CS
202626. 10.

Napětí v japonských továrnách: 200 V, 100 V, 24 V a 50/60 Hz

Spolupráce s JaponskemAktualizováno 26. 10. 202622 min čtení

Na štítku stroje z Japonska stojí „3φ AC 200 V 50/60 Hz“. Ve vašem závodě je ale síť 3×400/230 V, 50 Hz. Než se stroj připojí, je třeba odpovědět na tři otázky: potřebuje stroj transformátor, budou se jeho motory při vaší frekvenci chovat stejně a které z jeho vnitřních napětí (200 V, 100 V, 24 V DC) vlastně musíte řešit vy?

Stručná odpověď: Japonské továrny běžně provozují motory na 3fázových 200 V (větší zátěže na třídě 400 V), osvětlení a malá zařízení na jednofázových 100 V a řídicí obvody na 24 V DC. Síť má 50 Hz ve východním Japonsku a 60 Hz v západním. Stroj postavený na 200 V proto v české síti 400 V obvykle potřebuje snižovací transformátor, nebo jinou napěťovou verzi od dodavatele. Frekvence je samostatná kontrola, protože mění otáčky motoru i zatížení motorů a střídavých cívek.

Průvodce vysvětluje japonská napětí z výkresů a štítků, porovnává je s typickými průmyslovými sítěmi v Česku, USA, Indii a jihovýchodní Asii a ukazuje, proč stejný motor při 400 V odebírá poloviční proud. Na konci je kontrolní seznam a text dotazu pro japonského dodavatele. Uvádí, co je třeba ověřit; není to montážní postup.

Obsah
  1. Napětí uvnitř japonské továrny
  2. Japonsko a váš závod: typická napájecí napětí a frekvence
  3. Proč napětí mění proud a ztráty na vedení
  4. Co mění 50 Hz oproti 60 Hz
  5. Potřebujete transformátor?
  6. Kontrola obvodu 24 V DC na vzdáleném konci
  7. Kontrolní seznam před objednávkou nebo připojením
  8. Otázky pro japonského dodavatele
  9. Kde tento průvodce končí
  10. Časté dotazy
  11. Zdroje

Napětí uvnitř japonské továrny

Japonský závod neprovozuje všechno na jednom napětí. Napájení se volí podle zátěže a podle vlastního projekčního standardu továrny. Velká čerpadla a ventilátory jsou kandidáty na 3fázové napájení třídy 400 V, běžné motorové zátěže se provozují i na 3fázových 200 V. Osvětlení, zásuvky a malá zařízení používají jednofázových 100 V, zatímco čidla, vstupy a výstupy PLC a relé obvykle pracují na 24 V DC.

„Třída 400 V“ (v japonských podkladech „400 V-class“) není jedno číslo. Zařízení v této třídě mohou mít jmenovité napětí 400 V, 415 V nebo 440 V, takže dvě zařízení označená jako „400 V“ nemusí být zaměnitelná. Jeden stroj také může používat několik napětí najednou: elektricky ovládaný ventil může mít motor na 200 V, ale povel otevřít/zavřít a stavové signály na jiném napětí.

Obr. 1: Silový a řídicí obvod mají oddělené napájení

Jedno typické uspořádání v japonském závodě. Jde jen o schéma rolí: svorky a jisticí prvky jsou vynechány, není to schéma zapojení.

Silový přívod3× 200 Vnebotřída 400 VMotorŘídicí transformátorAC 100 VNapájecí zdrojDC 24 VPLC, snímače

Některé napájecí zdroje přijímají AC 200 V (nebo podobné napětí) přímo, takže tato dvoustupňová cesta není vždy potřeba.

Napájení 24 V DC není jen menší transformátor. Elektronika, například PLC a počítače, pracuje na stabilním nízkém stejnosměrném napětí, které kromě snížení střídavého napětí vyžaduje usměrnění a stabilizaci.

Pro závod mimo Japonsko na tomto rozdělení záleží. Řídicí obvod 24 V DC obvykle vyrábí napájecí zdroj v rozvaděči stroje, takže s vaší sítí se musí shodovat jen vstupní rozsah tohoto zdroje. Na síti přímo závisí 3fázové napájení motorů a vše, co je zapojeno na jednofázových 100 V. Japonských 100 V je jinde ve světě výjimka: v Evropě se používá 230 V, v USA 120 V, v Indii a jihovýchodní Asii většinou 220–240 V, a proto je třeba najít všechny zátěže na 100 V.

