CS
202626. 10.

KPI ve výrobě: QCDSE a vzorce japonských závodů

Údržba a kvalitaAktualizováno 26. 10. 202626 min čtení

Měsíční šablona reportu přichází od japonské mateřské firmy nebo od týmu kvality japonského zákazníka. Sloupce vypadají povědomě: first pass yield, ppm u zákazníka, OEE, dodržení termínů, četnost úrazů, energetická náročnost. Pak přijdou otázky. Počítají se přepracované kusy jako dobré? Je „frequency rate“ totéž co vaše evidence pracovních úrazů? A proč centrála chce každý měsíc spotřebu energie na tunu?

Častý způsob, jak uspořádat klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) závodu, a v japonských reportech ho potkáte velmi často, je QCDSE: kvalita (Quality), náklady (Cost), dodávky (Delivery), bezpečnost (Safety) a životní prostředí (Environment). V každé oblasti se spojuje ukazatel výsledku (co se stalo tento měsíc) s předstihovým ukazatelem (co může dílna změnit ještě dnes). Díky tomu se KPI celého závodu vejdou na jednu stránku.

Názvy ukazatelů se dají snadno přiřadit. Chyby v reportech vznikají u definic. Tento průvodce uvádí sadu KPI QCDSE se vzorcem ke každému ukazateli, japonský termín, který v reportech uvidíte, a místa, kde se japonské definice liší od těch, které používáte vy. Pak vysvětluje, jak japonské závody stanovují cíle KPI, a končí vzorem definičního listu a otázkami pro japonskou stranu. Všechny příklady výpočtů používají smyšlená čísla.

Pokud vás zajímá, co japonský ředitel závodu (kodžó-čó) s těmito čísly dělá, je to předmět samostatného článku. Tento text se soustředí na samotné ukazatele: jak se počítají a jak se definují.

Obsah
  1. Sada KPI QCDSE na jednom místě
  2. KPI kvality (Q) a vzorce
  3. KPI nákladů (C) a produktivity a vzorce
  4. KPI dodávek (D) a zásob a vzorce
  5. KPI bezpečnosti (S): četnost a závažnost úrazů
  6. KPI životního prostředí (E) a vzorce
  7. Jak japonské závody stanovují cíle KPI
  8. Denní, týdenní a měsíční vyhodnocení KPI
  9. Rychlý přehled: japonské termíny KPI
  10. Vzor: definiční list KPI
  11. Omezení tohoto průvodce
  12. Často kladené otázky
  13. Zdroje

Sada KPI QCDSE na jednom místě

Tady je celkový obraz. Tabulka rozděluje ukazatele, které japonské závody běžně používají, do pěti oblastí, přičemž ukazatele výsledku jsou vlevo a předstihové ukazatele vpravo.

Obrázek 1: KPI závodu podle oblastí QCDSE

V každé oblasti se spojují ukazatele výsledku s předstihovými ukazateli.

Ukazatele výsledku
Předstihové ukazatele (denně sleduje dílna)
Q: Kvalita
Reklamace zákazníků, míra neshod u zákazníka (ppm), vnitropodniková zmetkovitost
FPY, míra přepracování, index způsobilosti procesu, počet nálezů při kontrole
C: Náklady a produktivita
Výrobní náklady, odchylka nákladů, produktivita práce
OEE, využití, materiálová výtěžnost, měrná spotřeba materiálu a energie
D: Dodávky a zásoby
Dodržení termínů dodávek, průběžná doba výroby, obrátkovost zásob
Plnění výrobního plánu, rozpracovaná výroba, zpožděné zakázky
S: Bezpečnost
Úrazy s pracovní neschopností, četnost úrazů, závažnost úrazů
Hlášení skoronehod, provedená hodnocení rizik, podíl odstraněných zjištění
E: Životní prostředí
Energetická náročnost, emise CO2, množství odpadu
Spotřeba elektřiny a páry podle zařízení, třídění odpadu

Rozdělení na ukazatele výsledku a předstihové ukazatele je pomůcka, ne pravidlo. Ukazatele vybírejte podle svých výrobků a způsobu výroby.

KPI je číslo, které ukazuje, jak daleko se podařilo dosáhnout důležitého cíle. Stejně KPI definuje ISO 22400, mezinárodní norma pro KPI v řízení výrobních operací. Část 2 (ISO 22400-2:2014) uvádí KPI používané v praxi spolu s jejich vzorci; podle bílé knihy editorů normy jich je 34.

Editoři je představují jako nabídku, ze které se vybírá, ne jako sadu, kterou musí používat každý závod. V roce 2017 přibyl dodatek s KPI pro řízení energie a ISO uvádí, že norma je v revizi. Zda existuje česká verze v soustavě ČSN, si ověřte v katalogu ÚNMZ.

Proč japonské závody přidávají k QCD bezpečnost a životní prostředí

Kvalita, náklady a dodávky (QCD) tvoří jádro řízení výroby. Japonská norma JIS Z 8141 (termíny řízení výroby) popisuje řízení výroby jako výrobu v zadané kvalitě, za zadané náklady, v zadaném množství a v termínu. QCDSE k tomu přidává bezpečnost (S) a životní prostředí (E).

Závod, který sleduje jen QCD, může vykazovat vyšší výkon a nižší náklady, zatímco bezpečnostní rizika a zátěž životního prostředí nepozorovaně rostou. Pět oblastí vedle sebe slouží jako kontrola, že žádné číslo není zlepšeno na úkor jiné oblasti.

