změnit a rozpočet na FY2027 není konečný.
  • Skutečné smluvní podmínky, specifikace dodavatelů, kapacita a výtěžnost nejsou veřejné. „Nenašli jsme údaj“ znamená jen to, že ho naše rešerše nenašla.
  • Některé podrobnosti pocházejí z tiskových zpráv nebo ze sekundárních zpráv o japonských článcích a jsou v textu označeny zdrojem. Důležité věci si ověřte u zdroje nebo u protistrany.
  • Částky v dolarech jsou hrubé přepočty jediným kurzem.
  • Zda investovat, nabízet, nebo navrhovat pro Rapidus, je rozhodnutí vašeho vedení. Otázky exportních kontrol a obchodního souladu patří vašemu útvaru compliance. Tento průvodce není finanční ani právní poradenství.

Časté dotazy

Kdy Rapidus zahájí sériovou výrobu 2 nm?

Plán uvádí druhé pololetí FY2027, tedy říjen 2027 až březen 2028, ve fabu IIM-1 v Chitose. Společnost v říjnu 2026 sdělila, že je podle harmonogramu, ale termín závisí na výtěžnosti, zákaznících a financování.

Jak je Rapidus financován?

Dosud hlavně státními výzkumnými smlouvami přes NEDO, podle našeho výpočtu zhruba 2,3 bil. JPY do FY2026. Státní a soukromý kapitál přidávají 250 mld. JPY a 167,6 mld. JPY. Další etapa závisí na plánovaných bankovních úvěrech ve výši 2 bil. JPY a více, částečně zaručených státem, a na zhruba 1 bil. JPY soukromého kapitálu.

Co je zlatá akcie vlády v Rapidus?

Je to zvláštní akcie držená přes IPA s právem veta omezeným na zásadní řídicí rozhodnutí. Stát si jinak drží nízký běžný podíl na hlasech (11,5 % po únorové investici 2026) a v definované mimořádné situaci ho může zvýšit asi na dvě třetiny.

Má Rapidus už zákazníky?

Jedná s více než 60 možnými zákazníky a Fujitsu a IBM uvedly záměr využít ho pro státem podporované návrhové projekty. K 30. říjnu 2026 jsme nenašli žádnou oznámenou objemovou objednávku.

Jak může zahraniční dodavatel prodávat Rapidus?

Začněte tím, že si ujasníte svou cestu. Díly zařízení obvykle jdou přes nákupní oddělení výrobce zařízení, zatímco materiály a spotřební zboží mohou být dodávány přímo. Veřejnou stránku pro registraci dodavatelů jsme nenašli, praktickým prvním kontaktem tedy může být obchodní partner, výrobce zařízení, kancelář JETRO na Hokkaidu, nebo JETRO Praha.

Zdroje

Pomohlo vám to? Sdílejte

O redakci

Redakce MONOSCOPEFOUNDER & EDITOR

Zhruba deset let praxe u výrobce průmyslových zařízení a v inženýrské firmě pro výstavbu závodů: nabídky, projektování a uvádění zařízení do provozu, poté přechod k online marketingu. Dnes webové poradenství pro výrobce B2B a pomoc s tím, aby srozumitelně představili své produkty a technologie. Japonské státní licence Energy Manager a hlavního elektroinženýra třetí třídy.

Od roku 2017 provoz technického blogu (přes 500 článků) a japonského kanálu na YouTube s přibližně 20 000 odběrateli. Každý návod vzniká z pohledu japonské výrobní haly a je ověřen podle citovaných norem.

MoreRelated

Další návody

Všechny návody