50 Hz na východě, 60 Hz na západě

Japonská síť je rozdělena na dvě části. Východní Japonsko včetně Tokia má 50 Hz, západní Japonsko včetně Ósaky 60 Hz. Hranice vede zhruba od řeky Fudži v prefektuře Šizuoka k městu Itoigawa v prefektuře Niigata a není přímá. Rozdělení pochází z 90. let 19. století, kdy Tokio nainstalovalo německé generátory na 50 Hz a Ósaka americké na 60 Hz.

Proto japonské štítky a technické listy tak často uvádějí obě frekvence. Dodavatel v Nagoji nebo Ósace může stroj zkoušet na 60 Hz, zatímco dodavatel poblíž Tokia na 50 Hz. Z označení „made in Japan“ se nedá poznat, pro kterou frekvenci byl stroj nastaven a odzkoušen, proto se zeptejte. Česká síť má 50 Hz, takže stroj odzkoušený ve východním Japonsku odpovídá vaší frekvenci, ale přesto to nechte potvrdit.

Obr. 2: Dvě frekvence japonské sítě

V blízkosti hranice se frekvence může lišit od čtvrti ke čtvrti. Rozhoduje místní distributor.

Východní JaponskoZápadní Japonsko
Frekvence50 Hz60 Hz
PříkladyOblast Tokia, Tóhoku, HokkaidóNagoja, Ósaka, Hirošima, Kjúšú
HraniceZhruba od řeky Fudži (Šizuoka) k Itoigawě (Niigata); není to přímka
Co to pro vás znamenáJaponský stroj mohl být nastaven a zkoušen na kterékoli z frekvencí. Zjistěte, na které, a zda byl zkoušen i na té vaší

„Teiatsu“ (nízké napětí) neznamená bezpečné

Japonské dokumenty používají tři právní kategorie napětí z celostátní vyhlášky o technických normách pro elektrická zařízení (Ministerial Ordinance on Technical Standards for Electrical Equipment, článek 2). Střídavých 200 V i 400 V spadá do kategorie teiatsu (nízké napětí). Například střídavých 3 300 V a 6 600 V patří do kategorie koatsu (vysoké napětí) a zachází se s nimi jinak než s nízkonapěťovými silovými obvody 200 V a 400 V. Když tedy japonský dokument píše „vysoké napětí“, neznamená to 400 V.

Obr. 3: Právní kategorie napětí v Japonsku

Podle článku 2 vyhlášky. Dávejte pozor na rozdíl mezi „nejvýše“ a „více než“.

KategorieACDC
Nízké napětí (teiatsu)nejvýše 600 Vnejvýše 750 V
Vysoké napětí (koatsu)nad 600 V do 7 000 Vnad 750 V do 7 000 V
Zvlášť vysoké napětí (tokubetsu koatsu)nad 7 000 Vnad 7 000 V

Jsou to japonské právní pojmy. V Evropě (směrnice o nízkém napětí 2014/35/EU, řada ČSN EN 60204-1 pro stroje) se hranice nízkého napětí obvykle klade výše, na 1 000 V AC a 1 500 V DC. Zařízení 690 V je tedy v Japonsku „koatsu“, ale u nás nízké napětí. Přesné meze ověřte v platných předpisech.

Právní název není hodnocením bezpečnosti. U odporové zátěže podle Ohmova zákona (V = RI) proud při stálém odporu roste s napětím, ale lidské tělo nelze zredukovat na jeden pevný odpor nebo jednu mezní hodnotu proudu, která odděluje bezpečné od nebezpečného. Závažnost úrazu závisí na místě dotyku, dráze proudu, době působení a vlhkosti a skutečné nebezpečí úrazu představuje i napětí 100 V. Nižší napětí nezbavuje povinnosti chránit živé části, zajistit správné uzemnění a ochranu a dodržovat postupy pro práci bez napětí.

Japonsko a váš závod: typická napájecí napětí a frekvence

Tabulka staví Japonsko vedle zemí, ve kterých pracuje většina čtenářů a jejich skupin. Berte ji jako výchozí bod. Zveřejněné jmenovité hodnoty se mohou lišit od toho, co v závodě naměříte, a ve starších sítích některých zemí se stále používá 380 V nebo 415 V, i když oficiální jmenovité napětí je 400 V.