Potkáte i delší verze. Japonský institut údržby závodů (JIPM) člení výsledky TPM do sedmi oblastí PQCDSME, tedy navíc s produktivitou (P) a morálkou (M). Na tabulích u linek se někdy objevuje i SQCDP (bezpečnost, kvalita, náklady, dodávky, lidé). Označení se liší, myšlenka je stejná: rozdělit závod do oblastí, aby nic nezůstalo mimo. Tento průvodce řadí produktivitu pod náklady.

Ukazatele výsledku a předstihové ukazatele

Ukazatel výsledku (v angličtině lagging indicator) je číslo, které znáte až po uzávěrce měsíce. Patří sem reklamace zákazníků, výrobní náklady nebo četnost úrazů. Říkají, jak velký problém byl, ale když je uvidíte, výsledek daného měsíce už nezměníte.

Předstihový ukazatel se mění dřív než výsledek a reaguje na to, co lidé na dílně dělají. Příkladem jsou FPY, OEE nebo počet hlášených skoronehod. Když ředitel závodu sleduje ukazatele výsledku měsíčně a dílna předstihové ukazatele denně, měsíční report se výrazně zkrátí.

KPI kvality (Q) a vzorce

Kontrolor měří obráběný díl kalibrem na granitové desce

Japonské závody sledují kvalitu ve dvou skupinách: neshody zachycené uvnitř závodu a neshody, které se dostaly k zákazníkovi. Běžné vzorce jsou tyto:

  • Vnitropodniková zmetkovitost (koteinai furyo-ritsu) = neshodné kusy ÷ zkontrolované kusy (nebo vyrobené kusy)
  • FPY, výtěžnost na první pokus (chokko-ritsu) = kusy, které prošly napoprvé bez přepracování ÷ zadané kusy
  • Míra přepracování (tenaoshi-ritsu) = přepracované kusy ÷ zadané kusy
  • Míra neshod u zákazníka, ppm (ryushutsu furyo-ritsu, doslova „míra vyteklých neshod“) = neshody nalezené zákazníkem ÷ dodané kusy × 1 000 000
  • Materiálová výtěžnost (budomari) = množství výrobků ÷ množství vloženého hlavního materiálu

Pozor na slovo „výtěžnost“ (yield). JIS Z 8141 definuje budomari jako poměr skutečně vyrobeného množství výrobků k množství vloženého hlavního materiálu, tedy jako materiálovou výtěžnost. Anglické „yield“ se přitom často používá pro dobré kusy dělené všemi kusy. FPY a zmetkovitost naopak v japonských termínech řízení výroby JIS definovány nejsou, takže čitatel i jmenovatele si každá firma stanovuje sama.

Bílá kniha k ISO 22400 uvádí také odpovídající KPI kvality: first pass yield, scrap ratio a rework ratio.

Obrázek 2: Ukazatele kvality z 1 000 zadaných kusů (smyšlený příklad)

Z týchž 1 000 kusů vyjdou různá čísla podle toho, co považujete za „dobré“.

Zadáno: 1 000 kusůKusy zadané do jednoho procesu za jeden měsíc (smyšlené)
Po kontrole
Napoprvé v pořádku: 940Šly do dalšího procesu bez přepracování
Po přepracování v pořádku: 40Vyhověly po opravě nebo opětovném zpracování
Zmetky: 20Nešly přepracovat; vedeny jako neshodné
FPY = 940 ÷ 1 000 = 94,0 % / Míra přepracování = 40 ÷ 1 000 = 4,0 % / Míra zmetků = 20 ÷ 1 000 = 2,0 %
Podíl dobrých kusů včetně přepracovaných = (940 + 40) ÷ 1 000 = 98,0 %

Čísla jsou smyšlená. Písemně určete, zda se přepracované kusy počítají jako dobré.

Na obrázku 2 je podíl dobrých kusů 98,0 %, ale FPY jen 94,0 %. Rozdíl čtyř procentních bodů zachránilo přepracování a práce na něm se promítá do nákladů. Sledujte obojí: podíl dobrých kusů ukazuje, zda jste mohli expedovat, a FPY ukazuje, zda se díl povedl napoprvé. Společně výrazně usnadňují hledání příčin.

Neshody, které se dostaly k zákazníkovi, sledujte jako počet i jako míru. Pokud závod za rok dodá 500 000 kusů a zákazník najde 15 neshod, je míra neshod u zákazníka 15 ÷ 500 000 × 1 000 000 = 30 ppm (smyšlený příklad). Když se objem dodávek hodně mění, může samotný počet vypadat lépe nebo hůře, než situace ve skutečnosti je.

Chcete-li zachytit rozptyl rozměrů nebo vlastností dřív, než vzniknou neshody, použijte jako předstihový ukazatel index způsobilosti procesu (Cp, Cpk). Ukazuje, kolik rezervy zbývá mezi rozptylem procesu a tolerancí, a nejvíc pomáhá tam, kde je zmetkovitost už tak nízká, že rozdíly nejsou vidět.

KPI nákladů (C) a produktivity a vzorce

Přesná čísla nákladů známe až po měsíční uzávěrce. Proto dílna ze dne na den řídí fyzické veličiny, které náklady ovlivňují. Obrázek 3 uvádí ukazatele nákladů spolu s ukazateli produktivity a zařízení.

Obrázek 3: Hlavní ukazatele nákladů a produktivity

Peněžní ukazatele se vyhodnocují měsíčně, ukazatele množství denně nebo týdně.