Obr. 4: Typická 3fázová napájení podle zemí

Jmenovité hodnoty ze zveřejněných přehledů. Skutečné napětí, frekvenci a typ soustavy vždy ověřte u sebe v závodě.

ZeměBěžná 3fázová napětíFrekvencePoznámky
Japonsko200 V; třída 400 V (400/415/440 V) pro větší zátěže50 Hz východ / 60 Hz západJednofázových 100 V pro osvětlení a malé zátěže
Česko (EU)400 V (3×400/230 V)50 HzJmenovité napětí veřejné distribuční sítě v EU. Skutečnou hodnotu a typ soustavy zjistěte měřením v závodě
USA480 V (277/480 V), 208 V (120/208 V), 240 V60 HzŠtítky motorů uvádějí užitná napětí: 460 V u soustav 480 V, 200 V u 208 V, 230 V u 240 V
Indieběžně 415 V (240/415 V)50 HzNorma IS 12360 uvádí 230/400 V, ale změna z 240/415 V byla jednou novelou odložena
Thajsko400 V50 Hz
Vietnamjmenovitě 400 V; často se stále uvádí 380 V (220/380 V)50 HzOvěřte u místního distributora
Indonésie400 V50 Hz
Malajsieoficiálně 400 V; v praxi často 415 V50 Hz
Filipíny400 V60 HzJedna z mála zemí regionu s 60 Hz

Zdroje jsou uvedeny na konci článku. Kde se zdroje rozcházejí, jsou uvedeny obě hodnoty.

Vyplývají z toho dva závěry. Za prvé, japonský stroj na 200 V je téměř všude mimo Japonsko napěťový nesoulad, včetně Česka. Jedinou částečnou výjimkou je americká soustava 208 V, která je blízko japonských 200 V, ale i tak je nutné ji porovnat s jmenovitým rozsahem stroje. Za druhé, většina jihovýchodní Asie, Indie i Evropa mají 50 Hz, USA a Filipíny 60 Hz a Japonsko obojí, takže otázka frekvence závisí na místě dodavatele stejně jako na vašem. Pro české závody je výhodné, že stroj třídy 400 V s hodnocením 400 V, 50 Hz na štítku může sedět bez transformátoru. U zařízení označených 415 V nebo 440 V ale ověřte dovolený rozsah napětí.

Proč napětí mění proud a ztráty na vedení

Při stejném výkonu znamená vyšší napájecí napětí nižší proud. Proto závody provozují velké motory na třídě 400 V nebo 480 V místo 200 V. Výkon je rychlost, jakou se spotřebovává elektrická energie, a měří se ve wattech (W) nebo kilowattech (kW). U stejnosměrného proudu je to napětí krát proud. U střídavého proudu se navíc bere v úvahu počet fází a účiník.

Výkon stejnosměrného proudu
P = VI
Činný výkon, jednofázový sinusový střídavý proud
P = VI cos φ
Činný výkon, souměrný sinusový třífázový střídavý proud
P = √3 VI cos φ
P: činný příkon [W]. V: napětí [V] (u střídavého efektivní hodnota; u třífázového sdružené napětí). I: proud [A] (u střídavého efektivní hodnota; u třífázového proud ve fázovém vodiči). cos φ: účiník [bez rozměru]. Při výrazném zkreslení průběhu nebo nesouměrnosti tento jednoduchý třífázový vzorec nenahrazuje měření.

Při stejném činném výkonu a účiníku zdvojnásobení napětí sníží proud na polovinu. Porovnávají se tu dva motory, každý navržený na své napětí. Neznamená to, že lze na motor 200 V připojit 400 V.

Příklad: proud motoru 7,5 kW při různých napětích

Údaj kW na štítku motoru je normálně jmenovitý výkon na hřídeli, ne elektrický příkon. Účinnost je výkon na hřídeli dělený elektrickým příkonem a účiník je činný výkon dělený zdánlivým. Pro výpočet proudu z výkonu na hřídeli potřebujete obojí.

Vezměme hypotetický 3fázový motor: výkon na hřídeli 7,5 kW, účinnost 90 %, účiník 0,80. Pro ilustraci předpokládáme stejnou účinnost a účiník ve všech napěťových verzích. Skutečné jmenovité proudy najdete v technickém listu daného výrobku.