Výrobní náklady
NákladyMateriál + mzdy + ostatní náklady. Přepočítejte na kus a porovnejte s rozpočtem nebo minulým rokem
Odchylka nákladů
NákladyRozdíl mezi standardními a skutečnými náklady. Rozdělte na materiál, mzdy a ostatní náklady, abyste viděli, kde se odchýlily
Měrná spotřeba
NákladySpotřeba materiálu nebo energie ÷ vyrobené množství. Množství spotřebované na jednu jednotku výrobku
Produktivita práce
ProduktivitaVýroba ÷ celkové odpracované hodiny (fyzická), nebo přidaná hodnota ÷ celkové odpracované hodiny
Využití
Zařízení / lidéEfektivní provozní čas ÷ disponibilní čas (stroje) nebo pracovní doba (lidé)
OEE
Zařízení / lidéDostupnost × výkonnost × podíl dobrých kusů. Spojuje ztráty zastavením, rychlostí a neshodami

Členění a rozvrhování nákladů závisí na pravidlech kalkulace nákladů v každé firmě.

Výrobní náklady a odchylka nákladů

Japonské závody obvykle člení výrobní náklady do tří druhů: materiál, mzdy a ostatní náklady (keihi, což je víc než jen režie). Vychází to z členění podle druhů nákladů v japonských Standardech kalkulace nákladů z roku 1962, což je tamní základní předpis pro kalkulaci.

Odchylka nákladů (genka sai) je rozdíl mezi předem stanovenými standardními náklady a skutečnými náklady. Standardy ji u systému standardních nákladů definují jako rozdíl mezi standardními náklady a skutečně vzniklými náklady.

Důležitější než součet je rozpis. Vzrostla jednotková cena materiálu, vzrostla spotřeba, nebo práce trvala déle? Každá odpověď vyžaduje jiné řešení, proto požadujte hlášení odchylky rozdělené na vliv ceny a vliv množství. Předem se dohodněte na znaménku (zda je příznivá odchylka plus, nebo mínus); různé konvence jsou častým zdrojem chybného čtení reportů.

Produktivita práce

Produktivita je výstup dělený vstupem. Japonské centrum produktivity (JPC) rozlišuje fyzickou produktivitu práce, která měří výstup v kusech, a produktivitu práce z přidané hodnoty, která ho měří přidanou hodnotou.

Představte si pracoviště, které za měsíc vyrobí 12 000 kusů při 2 400 celkových odpracovaných hodinách. Fyzická produktivita práce je 12 000 ÷ 2 400 = 5,0 kusu na odpracovanou hodinu. Je-li přidaná hodnota téhož měsíce 36 milionů JPY, je produktivita z přidané hodnoty 36 000 000 ÷ 2 400 hodin = 15 000 JPY na odpracovanou hodinu (obojí smyšlené příklady).

Pokud se sortiment z měsíce na měsíc mění, lépe se porovnávají čísla přepočtená na normované hodiny nebo na přidanou hodnotu než holé počty kusů.

Využití a OEE

JIS Z 8141 definuje využití (kadoritsu) jako poměr efektivního provozního času k pracovní době (u lidí) nebo k disponibilnímu času (u strojů). Stejná norma uvádí celkovou efektivitu zařízení (OEE, setsubi sogo koritsu) jako dostupnost × výkonnost × podíl dobrých kusů.

Stroj s dostupností 85 %, výkonností 90 % a podílem dobrých kusů 98 % má OEE 0,85 × 0,90 × 0,98 = 0,7497, tedy 75,0 % (smyšlený příklad). Co tři poměry znamenají a jak OEE využívá ředitel závodu, najdete v části o OEE v průvodci rolí ředitele závodu.

Nestanovujte využití ani OEE jako samostatné cíle. Když vyrobíte víc, než se prodá, obě čísla vzrostou, ale přebytek se změní v zásoby. Ukazatele zařízení čtěte vedle ukazatelů zásob a dodávek.

KPI dodávek (D) a zásob a vzorce

Ukazatele dodávek se dělí do dvou skupin: zda jste dodrželi sliby zákazníkovi a zda máte rezervu, abyste je dodrželi.

  • Dodržení termínů dodávek (noki junshu-ritsu) = dodávky provedené k slíbenému datu ÷ všechny dodávky
  • Plnění výrobního plánu (seisan keikaku tassei-ritsu) = množství dokončené podle plánu ÷ plánované množství
  • Průběžná doba výroby (manufacturing lead time) = doba od přípravy materiálu do hotového výrobku
  • Obrátkovost zásob (zaiko kaiten-ritsu) = potřeba za období ÷ průměrná zásoba
  • Doba obratu zásob = délka období ÷ obrátkovost zásob

Pokud je v daném měsíci 388 ze 400 dodávek doručeno podle slibu, je dodržení termínů 388 ÷ 400 = 97,0 % (smyšlený příklad).

Tento ukazatel není v japonských termínech řízení výroby JIS definován a číslo se mění podle toho, zda je „slíbeným datem“ požadované datum zákazníka, nebo vaše potvrzené datum. Písemně určete, zda počítáte zakázky, nebo množství, a jak zacházíte s dílčími dodávkami.

Plnění výrobního plánu měřte po položkách. Nadvýroba jedné položky může vyrovnat nedostatek jiné a celkový součet dát 100 %, ale chybějící položka se přesto dodá pozdě. Vykazujte celkové číslo spolu s podílem položek, které plán splnily.