Třífázový proud z výkonu na hřídeli
I = Pout√3 Vη cos φ
I200 = 7 500√3 × 200 × 0,90 × 0,80 = asi 30,1 A
I400 = 7 500√3 × 400 × 0,90 × 0,80 = asi 15,0 A
Pout: výkon na hřídeli [W]. η: účinnost motoru [bez rozměru]. I200, I400: proud pro danou napěťovou verzi [A]. 7,5 kW = 7 500 W. Nejde o rozběhový proud ani proud při částečném zatížení.

Obr. 5: Stejný výkon na hřídeli, každý motor na svém jmenovitém napětí

Hypotetický příklad: 7,5 kW, účinnost 90 %, účiník 0,80. Dva samostatné motory, ne jeden motor na dvou napětích.

3fázový motor 200 VProud ≈ 30,1 A3fázový motor 400 VProud ≈ 15,0 AOba: 7,5 kW na hřídeli, elektrický příkon asi 8,33 kW

Při účinnosti 90 % odebírají oba motory elektrický příkon asi 8,33 kW. Přechod na 400 V nesníží spotřebu energie na polovinu, sníží proud. Stejný vzorec dává pro napětí, se kterými se můžete setkat, tyto hodnoty:

Obr. 6: Proud stejného hypotetického motoru 7,5 kW

Stejné předpoklady jako výše (účinnost 90 %, účiník 0,80), vypočteno pro každé napětí. Nejsou to hodnoty z technických listů.

Jmenovité napětíKde se vyskytujeProudZtráty I²R na kabelu oproti 200 V (stejný kabel)
200 VJaponskoasi 30,1 A100 %
208 Vsoustavy USA 120/208 Vasi 28,9 Aasi 92 %
400 Vtřída 400 V v Japonsku, Česko, jihovýchodní Asieasi 15,0 A25 %
415 VIndie, Malajsieasi 14,5 Aasi 23 %
460 Vsoustavy USA 480 V (štítek motoru)asi 13,1 Aasi 19 %

Poměr ztrát = (200 / V)². Skutečné motory na různá napětí mají různou účinnost a účiník. Pro dimenzování kabelů a jističů použijte proudy z technického listu.

Nižší proud snižuje odporové ztráty na vedení

Teplo ztracené v kabelu je úměrné druhé mocnině proudu. Při stejném materiálu vodiče, délce a průřezu sníží poloviční proud odporové ztráty na vedení na čtvrtinu.

Odporové ztráty ve třífázovém třívodičovém obvodu se stejným odporem každé fáze
Ploss = 3I²R
Ploss,400Ploss,200 = (0,5)² = 0,25
Ploss: odporové ztráty ve všech třech vodičích [W]. R: odpor jednoho vodiče [Ω]. I: proud ve fázovém vodiči [A]. Porovnáno při stejném R. Vnitřní ztráty motoru a ztráty transformátoru nejsou zahrnuty.

Obr. 7: Poloviční proud, čtvrtinové ztráty na kabelu

Relativní hodnoty, 200 V = 100. Stejný výkon, účiník a odpor kabelu.

Proud200 V: 100400 V: 50Ztráty kabelu200 V: 100400 V: 25Menší kabel má vyšší odpor, proto přepočítejte

Nižší proud může umožnit menší kabel, ale po zmenšení průřezu už ztráty nemusí činit čtvrtinu původních. Zvolte průřez, který splňuje proudovou zatížitelnost, úbytek napětí, odolnost proti zkratu a podmínky uložení, a s tímto kabelem pak vše znovu vyhodnoťte. Úbytek napětí závisí také na proudu a na odporu a reaktanci kabelu, takže vyšší napětí pomáhá i tam. Nezmenšujte průřez kabelu na polovinu jen podle poměru napětí, aniž byste ověřili typ obvodu, účiník a délku vedení.

Co mění 50 Hz oproti 60 Hz

Shoda napětí je jen polovina práce. Otáčky asynchronního motoru sledují frekvenci sítě: synchronní otáčky jsou 120 × f / p, takže čtyřpólový motor má při 50 Hz synchronní otáčky 1 500 min⁻¹ a při 60 Hz 1 800 min⁻¹. Skutečné otáčky jsou kvůli skluzu o něco nižší.