JIS Z 8141 definuje lead time jako dobu od objednání do dodání, nebo od přípravy materiálu do hotového výrobku. Podle toho, kde začnete a skončíte měřit, se mění, co budete zlepšovat, proto se na tom nejdřív dohodněte.

JIS Z 8141 popisuje obrátkovost zásob jako počet obrátek zásob za dané období, vypočtený jako potřeba za období ÷ průměrná zásoba. Při roční potřebě 240 milionů JPY a průměrné zásobě 30 milionů JPY se zásoby obrátí osmkrát za rok. Stejná norma pokládá obrátkovost za převrácenou hodnotu doby obratu, takže doba obratu je 12 měsíců ÷ 8 = 1,5 měsíce (smyšlený příklad). Rozdělení na materiál, rozpracovanou výrobu a hotové výrobky ukáže, kde se zásoby hromadí.

KPI bezpečnosti (S): četnost a závažnost úrazů

Pracovník v přilbě na lávce vedle lisu obklopeného ochranným oplocením

Z pěti oblastí má bezpečnost nejvíce sjednocené definice. Japonské ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí (MHLW) definuje četnost úrazů a závažnost úrazů a způsob jejich výpočtu v průzkumu pracovních úrazů (Survey on Industrial Accidents).

  • Četnost úrazů (dosu-ritsu, frequency rate) = počet usmrcených a zraněných při pracovních úrazech ÷ celkem skutečně odpracované hodiny × 1 000 000
  • Závažnost úrazů (kyodo-ritsu, severity rate) = celkem ztracené pracovní dny ÷ celkem skutečně odpracované hodiny × 1 000
  • Roční míra na 1 000 pracovníků (nensennin-ritsu) = usmrcení a zranění za rok ÷ průměrný počet pracovníků v roce × 1 000

Četnost úrazů ukazuje, jak často k úrazům dochází, na 1 milion odpracovaných hodin. Závažnost úrazů ukazuje, jak vážné jsou, jako ztracené pracovní dny na 1 000 odpracovaných hodin.

Ztracené pracovní dny se řídí pevnými hodnotami. Smrt nebo trvalá úplná pracovní neschopnost se počítá jako 7 500 dnů a trvalá částečná pracovní neschopnost jako 50 až 5 500 dnů podle stupně. U dočasného zranění se ztracené dny rovnají kalendářním dnům absence × 300/365. Roční míru na 1 000 pracovníků lze vypočítat i bez údajů o hodinách.

Smyšlený příklad: závod s 300 zaměstnanci odpracuje za rok 600 000 hodin a má jeden úraz, po kterém pracovník chybí 30 dnů. Četnost úrazů je 1 ÷ 600 000 × 1 000 000 = 1,67. Ztracené pracovní dny jsou 30 × 300 ÷ 365 = 24,66, takže závažnost úrazů je 24,66 ÷ 600 000 × 1 000 = 0,04.

Obrázek 4: Četnost a závažnost úrazů v Japonsku (2025, pracoviště se 100 a více pracovníky)

Porovnávejte s pracovišti stejného odvětví a stejné velikosti.

Skupina
Četnost úrazů
Závažnost úrazů
Všechna zkoumaná odvětví
2,01 (2024: 2,10)
0,09
Zpracovatelský průmysl
1,33 (2024: 1,30)
0,07 (2024: 0,06)
Zpracovatelský průmysl, 1 000 a více pracovníků
0,36
0,02
Zpracovatelský průmysl, 500–999
0,99
0,07
Zpracovatelský průmysl, 300–499
1,40
0,08
Zpracovatelský průmysl, 100–299
1,93
0,09

Zdroj: MHLW, Survey on Industrial Accidents 2025. Zahrnuje úmrtí a zranění s nejméně jedním dnem absence nebo se ztrátou části těla či funkce. Úrazy bez ztráty pracovního času nejsou zahrnuty.

V průzkumu MHLW za rok 2025 měl zpracovatelský průmysl četnost úrazů 1,33 a závažnost 0,07. Uvnitř zpracovatelského průmyslu měla pracoviště s 1 000 a více pracovníky četnost 0,36, zatímco pracoviště se 100–299 pracovníky 1,93. Menší pracoviště mají tendenci k vyšším hodnotám.

Před porovnáním ověřte dvě věci. Za prvé rozsah: průzkum zahrnuje pracoviště s nejméně 100 stálými pracovníky a počítá úrazy s nejméně jedním dnem absence. Pokud váš závod zahrnuje do četnosti i úrazy bez ztráty pracovního času, čísla nejsou srovnatelná. Za druhé velikost: v příkladu výše stačí jeden úraz s absencí, aby závod s 300 lidmi dosáhl 1,67, tedy nad průměrem zpracovatelského průmyslu 1,33 i nad hodnotou 1,40 pro pracoviště s 300–499 pracovníky. U malých pracovišť jeden úraz číslem výrazně pohne, proto je čtěte společně s počtem úrazů a s počtem dnů bez úrazu s absencí.

Srovnání s českou evidencí úrazů a s OSHA

V Česku se bezpečnost práce (BOZP) řídí zákoníkem práce a zákonem č. 309/2006 Sb. a evidence úrazů nařízením vlády č. 201/2010 Sb. Podle našeho přehledu se záznam o úrazu sepisuje u pracovního úrazu s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny nebo u smrtelného úrazu; přesné znění si ověřte u svého specialisty BOZP. Japonská četnost přitom počítá už úrazy s jedním dnem absence, takže stejný provoz bude mít podle japonské definice zpravidla víc případů než podle české evidence.

Závody ve skupinách s americkými pobočkami se setkají s ukazatelem OSHA TRIR (total recordable incident rate): zaznamenatelné případy × 200 000 ÷ odpracované hodiny. Základ 200 000 odpovídá 100 zaměstnancům při 40 hodinách týdně po 50 týdnů. Japonská četnost používá základ 1 000 000 hodin a počítá jen úrazy s absencí, kdežto zaznamenatelné případy OSHA zahrnují i lékařské ošetření nad rámec první pomoci. Vydělením japonské četnosti pěti se dostanete na stejný základ hodin, ale počítané případy zůstávají odlišné. Nedávejte tato čísla do jednoho sloupce bez poznámky.

Čím lepší je bezpečnostní výsledek závodu, tím méně o něm počet úrazů vypovídá. Po měsících s nulou už číslo nenese žádnou informaci. Proto japonské závody sledují i předstihové ukazatele: provedená hodnocení rizik, podíl odstraněných bezpečnostních zjištění a počet hlášení skoronehod (hiyari hatto) a podíl těch, která jsou uzavřena. Systém řízení BOZP podle ČSN ISO 45001 s tím počítá také; konkrétní požadavky ověřte v aktuálním znění normy.

KPI životního prostředí (E) a vzorce

Ústředním ukazatelem životního prostředí je energetická náročnost (enerugi shohi gentan'i, v češtině také měrná spotřeba energie): energie spotřebovaná na výrobu jedné jednotky výrobku.

  • Energetická náročnost = spotřeba energie v ropném ekvivalentu ÷ objem výroby (nebo jiná veličina úzce související se spotřebou energie)
  • Míra recyklace odpadu = recyklované množství ÷ vzniklý odpad (jeden z běžných způsobů výpočtu)

Japonský zákon o úsporách energie (Energy Conservation Act) ukládá firmám, které ročně spotřebují 1 500 kL energie (v ropném ekvivalentu) nebo více, pravidelně hlásit spotřebu energie. Od těchto firem se očekává, že z dlouhodobého hlediska sníží energetickou náročnost v průměru o 1 % ročně nebo více. Je to snaha, ne povinnost, ale patří k málo cílům KPI, které mají oporu v zákoně. To je jeden z důvodů, proč se energetická náročnost objevuje v japonských seznamech KPI.

Smyšlený příklad: loni závod spotřeboval 1 200 kL (ropný ekvivalent) na výrobu 8 000 tun, letos 1 180 kL na výrobu 8 100 tun. Energetická náročnost klesla z 0,1500 kL/t na 0,1457 kL/t, tedy na 97,1 % loňské hodnoty, což je snížení o 2,9 %.

Energetická náročnost se také zhoršuje, když výroba klesne, protože klimatizace, osvětlení a stroje v pohotovosti spotřebovávají energii bez ohledu na objem. Zákon dovoluje firmám použít místo objemu výroby jinou veličinu úzce spojenou se spotřebou energie. Zvolte jmenovatele, který odpovídá vašemu provozu, a oddělte pevnou spotřebu od spotřeby úměrné výrobě; změny se pak snáze vysvětlují.

Emise CO2 spadají v Japonsku pod povinné hlášení skleníkových plynů. U CO2 z energie se vztahuje na firmy, jejichž celková spotřeba energie ve všech provozech dosahuje 1 500 kL ročně (ropný ekvivalent), a pro hlášení emisí lze použít zprávu podle zákona o úsporách energie. Závody mohou přidat i ukazatele odpadu a vody podle výrobku a místních podmínek. Míra recyklace se mění podle rozhodnutí, například zda se rekuperace tepla počítá jako recyklace, proto čitatele i jmenovatele definujte písemně.

Tyto japonské prahy a cíle platí pro firmy a provozy v Japonsku. V Česku se energetické hospodářství řídí zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, a unijními předpisy; velké podniky mají podle našeho přehledu povinnost energetického auditu nebo systému managementu energie, například podle ČSN EN ISO 50001. Konkrétní povinnosti vašeho závodu a případnou účast v EU ETS si ověřte v aktuálním znění předpisů, nepřebírejte z nich japonská čísla.

Jak japonské závody stanovují cíle KPI

Jakmile jsou ukazatele zvoleny, přijde otázka, jaký má být cíl. Stručná odpověď: neexistuje jediná správná hodnota, která by sedla každému závodu. Výrobky, zařízení, způsoby výroby i definice ukazatelů se liší. Obrázek 5 ukazuje praktický postup.

Obrázek 5: Šest kroků stanovení cílů KPI

Než zvolíte číslo, dohodněte účel, definice a současnou úroveň.

01Ověřte nadřazený cílZ politiky firmy a závodu zúžte, čeho je třeba v tomto období dosáhnout
02Definujte ukazatelZapište čitatele, jmenovatele, rozsah a zdroj dat
03Změřte současnou úroveňPoužijte dohodnutou definici na data z několika měsíců a prověřte rozptyl
04Stanovte cíl a termínČíselně uveďte, jaké úrovně a do kdy dosáhnete
05Zvolte opatření a předstihové ukazateleVyberte prostředky k dosažení cíle a ukazatele, které sledují postup
06Pravidelně přezkoumávejtePrověřte odchylku od výsledků a upravte opatření nebo samotný cíl

Rozložte nadřazený cíl

JIS Q 9023 je japonská norma pro hoshin kanri (řízení podle politiky, policy deployment), systém stanovování cílů používaný v mnoha japonských firmách. Cíl definuje jako bod, kterého se má dosáhnout ve snaze naplnit účel, a opatření (hosaku) jako prostředek zvolený k dosažení cíle. Položka zvolená jako měřítko řízení cíle je kanri komoku (sledovaný ukazatel, control item). KPI je právě takový sledovaný ukazatel: spojuje nadřazený cíl s činností na dílně.