Japonský katalog ukazuje, jak to vypadá na štítku. Čtyřpólový motor Mitsubishi Electric SF-PR třídy 400 V o výkonu 5,5 kW má jmenovité hodnoty pro čtyři kombinace napětí a frekvence, každou s vlastním proudem a otáčkami:

Obr. 8: Jeden motor, čtyři jmenovité hodnoty (příklad z katalogu)

Mitsubishi Electric SF-PR, třída 400 V, 4 póly, 5,5 kW, podle online specifikace výrobce.

NapětíFrekvenceJmenovitý proudJmenovité otáčky
400 V50 Hz11,3 A1 465 min⁻¹
400 V60 Hz10,4 A1 760 min⁻¹
440 V60 Hz10,0 A1 765 min⁻¹
460 V60 Hz9,9 A1 770 min⁻¹

Proud a otáčky čtěte ze stejného řádku, který odpovídá vašemu napětí a frekvenci. Nemíchejte hodnoty z různých sloupců. Jiné modely a výrobci se liší, ověřte skutečný štítek.

Plynou z toho dvě věci. Čerpadlo, ventilátor nebo dopravník poháněný motorem přímo běží při 60 Hz asi o 20 % rychleji než při 50 Hz, což mění jeho výkon i zatížení motoru. Zeptejte se, zda dodavatel stroj dimenzoval a zkoušel na vaší frekvenci. Motor se jmenovitými hodnotami jen pro 60 Hz také nemusí být při stejném napětí a 50 Hz v pořádku: poměr napětí a frekvence stoupne asi o 20 %, což zvyšuje magnetický tok a může motor přehřívat. Klesá i jeho výkonová schopnost. Jakékoli snížení výkonu nebo úpravu napětí musí určit výrobce motoru.

Další součásti citlivé na frekvenci

Motory nejsou jediné, co je třeba zkontrolovat. Střídavé cívky stykačů, relé a elektromagnetických ventilů mají jmenovité napětí a frekvenci a střídavé a stejnosměrné cívky nejsou zaměnitelné. Pozornost zaslouží i střídavé ventilátory v rozvaděčích a vše, co se časuje podle frekvence sítě. U mnoha dílů je uvedeno „50/60 Hz“, ale ověřte to položku po položce v seznamu dílů, nepředpokládejte to.

Frekvenční měniče (inverter)

Frekvenční měnič, v japonských dokumentech „inverter“, situaci mění. Jeho výstupní frekvence se nastavuje parametry, takže motor za měničem nevidí frekvenci vaší sítě přímo. Přesto platí dvě samostatné kontroly.

  • Vstup: napěťová třída měniče (třída 200 V nebo 400 V) musí zahrnovat vaše napájecí napětí. Měnič třídy 200 V nelze připojit na napájení 400 V nebo 480 V.
  • Výstup do motoru: měnič a motor se musí shodovat v napětí. Mitsubishi Electric uvádí, že měnič 400 V nemá pohánět motor 200 V, protože špičkové výstupní napětí měniče může překročit elektrickou pevnost motoru, i když se sníží nastavení výstupu. Pro motor 200 V použijte měnič 200 V a u jakékoli jiné kombinace se výrobce zeptejte na špičkové výstupní napětí a izolaci motoru.

Pokud má stroj měniče, sepište každý z nich s modelem a napěťovou třídou a zeptejte se dodavatele, zda existuje verze třídy 400 V pro váš závod.

Potřebujete transformátor?

Přizpůsobení stroje napájení se obejde bez převodních zařízení. Pokud má váš závod napájení 200 V a stroj je model na 200 V, nemusíte pro hlavní napájení potřebovat žádný snižovací transformátor. Stejná logika platí pro malé zátěže: zvolíte-li zařízení na AC 200 V tam, kde je AC 200 V po ruce, můžete se obejít bez vyhrazeného transformátoru na AC 100 V. Ve většině závodů mimo Japonsko, včetně českých, ale volíte mezi dvěma možnostmi: objednat stroj ve verzi odpovídající vašemu napájení, nebo ponechat verzi 200 V a přidat snižovací transformátor, v našem případě 400/200 V.

Obr. 9: Rozhodnutí o transformátoru na první pohled

Jen rychlé přesítování. Konečné rozhodnutí patří vašemu elektrotechnikovi a dodavateli stroje.