Cíl závodu rozdělte podle oblastí a každou část rozložte na ukazatele, které dílna dokáže ovlivnit. Obrázek 6 ukazuje příklad pro výrobní náklady.

Obrázek 6: Rozklad cíle na ukazatele dílny (výrobní náklady)

Čím nižší úroveň, tím více ukazatel reaguje na každodenní činnost dílny.

Cíl závoduDo konce fiskálního roku snížit výrobní náklady na kus pod loňskou úroveň
Rozdělit podle druhu nákladů
MateriálSpotřeba a jednotková cena
MzdyOdpracované hodiny a počet lidí
Ostatní nákladyEnergie, opravy, externí práce atd.
Převést na ukazatele dílny
Materiálová výtěžnost / FPYSnížit ztráty materiálu a přepracování
Produktivita práceZvýšit výkon na odpracovanou hodinu
OEE / měrná spotřeba energieSnížit ztráty zastavením a spotřebu energie
Ke každému ukazateli dílny přiřaďte odpovědného, cílovou hodnotu, termín a opatření a dejte je na jeden list.

Toto je jeden ze způsobů rozkladu. Závody s vysokým podílem materiálu a závody s vysokým podílem mezd budou klást důraz na různé větve.

Nejdřív definice a současná úroveň

Stejná „zmetkovitost“ dává různá čísla podle toho, zda je jmenovatelem počet zkontrolovaných, nebo vyrobených kusů a zda jsou zahrnuty přepracované kusy. Než se začne diskutovat o cílových hodnotách, napište ke každému ukazateli jednostránkovou definici: čitatel, jmenovatel, rozsah, zdroj dat a kdo ukazatel sestavuje.

Pak podle této definice změřte současnou úroveň. Cíl stanovený bez znalosti současné úrovně obvykle skončí buď mimo dosah, nebo příliš snadný. Podívejte se i na rozptyl mezi měsíci, aby vás nezmátl jeden dobrý nebo špatný měsíc.

Termín a cíl zapište čísly

JIS Q 9023 doporučuje, aby cíl uváděl dosahovaný stav a termín, a zdůrazňuje, že musí být objektivně jasné, zda bylo cíle dosaženo. S formulací „snížit zmetky“ nemůže nikdo na konci roku posoudit úspěch. Formulace „zvýšit FPY na lince A z 94,0 % na 96,0 % do konce fiskálního roku“ uvádí rozsah, současnou úroveň, cíl i termín (smyšlený příklad).

Stejná norma vyžaduje cíle projednat s vedoucími pracovníky a souvisejícími útvary a podle potřeby je upravit. To je také chvíle, kdy se ověří rozpory s cíli jiných útvarů.

Konfliktní ukazatele stanovte v párech

Některé ukazatele závodu se tahají proti sobě. Výroba do zásoby kvůli vyššímu využití snižuje obrátkovost zásob. Příliš nízké zásoby snižují dodržení termínů. Přísnější kontrola snižuje neshody u zákazníka, ale FPY vypadá hůř. Proto stanovujte cíle pro ukazatele, které spolu často kolidují, v párech: OEE s obrátkovostí zásob, obrátkovost zásob s dodržením termínů, produktivita s četností úrazů. Když se zlepší jen jedna strana páru, ověřte, co se stalo na druhé.

Vnější srovnání jen při známých podmínkách

Je lákavé srovnávat s jinými firmami nebo odvětvovými čísly. Používejte jen čísla, u kterých znáte kdo je sebral, rok, rozsah a způsob výpočtu. Četnost a závažnost úrazů výše pocházejí ze statistik MHLW s publikovaným rozsahem a vzorci, takže se po sjednocení podmínek dají srovnávat. Roční snížení energetické náročnosti o 1 % je snaha podle japonského zákona o úsporách energie.

Zmetkovitost, OEE a obrátkovost zásob se naopak liší definicí i výrobkem od závodu k závodu. „Typická hodnota“ bez zdroje je slabý základ cíle. Pevnější oporou je vaše vlastní historie a další linky ve vaší firmě měřené stejným způsobem.

Denní, týdenní a měsíční vyhodnocení KPI

Pracovníci závodu prohlížejí vytištěné grafy u konferenčního stolu

Cíl nic nezmění, pokud se na číslo nikdo nedívá v pevný čas a na pevném místě. Frekvenci vyhodnocování přizpůsobte tomu, jak rychle můžete zasáhnout.

Obrázek 7: Co vyhodnocovat a kdy

Denní vyhodnocení řeší problémy, týdenní sleduje trendy, měsíční kontroluje odchylku od cíle.