Vaše napájeníStroj podle konstrukcePravděpodobný výsledekOvěřte
Česko 400 V, 50 Hz3fázový 200 VSnižovací transformátor 400/200 V, nebo objednat verzi třídy 400 V pro 50 HzZda jsou všechny motory a měniče nabízeny na 400 V, 50 Hz a zda štítek uvádí 50 Hz
Česko 400 V, 50 Hz3fázový 400 V, 50 HzObvykle bez transformátoru pro hlavní napájeníDovolený rozsah napětí celého stroje; zda jde o 400 V, nebo 415/440 V
USA 480 V, 60 Hz3fázový 200 VSnižovací transformátor, nebo verze třídy 400 V / 460 VZda jsou všechny motory a měniče nabízeny na 460 V, 60 Hz
USA 208 V, 60 Hz3fázový 200 VMůže spadat do jmenovitého rozsahu strojeJmenovitý rozsah napětí každého motoru, měniče a napájecího zdroje
Indie 415 V, 50 Hz3fázový 200 VSnižovací transformátor, nebo verze třídy 400 VZda díly na 400 V snesou 415 V; hodnoty pro 50 Hz
Jihovýchodní Asie 380–415 V, 50 Hz3fázový 200 VSnižovací transformátor, nebo verze třídy 400 VNaměřené napětí v závodě oproti jmenovitému rozsahu; hodnoty pro 50 Hz
LibovolnéObsahuje jednofázové zátěže 100 VVnitřní řídicí transformátor, nebo samostatné napájení 100 VKteré zátěže používají 100 V a zda má vnitřní transformátor odbočku pro vaše napětí (u nás 230 V)
LibovolnéJen řízení na 24 V DCPřímo se napětí sítě netýkáVstupní rozsah napájecího zdroje 24 V

Transformátor přidává vlastní ztráty, nároky na prostor, ochranu a dimenzování v kVA (včetně rozběhu motorů). To patří do projektového přezkoumání.

I když se transformátor zdá jednodušší, není jediným hlediskem. Náhradní díly, společné řídicí napětí v celém závodě, výměna při poruše, ochrana před úrazem a chování při výpadku napájení hovoří pro dodržení vlastního elektrického standardu vašeho závodu. Při výměně dílu porovnávejte napětí, střídavé či stejnosměrné napájení, počet fází, frekvenci, výkon, dovolený proud, izolaci a ochranu, ne jen napětí. Některé výrobky lze přepínat mezi 200 V a 400 V, ale zapojení svorek a podmínky použití určuje návod daného výrobku, ne samotný štítek.

Volba napětí také nevyřeší všechno ostatní. Překlenutí výpadku napájení vyžaduje samostatné posouzení UPS a oddělení signálů samostatné posouzení izolátoru. Tam, kde se zařízení dodává ve verzích 100 V i 200 V, například některé elektricky ovládané ventily, porovnejte vedle hlavního napájení také povelové signály, rozběhový proud, nutnost převodu napětí a náhradní díly pro údržbu.

Kontrola obvodu 24 V DC na vzdáleném konci

Řízení na 24 V DC nezávisí na vaší síti, ale má vlastní omezení: úbytek napětí. Když se japonský stroj instaluje s delšími kabely v provozu, než měl u dodavatele, může i malý úbytek stlačit napětí zařízení pod jeho minimální vstup. Kontrolujte nejen ustálený stav, ale i proud, když se současně spínají elektromagnetické ventily a podobné zátěže, a počítejte celou smyčku (tam i zpět) od zdroje k zařízení.

Předpokládejme například zdroj 24 V, proud zátěže 2 A a celkový odpor smyčky 1 Ω. Vedení způsobí úbytek 2 V, takže zařízení dostane 22 V. Tuto hodnotu porovnejte s minimálním vstupním napětím zařízení v jeho technickém listu.

Přibližný úbytek na dvouvodičové stejnosměrné smyčce
ΔV = IRloop = 2 × 1 = 2 V
Vload = 24 − 2 = 22 V
ΔV: úbytek napětí na vedení [V]. Rloop: celkový odpor přívodního a zpětného vodiče [Ω]. Vload: napětí na zařízení [V]. Předpokládá stálou zátěž 2 A a zanedbává odpor kontaktů a svorek.

Obr. 10: 24 V u zdroje není 24 V u zařízení

Předpoklad: 2 A přes celkový odpor smyčky 1 Ω (tam i zpět). Zpětnou cestu nepočítejte dvakrát.

Zdroj DC24 V2 ASmyčka celkem 1 Ω22 V na zařízeníÚbytek napětí 2 V (asi 8,3 % z 24 V)

Zdroj s velkou rezervou kapacity může kvůli odporu vedení nebo zapínacímu proudu stále nechat vzdálený konec bez dostatečného napětí. Než zvýšíte výstup zdroje, zkontrolujte průřez a délku vodičů, dovolený vstupní rozsah každého zařízení a zda by některé zařízení potom nedostalo přepětí.

AC 24 V a DC 24 V jsou různá napájení a některá stejnosměrná zařízení jsou citlivá na polaritu, proto na schématu svorek potvrďte druh napětí i polaritu. Bezpotenciálový (beznapěťový) kontakt sám žádné napětí nedodává, takže na schématu svorek zkontrolujte přijímací vstupní obvod a případné externí napájení, které potřebuje. Hlavní napájení stroje 200 V nic neříká o podmínkách jeho signálů, proto posuzujte specifikaci napájení a specifikaci vstupů a výstupů samostatně.

Kontrolní seznam před objednávkou nebo připojením

  • Napájení závodu: naměřené napětí, frekvence, počet fází a typ soustavy v místě připojení
  • Hlavní napájení stroje: jmenovité napětí, frekvence, počet fází a proud při plném zatížení ze štítku a elektrických výkresů (štítek podle ČSN EN 60204-1 tyto údaje obvykle obsahuje)
  • Každý motor: uvedené kombinace napětí a frekvence a proud a otáčky v řádku, který odpovídá vašemu napájení
  • Každý měnič (inverter): vstupní napěťová třída oproti vašemu napájení a napětí motoru oproti výstupní třídě měniče
  • Jednofázové zátěže 100 V: které to jsou a jak budou napájeny
  • Řídicí transformátor: dostupné odbočky primárního vinutí a zda jedna odpovídá vašemu napětí
  • Střídavé cívky, ventilátory v rozvaděči a díly citlivé na frekvenci: hodnocení 50/60 Hz v seznamu dílů
  • Napájecí zdroj 24 V DC: vstupní rozsah, kapacita a napětí na nejvzdálenějším zařízení
  • Zkušební podmínky: napětí a frekvence, při kterých dodavatel provedl přejímací zkoušku (FAT)
  • Transformátor (pokud je potřeba): kdo ho dodá, kVA včetně rozběhu motorů a ochrana
  • Místní předpisy: které normy a certifikace musí instalace splňovat (u nás zejména označení CE a související dokumentace) a kdo ji schvaluje

Otázky pro japonského dodavatele

  • Byl stroj postaven a zkoušen pro 50 Hz, nebo 60 Hz? Byl zkoušen i na naší frekvenci?
  • Můžete dodat verzi třídy 400 V (nebo 460 V, 60 Hz) místo 200 V? Které díly by se změnily?
  • Uveďte prosím všechny motory a měniče s modelem, napěťovou třídou a jmenovitými kombinacemi napětí a frekvence.
  • Které zátěže běží na jednofázových 100 V a jaký je jejich celkový proud?
  • Má řídicí transformátor odbočku primárního vinutí pro naše napájecí napětí?
  • Pokud použijeme snižovací transformátor, jaký výkon v kVA a jaké napětí doporučujete včetně rozběhového proudu?
  • Jsou některé díly dimenzované jen pro jednu frekvenci (cívky, ventilátory, časovače)?
  • Jaký je dovolený rozsah napájecího napětí celého stroje?

Šablona dotazu

Zkopírujte, doplňte údaje v hranatých závorkách a odešlete. Krátké číslované otázky se japonskému technikovi odpovídají a překládají snáze. Text je záměrně v angličtině, protože s dodavatelem se obvykle komunikuje anglicky.