Hlavní ukazatele
Kde a o čem se rozhoduje
Denně
Výroba a plnění plánu, FPY a počet neshod, zastavení zařízení, úrazy a skoronehody
Ranní porada nebo tabule u linky. Včerejší problémy řešit týž den
Týdně
OEE, členění neshod, zpožděné zakázky, rozpracovaná výroba
Týdenní porada výroby. Číst trendy a upravit plán, obsazení a plán údržby na další týden
Měsíčně
Výrobní náklady a odchylka nákladů, dodržení termínů, obrátkovost zásob, četnost úrazů, energetická náročnost
Měsíční přezkoumání. Najít příčiny odchylek od cíle, dohodnout nápravu, rozhodnout o investicích nebo organizaci

Toto přiřazení je jen příklad. Nastavte ho podle velikosti dávek a výrobního cyklu.

Pro každodenní řízení stanovte vedle cíle i běžný rozsah. JIS Q 9023 nazývá kanri suijun (úroveň řízení, control level) hodnotu nebo rozsah, který představuje stabilní proces nebo proces běžící podle plánu. Pokud navíc určíte, kdo co udělá, když číslo z rozsahu vybočí, stane se denní porada místem rozhodování o krocích, ne předčítání čísel.

Měsíční přezkoumání porovnává ukazatele výsledku s cíli a určuje příčiny a protiopatření. Jak to zapadá do denního, měsíčního a ročního cyklu ředitele závodu, popisuje průvodce rolí ředitele závodu.

Dva návyky udržují systém užitečný. Za prvé ořezávejte ukazatele: snadno se přidávají a těžko odebírají. Pokud číslo vyžaduje čas na sestavení a na poradě se jen přečte, zeptejte se, zda podle něj někdo rozhoduje. Sadu pro celý závod držte v pěti oblastech z obrázku 1 a detailní ukazatele nechte každému útvaru pro denní řízení.

Za druhé nepoužívejte ukazatele založené na hlášení k obviňování lidí. Počty neshod a hlášení skoronehod závisí na tom, že je lidé nahlásí. Když jsou ti, kdo hlásí špatná čísla, obviňováni, hlášení ubývají a čísla se zlepšují jen proto, že problémy přestaly být vidět. Používejte tyto ukazatele k hledání příčin a opatrně je spojujte s hodnocením jednotlivců.

Rychlý přehled: japonské termíny KPI

Tuto tabulku použijte, když čtete japonský report KPI nebo vyplňujete šablonu z Japonska.

RomajiČeskyAnglicky (v reportu)Co ověřit před porovnáním
chokko-ritsuFPY, výtěžnost na první pokusFirst pass yieldJmenovatel: zadané, zkontrolované, nebo vyrobené kusy?
koteinai furyo-ritsuVnitropodniková zmetkovitostIn-process defect rateZkontrolované vs. vyrobené; jsou přepracované kusy neshodné?
ryushutsu furyo-ritsuMíra neshod u zákazníka, ppmOutflow (escaped) defect rate, ppmKteré nálezy zákazníka se počítají; podle měsíce dodávky, nebo měsíce nálezu
budomariMateriálová výtěžnostMaterial yieldPodle JIS výstup ÷ vložený materiál, ne dobré ÷ všechny kusy
genka saiOdchylka nákladůCost varianceZnaménko; rozdělení na cenu a množství
gentan'iMěrná spotřebaUnit consumption / intensityKterý jmenovatel (tuny, kusy, hodnota)
kadoritsuVyužitíUtilization (někdy „availability“)Vůči disponibilnímu, nebo kalendářnímu času; není totéž co dostupnost v OEE
setsubi sogo koritsuCelková efektivita zařízení (OEE)OEEJak se nastavují plánované odstávky a ideální takt
noki junshu-ritsuDodržení termínů dodávekOn-time delivery ratePožadované datum zákazníka, nebo vaše potvrzené datum; zakázky, nebo množství
zaiko kaiten-ritsuObrátkovost zásobInventory turnoverHodnota, nebo množství; které kategorie zásob
dosu-ritsuČetnost úrazů (na 1 000 000 hodin)Frequency rateÚrazy s 1 a více dny absence (nebo se ztrátou části těla či funkce); ne základ 200 000 hodin podle OSHA a ne česká evidence nad 3 dny
kyodo-ritsuZávažnost úrazů (na 1 000 hodin)Severity ratePevné hodnoty ztracených dnů (7 500 za smrt)
enerugi shohi gentan'iEnergetická náročnostEnergy intensityPřepočet na ropný ekvivalent; jmenovatel
kanri komoku / kanri suijunSledovaný ukazatel / úroveň řízení (běžný rozsah)Control item / control levelKdo zasáhne, když číslo vybočí z rozsahu

Vzor: definiční list KPI

Vyplňte jeden list na každý ukazatel dřív, než stanovíte cíle nebo pošlete první report do Japonska. Předejdete tím většině diskusí o tom, že vaše čísla nesedí s jejich.

PoleCo zapsatPříklad (smyšlený)
Název ukazatele (česky / japonsky romaji)Název používaný v obou reportechFPY / chokko-ritsu
Oblast QCDSE a typOblast a zda jde o ukazatel výsledku, nebo předstihovýQ, předstihový
VzorecČitatel ÷ jmenovatel, s jednotkamiKusy, které prošly napoprvé ÷ zadané kusy
Zahrnuto / vyloučenoCo se počítá a co nePřepracované kusy se počítají jako nevyhovující; zmetky při seřizování vyloučeny
RozsahLinky, výrobky, směnyLinka A, všechna čísla dílů, všechny směny
Zdroj datSystém nebo záznam, ze kterého číslo pocházíProtokol kontroly v MES
Odpovědný a zpracovatelKdo odpovídá, kdo počítáVedoucí výroby; technik kvality
Frekvence vyhodnoceníDenně, týdně, nebo měsíčně, a kdeDenně na ranní poradě
Současná úroveňPrůměr a rozpětí za poslední měsíce94,0 % (rozpětí 92,8–95,1 %)
Cíl a termínHodnota a datum96,0 % do konce fiskálního roku
Úroveň řízení a reakceBěžný rozsah; kdo co dělá mimo nějPod 93 %: vedoucí linky téhož dne zahájí rozbor neshod
Párový ukazatelUkazatel, který může kolidovatMíra neshod u zákazníka (ppm)

Otázky pro japonskou stranu

  • Jaký je u každého KPI v šabloně přesný čitatel a jmenovatel? Máte písemnou definici, podle které se můžeme řídit?
  • Počítají se v ukazatelích kvality přepracované kusy jako dobré?
  • Je u dodržení termínů slíbeným datem požadované datum zákazníka, nebo potvrzené datum? Počítáte zakázky, nebo množství?
  • Mají naše bezpečnostní údaje používat japonskou četnost úrazů (na 1 000 000 hodin, úrazy s jedním a více dny absence), naši místní evidenci (nad 3 kalendářní dny), nebo obojí?
  • Jaký jmenovatel máme použít pro energetickou náročnost a jaké přepočtové koeficienty na ropný ekvivalent?
  • U kterých KPI stanoví cíle centrála a u kterých je může stanovit závod sám?
  • Které ukazatele centrála vyhodnocuje měsíčně a které slouží jen závodu?
  • Kdy začíná stanovování cílů na příští fiskální rok a kdy potřebujete naše údaje o současné úrovni?

Omezení tohoto průvodce

Ukazatele a vzorce zde jsou běžné vzory, ne norma, kterou by se řídila každá japonská firma. Mimo bezpečnost, kde definice stanoví MHLW, si KPI definuje každá firma a často každý závod, a rozdělení na ukazatele výsledku a předstihové na obrázku 1 je jen pomůcka. Členění nákladů se řídí pravidly kalkulace dané firmy.

Japonský zákon o úsporách energie, systém hlášení skleníkových plynů i průzkum MHLW platí pro firmy a provozy v Japonsku; závody v jiných zemích se řídí místními zákony a pravidly hlášení, i když centrála žádá také čísla v japonském stylu. České předpisy a normy zmíněné výše (zákoník práce, zákon č. 309/2006 Sb., nařízení vlády č. 201/2010 Sb., zákon č. 406/2000 Sb., ČSN ISO 45001, ČSN EN ISO 50001) jsou uvedeny pro orientaci a před použitím je ověřte v aktuálním znění. Vždy si potvrďte definice v šabloně své firmy nebo zákazníka.

Často kladené otázky

Co znamená QCDSE?

QCDSE znamená kvalita (Quality), náklady (Cost), dodávky (Delivery), bezpečnost (Safety) a životní prostředí (Environment). Japonské závody v těchto pěti oblastech organizují své KPI a v každé obvykle spojují ukazatel výsledku s předstihovým ukazatelem, aby se celá sada vešla na jednu stránku.

Jak se počítá četnost a závažnost úrazů?

V Japonsku je četnost úrazů = usmrcení a zranění při pracovních úrazech ÷ celkem skutečně odpracované hodiny × 1 000 000 a závažnost úrazů = celkem ztracené pracovní dny ÷ celkem skutečně odpracované hodiny × 1 000. MHLW počítá úrazy s jedním a více dny absence a smrt se počítá jako 7 500 ztracených dnů.

Je japonská četnost úrazů totéž co míra OSHA?

Ne. Japonská četnost úrazů používá základ 1 000 000 hodin a počítá úrazy s jedním a více dny absence. Míra OSHA TRIR používá základ 200 000 hodin a počítá i zaznamenatelné případy bez ztráty pracovního času. Vykazujte je odděleně nebo jasně označte, které z nich používáte; totéž platí pro českou evidenci úrazů s neschopností nad 3 kalendářní dny.

Co je chokko-ritsu?

Chokko-ritsu je FPY (first pass yield): podíl kusů, které projdou napoprvé bez přepracování. JIS ji nedefinuje, proto si u firmy, která ukazatel stanovila, ověřte jmenovatele a způsob zacházení s přepracovanými kusy.

Jaký je dobrý cíl pro OEE nebo zmetkovitost?

Neexistuje jediná hodnota, která by sedla každému závodu. Definice a výrobky se příliš liší. Stanovte cíle z vlastní změřené současné úrovně, s termínem a uvedeným koncovým bodem, a vnější čísla používejte jen tehdy, když znáte zdroj, rozsah a způsob výpočtu.

Zdroje

Pomohlo vám to? Sdílejte

O redakci

Redakce MONOSCOPEFOUNDER & EDITOR

Zhruba deset let praxe u výrobce průmyslových zařízení a v inženýrské firmě pro výstavbu závodů: nabídky, projektování a uvádění zařízení do provozu, poté přechod k online marketingu. Dnes webové poradenství pro výrobce B2B a pomoc s tím, aby srozumitelně představili své produkty a technologie. Japonské státní licence Energy Manager a hlavního elektroinženýra třetí třídy.

Od roku 2017 provoz technického blogu (přes 500 článků) a japonského kanálu na YouTube s přibližně 20 000 odběrateli. Každý návod vzniká z pohledu japonské výrobní haly a je ověřen podle citovaných norem.

MoreRelated

Další návody

Všechny návody