Subject: Supply voltage and frequency check – [machine name / PO number] Dear [name], We are preparing to install [machine name] at our plant in [country]. Our supply is [3-phase, ___ V, ___ Hz]. The drawings show 3-phase AC 200 V. Could you please answer the following: 1. Was the machine set up and tested at 50 Hz or 60 Hz? 2. Is a version for [___ V, ___ Hz] available? If so, which parts change, and how does it affect price and delivery? 3. If we keep the 200 V version, what step-down transformer rating (kVA and voltage) do you recommend? 4. Please send a list of all motors, inverters, and AC coils with their rated voltage and frequency. 5. Which loads use single-phase 100 V, and does the control transformer have a primary tap for [___ V]? Thank you for your help. Best regards, [name, company]

Kde tento průvodce končí

  • Tabulka napětí vychází ze zveřejněných jmenovitých hodnot. Skutečná napětí v závodě, tolerance a typy soustav (uzemnění, hvězda nebo trojúhelník) se liší podle závodu a distributora a průvodce je nepokrývá.
  • Údaje o proudu a ztrátách platí pro hypotetický motor s pevnou účinností a účiníkem. Skutečné motory se liší podle napěťové verze a výrobce.
  • Data motoru Mitsubishi jsou jeden příklad z katalogu. Jiní výrobci a modely uvádějí jiné kombinace.
  • Snížení výkonu motoru při jmenovité frekvenci nepřipadající v úvahu, dimenzování transformátoru, dimenzování kabelů a nastavení ochran jsou projektová rozhodnutí vašeho elektrotechnika a výrobce zařízení.
  • Kontrolu a výměnu je nutné provádět podle postupů stanovených odpovědnou osobou ve vašem závodě pro odpojení od napětí, zajištění proti opětovnému zapnutí a ověření beznapěťového stavu, při dodržení místních předpisů (v Česku práce na elektrických zařízeních vyžadují odbornou způsobilost podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. a postupy BOZP, například podle ČSN EN 50110-1; aktuální znění ověřte). Pozor na samostatná napájení, výstupy UPS a energii uloženou uvnitř napájecích zařízení a ujistěte se, že jste určili všechna napájení, která vedou do pracovního prostoru.

Časté dotazy

Mohu japonský stroj 200 V připojit přímo na 400 V?

Ne přímo. Nikdy nepřipojujte napětí vyšší než jmenovité, pokud stroj není výslovně pro takové napětí určen. Použijte snižovací transformátor dimenzovaný vaším elektrotechnikem, nebo požádejte dodavatele o verzi třídy 400 V (pro 50 Hz), a zapojení, frekvenci a nastavení ochran potvrďte z dokumentace výrobce.

Bude japonský motor na 60 Hz fungovat na 50 Hz?

Jen pokud je dimenzován i pro 50 Hz. Mnoho japonských motorů uvádí obě frekvence, s odlišnými hodnotami proudu a otáček. Motor jen pro 60 Hz běží na 50 Hz asi o 17 % pomaleji a při stejném napětí se zvyšuje jeho magnetický tok a může se přehřívat, proto si před použitím vyžádejte pokyny výrobce.

Je 400 V v Japonsku „vysoké napětí“?

Ne. Podle japonské vyhlášky o elektrických zařízeních je střídavé napětí do 600 V teiatsu (nízké napětí), takže 400 V je nízké napětí. Toto označení neznamená, že je bezpečné se napětí dotýkat. Platí dál ochrana živých částí a postupy pro práci bez napětí.

Je 24 V DC bezpečné před úrazem a požárem?

Ne automaticky. Nízké napětí má výhody, ale samo obvod bezpečným neučiní. Při zkratu může stále téct velký proud, proto zkontrolujte ochranné charakteristiky zdroje a ochranu každého odbočného obvodu.

Sníží přechod z 200 V na 400 V účet za elektřinu na polovinu?

Ne. Při stejné práci, účinnosti a účiníku se proud sníží na polovinu, ale výkon dodávaný zařízení ne. Ztráty na kabelech klesnou, skutečný nákladový efekt ale závisí na účinnosti zařízení, ztrátách transformátoru a vašem tarifu.

Zdroje

Pomohlo vám to? Sdílejte

O redakci

Redakce MONOSCOPEFOUNDER & EDITOR

Zhruba deset let praxe u výrobce průmyslových zařízení a v inženýrské firmě pro výstavbu závodů: nabídky, projektování a uvádění zařízení do provozu, poté přechod k online marketingu. Dnes webové poradenství pro výrobce B2B a pomoc s tím, aby srozumitelně představili své produkty a technologie. Japonské státní licence Energy Manager a hlavního elektroinženýra třetí třídy.

Od roku 2017 provoz technického blogu (přes 500 článků) a japonského kanálu na YouTube s přibližně 20 000 odběrateli. Každý návod vzniká z pohledu japonské výrobní haly a je ověřen podle citovaných norem.

MoreRelated

Další návody

Všechny návody